Jump to content

Ciekawy Linuxa

Użytkownicy
 • Content Count

  5
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Ciekawy Linuxa

 1. Szukałem ale nie mogę znaleźć takiego info. Jak przenieść maszynę wirtualną utworzoną w boxes ? Jest jakaś opcja robienia kopii zapasowych i przywracania tego co tam jest albo przeniesienia maszyny na inny boxes ? Jest jakaś instrukcja dla początkujących nie biegających bardzo biegle w konsoli ? Pozdrawiam Arek
 2. A czy jest jakaś aplikacja, która powiadamiałaby na bieżąco o próbach zdalnego logowania, skanowania portów lub komunikowania się przez niestandardowe porty na zasadzie wyskakującego powiadomienia podobnie jak przychodzi wiadomość mailowa ? albo z opcją powiadomienia na maila o takich próbach i atakach z zewnątrz ? Coś możecie polecić ?
 3. Kontenery to bardzo dobry pomysł muszę sobie to przetestować. Jeśli schowek między nimi można jakoś wygodnie skonfigurować to jest jakaś sensowna opcja aby pocztę sprawdzać w kontenerze i w razie potrzeby przenosić tylko do niej załączniki z głównego systemu !
 4. Dziękuję za odpowiedź, sprawdziłem i domyślnie wygląda na to że SSH jest wyłączone. Mam jeszcze pytanie o domyślnego użytkownika tworzonego w Fedorze. Z tego co widzę, to każdą instalację i tak muszę wpisać hasło aby coś dodać lub zmienić czyli to konto domyślnie jest chyba traktowane jako standardowy użytkownik z ograniczeniami. Czy mimo wszystko powinienem utworzyć drugiego użytkownika - standardowego ? Czy ten nowo utworzony użytkownik będzie miał mniejsze uprawnienia niż ten podstawowy użytkownik, którego zakładam podczas instalacji systemu ? Jest jakaś różnica między nimi jeszcze ?
 5. Witajcie Zainstalowałem sobie Fedorę i od jakiegoś czasu korzystam, użytkowo jest super i teraz chciałbym trochę pod kątem bezpieczeństwa poznać ten system. Jstem bardzo początkującym w tej kwestii proszę o zrozumienie jeśli pytania są zbyt banalne dla niektórych czytających. Czy Fedora 32 ma standardowo włączony zdalny dostęp przez SSH i można zdalnie się do niej zalogować znając hasło admina ? Jak to sprawdzić i ewentualnie zablokować ? Czy standardowo zainstalowana Fedora Workstation daje możliwość jakiegokolwiek zdalnego zalogowania się lub ataku i uzyskania nienadzorowanego dostępu bez fizycznego kontaktu z komputerem na którym jest zainstalowana ? Chodzi mi generalnie o to, że jeśli mam komputer w prywatnym mieszkaniu bez fizycznego dostępu osób trzecich to czy mimo wszystko są jakieś metody aby zdalnie go zaatakować gdy nie mam na nim udostępnionych usług? Jedynie sprawdzanie poczty elektronicznej i kilka standardowych programów z repozytorium Fedory. Wirusy komputerowe Szukałem i zdania są podzielone, że konstrukcja systemów Linux jest taka, że bez wpisania hasła administratora nawet jakby coś przyszło na pocztę e-mail to nic nie zdziała. Niektórzy piszą że słyszeli o wirusach na Linuxa ale nikt ich nie widział i ten temat też mnie ciekawi. Czy warto obciążać system dodatkowym oprogramowaniem antywirusowym ? Dajcie znać co myślicie w tych kwestiach :)
×
×
 • Create New...