Jump to content

thof

Użytkownicy
 • Content Count

  4,049
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  58

Everything posted by thof

 1. thof

  E-deklaracje - Mini How-to

  e-Deklaracje - program do wysyłania pitów i innych deklaracji. Potrzebne programy: Adobe Reader, Adobe AIR i aplikacji DesktopAir. Wszystkie kroki wykonujemy jako root: 1. Trzeba ściągnąć Adobe Readera ze strony http://get.adobe.com/reader/ (jako pakiet rpm) i zainstalować np. w ten sposób: yum localinstall AdbeRdr*.rpm --nogpgcheck 2. Należy ściągnąć Adobe AIR ze strony http://get.adobe.com/air/ i zainstalować (lepiej nie zmieniać domyślnego katalogu instalacyjnego): chmod +x AdobeAIRInstaller.bin ./AdobeAIRInstaller.bin 3. Teraz trik (błąd Adobe AIR): for c in /etc/opt/Adobe/certificates/crypt/*.0; do aucm -n $(basename $c) -t true; done Ewentualnie jeśli nadal występują błędy przy instalacji programu e-Deklaracje można przenieść ten katalog poleceniem: mv /etc/opt/Adobe/certificates/crypt /etc/opt/Adobe/certificates/crypt_bac 4. Ostatni krok to ściągnięcie programu e-Deklaracje (link http://e-deklaracje.mf.gov.pl/files/dopobr...acjeDesktop.air ) i jego instalacja poleceniem (Uwaga1: należy podać pełną ścieżkę do katalogu, w którym znajduje się ściągnięty program): Adobe\ AIR\ Application\ Installer /pełna/ścieżka/do/katalogu/e-DeklaracjeDesktop.air Uwaga2: lepiej nie zmieniać domyślnego katalogu instalacyjnego, bo może wystąpić błąd 500. Aplikacja po instalacji znajduje się w Programy -> Akcesoria. Czasami zawiesza się zaraz po uruchomieniu i należy włączyć ponownie (na szczęście rzadko). Trochę mnie zaskoczyło, że użyli tej "maszyny wirtualnej" od Adobe, ale dzięki temu nawet na linuksie można wypełnić pit.
 2. thof

  Humble Bundles

  Kolejna edycja Humble Bundles http://www.humblebundle.com/ Info po polsku: http://osnews.pl/the-humble-frozenbyte-bundle/ Trine jest na pewno fajną gierką, a w Shadowgrounds od dawna chciałem zagrać. Zwróćcie uwagę na statystyki na stronie projektu. Linuksiarze płacą średnia dwa razy więcej niż użytkownicy innych platform
 3. Ten instalator nie zawiera wyłącznie sterownika, ale też kilka innych kluczowych pakietów. Więcej informacji: http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQyNTQ Nie ma sensu śmiecić sobie systemu.
 4. Jak z Gmaila to lepiej jest użyć jakiegoś klienta typu Mutt lub Alpine. Korzystałem z obu i działały bardzo dobrze.
 5. W Gnome 3.8 pojawił się tryb Classic. Przeloguj się i w GDM wybierz sesję Gnome zamiast Gnome Classic.
 6. thof

  Odomowa Wykonania Niktórych Programów

  Ale nie napisałeś jak. Jeśli zrobisz alias na alias (alias alias='echo Odmowa dostępu'), to nie będziesz mógł używać polecenia alias Będziesz musiał wyedytować odpowiednie pliki, których edycja jest domyślnie wyłączona i wylogować się z powłoki. Wszystko zależy od wymagań.
 7. thof

  Odomowa Wykonania Niktórych Programów

  Ad 1. Możesz taki efekt osiągnąć używając aliasów skonfigurowanych dla danego użytkownika np. poprzez ~/.bashrc. Przykładowo ja mam na moim użytkowniku alias ls='ls --color=auto' i dzięki temu wklepując ls otrzymuję pokolorowane wyjść. $ alias who='echo Upgrade your account to see more information' $ who Upgrade your account to see more information
 8. Konfigurację systemowa /etc/xdg/user-dirs.conf i /etc/xdg/user-dirs.defaults. Może też istnieć konfiguracja na koncie użytkownika ~/.config/user-dirs.conf a do aktualizacji konfiguracji służy komenda xdg-user-dirs-update, która jest odpalana podczas każdego logowania.
 9. Powinno działać na tych ustawieniach ( http://www.draisberghof.de/usb_modeswitch/device_reference.txt ): ######################################################## # Huawei devices # # Contributor: Hans Kurent, Denis Sutter, Vincent Teoh DefaultVendor= 0x12d1 DefaultProduct= 0x1003 TargetClass= 0xff HuaweiMode=1 Czyli powinno działać OOTB. Jeśli usbmode_switch nie przełącza automatycznie, to musisz sprawdzić w logach dlaczego nie przełącza urządzenia w tryb modemu. Coś powinieneś znaleźć w dmesgu i ogólnie logach systemowych.
 10. Gdyby to było takie bezproblemowe to byłoby dodawane w standardzie do systemu. Bawiłem się tym na Archu i faktycznie znacznie potrafi przyspieszyć start systemu (z tego co pamiętam było to jakieś 40%). Trzeba tylko wiedzieć co się robi.
 11. Nie zapomnieli. Nikogo nie obchodzi jakieś gg... Tylko nie pisz o "układaniu" jednego wspólnego komunikatora, który będzie miał wszystko. Chcesz mieć pełne wsparcie gg to zainstaluj Kadu. Skoro używasz KDE to się ładnie wpasuje w resztę.
 12. Co jakiś czas gdzieś się spotykam z informacjami nt. rozwoju Openchrome (bo inne sterowniki właściwie nie żyją) i to raczej nie są pozytywne informacje. Jak sobie rzucisz okiem na stronę projektu to dowiesz się, że dla Twojej karty akceleracja 3D nie została nawet zaimplementowana http://www.freedesktop.org/wiki/Openchrome/SupportedHardware Pewnie dałoby się to jakoś ruszyć, ale czy warto? Zresztą pod Windowsem te sterowniki są niewiele lepsze. Po prostu sprzęt jest gówniany i nadaje się do śmieci.
 13. Jak to się mówi: nie ma sensu kopać się z koniem
 14. Strzelam, że brakuje możliwości importu kontaktów z serwera gg. Podobnie sytuacja wygląda na Empathy oficjalnym komunikatorze Gnome.
 15. Nie wiem o jakim pliku piszesz. Przeciez nm-connection-editor jest wlasnie czescia NM i to jest narzedzie z interfejsem graficznym. Poza tym domyslnie nieznane sieci sa wlasnie ignorowane, musisz recznie spróbowac sie z nimi polaczyc, aby pojawily sie na liscie znanych sieci. Wydaje mi sie, ze NM spelnia wszystkie Twoje wymagania, tj. robi dokladnie to czego oczekujesz, ale nie rozumiesz logiki jego dzialania i przez odnosisz wrazenie, ze czegos brakuje. Istnieje mnóstwo alternatyw dla NM, np. wspomniany wicd, czy ConnMan, netcfg i pewnie wiele innych mniej znanych.
 16. Mialem na mysli wlasnie nm-connection-editor i o usuniecie w nim wpisów. Czyli zrobiles wszystko ok.
 17. thof

  [Fedora 18] - Jockey

  Oficjalnie nawet nie ma sterowników dla tej grafiki pod Linuksem http://communities.intel.com/message/177523Z tego co widze to wczesniej cos wypuscili, ale potem zdjeli. Ten chipset jest problematyczny i dlatego prawdopodobnie nigdy nie bedziesz mógl popracowac na nim komfortowo na Linuksie. Podobnie jak z GMA 500, którego tez trzeba unikac jak ognia.
 18. thof

  F17 I Passenger

  Spróbuj tego repozytorium: http://passenger.stealthymonkeys.com/
 19. thof

  [Fedora 18] - Jockey

  Po co?
 20. Z tego co pamietam to NM laczy sie (lub próbuje laczyc) automatycznie tylko do znanych mu sieci. Prawdopodobnie wpisy do niechcianych sieci pojawily sie w nm-connection-manager i stad tyle denerwujacych okienek. Usun wszystkie zbedne wpisy do sieci i powinno byc ok.
 21. thof

  Odpowiedniki linuksowe dla poczatkujacych

  Mplayer czy VLC korzystaja z GStreamera.
 22. Ale teraz opisales zaleznosc systemem plików, a bad sektorami. Jesli chcesz utworzyc system plików ze sprawdzeniem bad sektorów to uzyj flagi -c. Czyli np. mkfs.ext4 -c /dev/sda1. Dalej nie wiem jak sie ma skanowanie dysku do fizycznie uszkodzonych sektorów, ale to pewnie takie zabiegi popularne na Windowsie. Linux sam sie zajmuje takimi rzeczami, tzn. sam okresla potrzebe uruchomienia fsck.
 23. thof

  Nvidia 310.19 I Fedora 17 X64

  Tak, na pewno za jakis czas. Jesli czujesz sie na silach i w razie problemów z wystartowaniem srodowiska bedziesz wiedzial co zrobic, to mozesz juz teraz spróbowac zainstalowac nowa wersje. Skok wydajnosci jest naprawde duzy. Np. u mnie na 310.x World of Goo chodzi idealnie plynnie bez nawet skoków, a na 304.x klatkowanie bylo wyczuwalne w wielu momentach.
 24. thof

  Nvidia 310.19 I Fedora 17 X64

  W RPM Fusion w repo devel http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/development/rawhide/x86_64/os/repoview/kmod-nvidia.html Akurat w Fedorze nigdy nie pojawia sie te sterowniki, bo nie sa wolne, wiec czekanie nie ma sensu. Musisz uzyc zewnetrznego repozytorium, jak RPM Fusion.
×