Jump to content
Maciejas

Zapis Na Ntfs

Recommended Posts

Witam na moim Laptopie mam zainstalowana FD5.

Wersja:

2.6.16-1.2080_FC5

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hda1 1 13 104391 83 Linux

/dev/hda2 1559 4864 26555445 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/hda3 14 906 7173022+ 83 Linux

/dev/hda4 907 973 538177+ 82 Linux swap / Solaris

/dev/hda5 * 1559 4864 26555413+ 7 HPFS/NTFS

Wszystko swietnie dziala, podmontowana partycja ntfs, system ja widzi i moge przeglodac z niej pliki. Problem pojawia sie gdy chce udostepnic partycje NTFS do zapisu poprzez captive wg wzoru ze strony:

http://www.jankratochvil.net/project/captive/

Sterowniki do ntfs zainstalowane (captive-install-acquire)(fuse zainstalowany) wszystko poprawnie..

Natomiast gdy wrzucam mu polecenie:

# mount -t captive-ntfs /dev/hda5 /mnt/dosc

pojawia sie cos takiego:

(process:4525): Captive-CRITICAL **: sandbox: FATAL: captive_mmap_map_get: assertion `TRUE==g_hash_table_lookup_extended(captive_mmap_map_hash, addr, NULL, &r_gpointer)' failed

Captive-ERROR **: CORBA Exception occured: id="IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0", value=0xa0d2e64

aborting...

Pomozcie prosze...

Z roota zamontuj. Tylko z roota można to zamontować. Nie wiem czy istnieje możliwość zamontowania systemu plików captive-ntfs poprzez zwykłego uzytkownika. Nie ma uprawnień. A nie zmienisz (_wogóle_ → w ogóle) ORT uprawnień. Sterownik Captive sam nakłada prawa na NTFS i nie można ich (_wogóle_ → w ogóle) ORT zmienić. Podobno za jakiś rok ma wyjść kernel z obsługą read/write NTFS. Do tego stabilny. Przynajmniej takie są plany smile.gif

Podobno za jakiś rok ma wyjść kernel z obsługą read/write NTFS. Do tego stabilny. Przynajmniej takie są plany smile.gif

Daniel_2005 czy mógłbyś podrzucić jakieś linki odnośnie tych informacji... ..poczytałbym sobie.. i pewnie nie tylko ja.. biggrin.gif

Pozdrawiam Rasp..

Witam mam ten sam problem, z tą różnicą że nie uruchomiłem captive-install-acquire. Powód był prosty, nie mam takiej komendy smile.gif. Bardzo mi zależy na zapisie do ntfs więc prosze o pomoc. Aha i nie wiem czy jest coś ciekawego w logu bo nie moge go otworzyć nawet spod roota.

Oto jak to wygląda:

[bender@localhost ~]$ su
Password:
[root@localhost bender]# captive-install-acquire
bash: captive-install-acquire: command not found
[root@localhost bender]# mount -t captive-ntfs /dev/hda1 /mnt/win_c

(process:2798): Captive-CRITICAL **: sandbox: FATAL: captive_mmap_map_get: assertion `TRUE==g_hash_table_lookup_extended(captive_mmap_map_hash, addr, NULL, &r_gpointer)' failed

Captive-ERROR **: CORBA Exception occured: id="IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0", value=0x9502e64
aborting...

Zrobiłem format Fedorki bo za dużo namieszałem (mi. z repo). Teraz zrobiłem wszystko po koleji z tym captive-ntfs. Tym razem konfigurator zadziałał, ale dalej mam ten sam komunikat. "su -" też nie pomogło. Próbuje to zrobić na FC5 po yum update.

nie korzystam z captive (dlatego niewiele moge Ci pomoc), ale sprobuj:

uruchomic mount z opcja --debug-messages i na koncu komendy dodaj wpis

1>.log 2>&1

I zapodaj na forum zawartosc .log.

Zgodnie z tym co jest na stronie:

You should first run captive-install-acquire command to check your available Microsoft Windows drivers versions.

Musisz uruchomic captive-install-acquire.

UPDATE

TIPS

Aha i nie wiem czy jest coś ciekawego w logu bo nie moge go otworzyć nawet spod roota.

.. dopisz do /etc/syslog.conf

*.* /dev/tty9

wowczas na tty9 bedziesz mial wyswietlane msg.

w X (CTRL+ALT+F9) , bez X (ALT+F9)

captive-install-acquire uruchomiłem, ale to nie pomoglo. Jak uruchomie po raz drugi to już pisze:

All needed modules were found in their best preferred versions.
Found NTFS disk partitions are prepared in /etc/fstab. You can mount them by commands mount(8) or usermount(1) such as:
mount /mnt/captive-LABEL_C
Available captive-ntfs partitions:
/mnt/captive-dane
/mnt/captive-noname

Update:

Ten log jest dosyć długi więc zamieszcze tylko ostatnie linijki. Jak potrzebne jest wszystko to powiedzcie.

Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:701) LdrpBuildModuleBaseName()
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:702) FullName \var\lib\captive\ntfs.sys
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:714) p ntfs.sys
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:724) p ntfs.sys
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:1227) EntryPoint at b71e8683
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:1232) FileHeader at b71260dc
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:1236) OptionalHeader at b71260f0
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:1240) SectionList at b71261d0
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (wstring.c:167) wcscpy(str1 <undef>, str2 ntfs)
Captive-Message: sandbox: KdpPrintString: (loader.c:1266) Loading Module \var\lib\captive\ntfs.sys...
(process:3356): Captive-DEBUG: sandbox: captive_mmap_map_get: addr=0x808d000

(process:3356): Captive-CRITICAL **: sandbox: FATAL: captive_mmap_map_get: assertion `TRUE==g_hash_table_lookup_extended(captive_mmap_map_hash, addr, NULL, &r_gpointer)' failed

Captive-ERROR **: CORBA Exception occured: id="IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0", value=0x9d32984
aborting...

(process:3356): Captive-DEBUG (recursed): sandbox_parent_own_orbit_dir_cleanup_atexit; done=0
aborting...

FUSE wgrywałeś z opcjami --enable-kernel-module oraz --with-kernel=SRCDIR ?? Są raczej konieczne do tego. Moduły kernela są potrzebne do skompilowania FUSE.

Zrobiłem wszystko od nowa zgodnie z instrukcją podaną przez udziora. Ze źródłami, ze wszystkim na świerzym systemie i dalej to samo.

Mój fstab:

/dev/VolGroup00/LogVol00 /                       ext3    defaults        1 1
LABEL=/boot             /boot                   ext3    defaults        1 2
devpts                  /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
tmpfs                   /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
proc                    /proc                   proc    defaults        0 0
sysfs                   /sys                    sysfs   defaults        0 0
/dev/VolGroup00/LogVol01 swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda2 /mnt/captive-dane captive-ntfs defaults,noauto 0 0
/dev/hda1 /mnt/captive-noname captive-ntfs defaults,noauto 0 0

Musiałem jednak zainstalować captive-ntfs z nonrpm bo rpm na tej stronie mi nie działa.

Mam również problem z Captive. Otrzymuje komunikat:

[root@Krzysieq log]# modprobe fuse
[root@Krzysieq log]# mount /dev/hda1

(process:2734): Captive-CRITICAL **: sandbox: FATAL: captive_mmap_map_get: assertion `TRUE==g_hash_table_lookup_extended(captive_mmap_map_hash, addr, NULL, &r_gpointer)' failed

Captive-ERROR **: CORBA Exception occured: id="IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0", value=0x93a3dd4
aborting...

Instalowałem zgodnie z instrukcją w wiki.

Mój FSTAB wygląda tak:

LABEL=/                 /                       ext3           defaults        1 1
devpts                  /dev/pts                devpts         gid=5,mode=620  0 0
tmpfs                   /dev/shm                tmpfs          defaults        0 0
proc                    /proc                   proc           defaults        0 0
sysfs                   /sys                    sysfs          defaults        0 0
LABEL=SWAP-hdd3         swap                    swap           defaults        0 0
/dev/hdd1               /mnt/G                  vfat           auto,users,umask=0,rw,codepage=852,iocharset=utf8 0 0
/dev/hdb5               /mnt/captive-dane_3     captive-ntfs   defaults,noauto         0 0
/dev/hda5               /mnt/captive-dane_2     captive-ntfs   defaults,noauto         0 0
/dev/hdb2               /mnt/captive-dane_1     captive-ntfs   defaults,noauto,context=system_u:object_r:public_content_t 0 0
/dev/hda1               /mnt/captive-system     captive-ntfs   defaults,noauto         0

Proszę o pomoc smile.gif

--

Problem rozwiązany:

Wystarczylo powrócić do standardowego jajka Fedory 5 a nie jechac na 2.6.16-1 biggrin.gif

Edited by KrzysieQ