Jump to content

gilban

Użytkownicy
 • Content Count

  25
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About gilban

 • Rank
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

2,139 profile views
 1. Witam. Chciałem zainstalować Fedorę 30 na dysku SSD w miejsce Ubuntu. Ostatni raz Fedory używałem dawno temu i widzę, ze się sporo pozmieniało. Gdy próbuje zrobić instalację z uproszczoną opcją instalacji - instalatorowi przeszkadzają partycje od Ubuntu i nie potrafię ich się pozbyć. Czy w Internecie znajdę opis instalacji krok po kroku do aktualnej wersji? Te co są to są z lat 2012 i wcześniejsze, a od tamtego czasu się przecież wiele zmieniło. W Ubuntu tworzenie ręcznie partycji to jest pestka a tu to jest jakaś masakra.
 2. Zrobiłem inaczej - odinstalowałem to co było i zainstalowałem najnowszą wersję 5.1.2.
 3. Napiszę posta zbiorczo, żeby dużej ilości tematów nie zakładać. Jak już w innym poście wspomniałem, długo nie używałem Fedory i postanowiłem spróbować jeszcze raz. Po instalacji wersji ze środowiskiem graficznym GNOME okazało się że nie ma ikonki do aktualizacji pakietów, jednak można było ją szybko doinstalować - jakież było moje zdziwienie, gdy się okazało że nie można za jej pomocą nic zaktualizować, bo według niej zawsze jest wszystko aktualne. No więc nie pozostało mi nic innego jak odpalić terminal i przeprowadzić aktualizację za jego pomocą: yum update Dzięki temu system zaktualizował mi aż 699 pakietów, jednak LibreOffice dalej po aktualizacji został po angielsku. Po aktualizacji i restarcie komputera postanowiłem doinstalować kilka brakujących programów jak chociażby Gimp. Zostały zainstalowane. Gimp został zainstalowany w wersji 2.8.14 ? Jakie było moje zdumienie gdy po wpisaniu w wiersz poleceń: dnf update Gimp zaktualizował się do wersji 2.8.16, pozostałe programy pobrane ze sklepu też się zaktualizowały do nowszych wersji. To po co jest ten sklep, skoro potem i tak zainstalowane programy z niego trzeba aktualizować do nowszych wersji ? Podwójna robota i podwójnie stracony czas. No nic - pobrałem pakiet Google Chrome 64 bit. rpm. klikam sobie na nim i nic. Jedynym sposobem instalacji był wiersz poleceń - dlaczego? Dlaczego nie można pobranego pakietu zainstalować poprzez podwójne kliknięcie? Ja rozumiem, że tam gdzie trzeba użyć wiersz poleceń to się go używa, ale tam gdzie nie trzeba, to powinno się to dać zrobić w trybie graficznym tak jak w wielu innych wiodących dystrybucjach Linuxa. Czy kiedyś z poziomu Fedory będzie można zewnętrzne programy instalować przez podwójne kliknięcie, czy kiedyś pobierane programy ze sklepu będą aktualne? Jednym słowem się załamałem. Czy kiedyś powstaną stabilne edycje Fedory dopracowane dla zwykłego kowalskiego, czy zawsze to będą wersje eksperymentalne - gdzie potencjalny użytkownik jest królikiem doświadczalnym? Windows 10 nie jest dopracowany i ma masę bugów i Fedora niestety tak samo.
 4. Witam. Dawno już Fedory nie używałem, ale coś mnie tknęło i postanowiłem ją zainstalować. Wcześniej Instalacja była z płyty DVD zajmującej prawie 4 GB, a teraz widzę to schudło. Ale do rzeczy. Zainstalowałem sobie wersję Workstation czyli ze środowiskiem Gnome. Po instalacji zauważyłem że wbudowany Libreoffice jest w języku angielskim, czyli nie ma polskiej nakładki. Więc postanowiłem instalację zaktualizować. Po aktualizacji i pobraniu prawie 700 pakietów, okazało się że Libreoffice dalej jest po angielsku. Dlaczego. Czy między czasie nikt nie umiał poprawić tak dużego bugu od czasu wydania?
 5. Chodziłem na kurs - to fakt - ale ta konsola na którą się tu przełączam, ni jak się ma do tego co tam było tam był znak zachęty - mogłem zalogować się na roota - wydając polecenie su - i podając hasło admina - i to wszystko aby było łatwiej - ściągałem sobie dodatkowo midnight commandera i było cacy. A tu tego nie ma po wciśnięciu Ctrl + alt + F2
 6. Tak mogę pisać, choć po wciśnięciu klawisza Enter nic się specjalnie nie dzieje i kursor myszy przy okazji jest w postaci białego prostokąta - pozwala zaznaczać ekran na biało
 7. Ja swego czasu - w ubiegłym roku szkolnym chodziłem na kurs linuxa, w oparciu o fedorę 8 i to była bajka. Potem wykładowca postanowił przejść na wersję 9 i się coś krzaczyło - po konfiguracjach różnych rzeczy z linni poleceń i po resecie wszystko znikało. I wrócił z powrotem na ósemkę. I ja też widzę, że ósemka a to to jest przepaść to już jest coś innego Ubuntu się popsuło i ta fedora mam wrażenie że też. Ja wiem że fedora jest systemem doświadczalnym dla królików, ale nie powinno to być aż do tego stopnia.
 8. Po wciśnięciu (Alt+Ctrl+F2) widzę na ekranie napis u góry: (Cocstantine) fc12.ppc on a ppc (tty2) I nic po za tym
 9. Gy wpisuję polecenie X -configure dostaję następujący komunikat: [[email protected] ~]# X -configure Fatal server error: Server is already active for display 0 If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock and start again. Please consult the Fedora Project support at http://bodhi.fedoraproject.org/ for help. Gdy następnie usunąłem plik .X0-lock dostałem następujący komunikat: [[email protected] /]# X -configure _XSERVTransSocketUNIXCreateListener: ...SocketCreateListener() failed _XSERVTransMakeAllCOTSServerListeners: server already running Fatal server error: Cannot establish any listening sockets - Make sure an X server isn't already running Please consult the Fedora Project support at http://bodhi.fedoraproject.org/ for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. Co robię nie tak ? Widzę że jeszcze np Fedora 8 była prostrza i bardziej przejżysta. Im wyższy numerek tym jest coraz bardziej nagmatwana.
 10. Witam. Mam Maca mini z procesorem PPC i kartą graficzną ATI 9200 - 32 Vram. W zainstalowanej Fedorze 12 chciałbym zmienić paletę kolorów z 32 - pewnie domyślnie do 16-sto bitowej. Przy tej karcie i palecie 32 bit odwierzanie obrazu jest okropne - rozdziellczość 1680x1050. Środowisko graficzne gnome.
 11. gilban

  Czy To Spam ?

  I ja to dostałem od użytkownika niby: Davietorr i podpisał się niejaki David Torres ? W opisie jest napisane że ma postów 0 oraz że 19 lutego dołączył. Ciekawa opcja. i tacy również wychwytują z for adresy e-mail i potem spam na pocztę przychodzi. No i dopisać trzeba że nioe każdy tylko na linuksie sedzi bo na Windowsie też. Ja ma np 1 kompa z Windowsem Vistą Legalną a drugiego - starszego właśnie z fedorką obecnie najnowszą. I oba do 1 monitora są podpięte. ale w link nie klikałem bo coś czułem że tam syf na tej stronie siedzi. I zdaje się że użytkownicy więkrzej maści for dostali tego spama. np: http://www.gazeta.ie/forum/index.php; http://simsony.net/; http://winglicans.com/
 12. Serdeczne dzięki wszystkim - sformatowałem go pod Windowsem i jest wszystko ok
 13. Witam ponownie, na to pytanie nie mogłem znaleźć nigdzie odpowiedzi również. Mam pendrive kongstona i nie tylko. Gdy podpinam go do portu - on bez problemu się montuje i ikonka pojawia się na pulpicie a nawet jego okno. Gdy chcę cokolwiek do niego skopiować dostaję komunikat: Błąd podczas kopiowania do "nazwa pendriva" Miejsce docelowe jest tylko do odczytu. Co ja robię nie tak ? W starszych fedorach (8,9) i pod Ubuntu nie było takich problemów.
 14. Dzień dobry ! Mam kartę graficzną MSI NX6600 VTD256 z VIVO, na AGP. Czy istnieje jakiś sterownik do linuxa, aby można było odpalić wejście obrazu które zainstalowane jest na karcie graficznej :?: I dalej jakieś oprogramowanie, którym mógłbym przesłać film np. z kamery do komputera :?:
 15. Dzięki - wszystko działa jak trzeba, sterowniki do Nvidii zainstalowałe tak jak było na fedora viki w poradniku i wszystko śmiga jak trzeba. I mam jeszcze pytanie - aby nie zakładać kolejnego tematu zadam je tutaj: po zainstalowaniu sterowników do Nvidii - karta Gforce 6600 grafika działa jak trzeba, ale w trybie wiersza poleceń (Ctrl + Alt + F2) mam rozdzielczość ekratu 740 na 400. A monitor ma rozdzielczość 1680 x 1050, czy da się jakoś to zmienić aby ta natywna rozdzielczość była wszędzie taka sama ?
×
×
 • Create New...