Jump to content

WaldoWaldow

Użytkownicy
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

WaldoWaldow last won the day on February 24 2012

WaldoWaldow had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

About WaldoWaldow

 • Rank
  Użytkownik

Previous Fields

 • Ulubiona dystrybucja
  Scientific Linux (SL)
 • Środowisko graficzne
  LXDE

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0
 1. Podstawowe informacje: https://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_an_RPM_package Paczki dla siebie możesz budować tak: Zależności: # dnf install @development-tools # dnf install fedora-packager # dnf install rpmdevtools z konta użytkownika: $ rpmdev-setuptree stworzy wymaganą strukturę katalogów na koncie użytkownika i to prawie wszystko Potrzebujesz pakiet src.rpm z fedory, instalujesz go na koncie użytkownika $ rpm -ivh pakiet.src.rpm budowanie paczek z pliku spec pakietu bez budowania pakietu źródłowego: $ rpmbuild -bb --define 'dist .Twoje_oznaczenie_pakietu' --clean --target $(uname -m) $(rpm --eval %{_specdir})/xx.spec lub z budowaniem pakietu srpm $ rpmbuild -ba --define 'dist .Twoje_oznaczenie_pakietu' --clean --target $(uname -m) $(rpm --eval %{_specdir})/xx.spec xx - nazwa pliku spec budowanego pakietu, znajdziesz go w ~/rpmbuild/SPEC/xx.spec Jeżeli w pliku spec występuje fraza Release: 1%{?dist} to 'dist .Twoje_oznaczenie_pakietu' pojawi się w nazwie zbudowanego pakietu. Gdy nie będziesz miał odpowiednich zależności do budowania pakietu, rpmbuild wypisze co musisz doinstalować. Po pomyślnym budowaniu pakiety znajdziesz w ~/rpmbuild/RPMS/ *** Można także bez ingerencji w plik spec przebudować bezpośrednio sam pakiet src.rpm, przykład: $ rpmbuild --rebuild --target $(uname -m) pakiet.src.rpm
 2. Najprościej przebudować pakiet, by używał nowszej wersji. Na siłę można także skorzystać z opcji instalacyjnych pakietu rpm. Przykładowo potrzebujesz starszej "innej" wersji biblioteki niż dostępna w systemie: # rpm -i --relocate /usr/lib=/usr/local/lib inna_wersja_pakietu Uruchomienie programu zależnego od innej wersji lib: $ LD_PRELOAD=/usr/local/lib/alternatywny_lib PROGRAM $ PROGRAM *** Dla odinstalowania alternatywnej wersji biblioteki, lub w razie problemów z "update systemu" w przyszłości: # rpm -e --nodeps alternatywny_pakiet-wersja # update systemu # rpm -i --relocate /usr/lib=/usr/local/lib inna_wersja_pakietu
 3. Istnieje także easyMP3Gain http://sourceforge.net/projects/easymp3gain/ wersja 0.5 dla gtk2 i qt4 jest dostępna jako binarka w archiwum tar.gz.
 4. Nic nie wspominasz o konfiguracji smb w vlc, może to pomoże http://jorisvandijk.com/2013/vlc-wont-play-smb-shares/
 5. Jak ma być coś ekstra nowego i w podobnym klimacie, to może Springdale 7.1,https://puias.math.ias.edu/ ma wersję 32 bitową.
 6. Wprowadzasz niepotrzebny bajzel, nie masz devel'a i gdzie symlinki do libgcrypt.so.11. Tylko twoje programy mają działać inne już nie muszą?
 7. Wszystko rozbija się właśnie o "jakies dodatkowe makra". Pakiet zbuduj na pliku spec z wersji 1.5.3-1, nie zmieniaj major, lecz tylko Version: ustaw na 1.6.1. Jeżeli się zbuduje (libgcrypt11-1.6.1-1.i586) to powinien przy instalacji wymienić wersję 1.5.3 zainstalowaną w systemie. %define major 11 %define libname %mklibname gcrypt %{major} %define develname %mklibname gcrypt -d %package -n %{libname} Summary: GNU Cryptographic library Group: System/Libraries Provides: %{name} = %{version}-%{release} %package -n %{develname} Summary: Development files for GNU cryptographic library Group: Development/Other Requires: %{libname} = %{version}-%{release} Provides: %{name}-devel = %{version}-%{release} Obsoletes: %mklibname -d gcrypt 11 Jak widać pakiet devel blokuje (dezaktywuje) pakiet z major 11, twój jest ustawiony jako dodatkowy przez major 20, lecz dostarcza tych samych plików, przez co wywala błąd przy instalacji. Edit: Instalując przez rpm -ivh --replacefiles libgcrypt20-1.6.1-1.i586.rpm, uszkadzasz bazę pakietów, stąd masz dwa zainstalowane gdy faktycznie jest tylko jeden.
 8. Pochwal się może jaki masz system, bo z wpisu libgcrypt11-1.5.3-1.i586 bardziej wygląda na Mageia 3 niż Fedora.
 9. W trakcie instalacji nie wykryło poprawnie karty graficznej, komputer uruchamia się w trybie tekstowym i po uruchomieniu X'ów monitor wychodzi poza zakres. Nie podałeś jaką masz kartę graficzną intel, nvidia czy sis. W "/etc/X11/xorg.conf.d" utwórz plik np. "monitor.conf" z wpisami dla twojego monitora i karty graficznej. Minimum to Section "Monitor", Section "Device" i Section "Screen" z xorg.conf jaki miałeś na Fedorze 12.
 10. Dla nowszego kernela przy zastosowaniach "desktopowych" przyda sie takze http://elrepo.org/tiki/tiki-index.php
 11. Witam, czy kernel 3.7 dostepny w repozytoriach to naprawde taki przezytek, ze trzeba kompilowac cos nowszego , co do meritum wersja desktop jaka chciales wybrac to nie czasem Self-support Subscription (1 year) (Only available in self support) pozbawiona wsparcia z rocznym dostepem do RHN za 49 dolarów. https://www.redhat.c.../store/desktop/ Placenie co roku tych 160 zlotych za dostep do RHN nie jest znowu taki atrakcyjny, przylaczam sie do "wszystkich" którzy polecaja CentOS lub SL, jezeli system ma byc zainstalowany raz i utrzymany do konca zywotnosci laptopa.
 12. Witam, http://www.socialphy...nder-Linux.html nie napawa to optymizmem. Dla starszych wersji dobrze jest nalozyc przed kompilacja sterownika "XvFix.patch" na zródla. Przykladowa budowa paczki dla CentOS 6.3 - zródla i XvFix.patch http://forum.centos....la-centos-sl-63
 13. http://wiki.fedora.pl/wiki/Zarz%C4%85dzanie_pakietami#Wyszukiwanie_paczek_zawieraj.C4.85cych_okre.C5.9Blone_pliki
×
×
 • Create New...