Skocz do zawartości

Instalacja I Konfiguracja Ntfs-3g


Daniello

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nastepujacy problem:

Po prubie otworzenia partycji NTFS u poziomu uzytkowinka (Eko), wyskakuje mi cos takiego:

fuse: failed to exec fusermount: Brak dostępu

FUSE mount point creation error: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Unmounting /dev/sda1 ()

 

w /etc/fuse.conf:

user_allow_other

 

Nie wiem czy tobie to pomoże ale u mnie zadziałało jak przeniosłem plki fuse.conf do katalogu dev.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Znalazłem jeszcze jeden sposób na obejście problemu Eko dla środowiska gnome:

Trzeba w pliku /etc/selinux/config zminić wpis w SELINUX na "permissive" i wykasować plik 99-redhat-storage-policy-fixed-drives.fdi:

su -
rm /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/99-redhat-storage-policy-fixed-drives.fdi

Musiałem także wyrzucić wpis z fstab:

/dev/hdXY               /mnt/nazwa_folderu             ntfs-3g user,noauto,succeed_chmod,silent,locale=pl_PL.utf8 0 0

Po restarcie komputera dyski powinny montować się same. Metoda ta powstała na podstawie porad z http://www.ntfs-3g.org/support.html#selinux oraz http://poradnik.fedorapl.org/#triki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umnie pozmieniałem uprawnienia na usera (nazwijmy go marek) zrobiłem wszystko zgodnie z opisem. Podczas startu systemu błędów nie widać wszystko ładuje sie poprawnie. Ale gdy wchodze na mnt/C (bo taki podałem punkt montowania w fstab) to tam nic nie ma.

Czy ktoś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dopiszę się ze swoim problemem.

 

Nie mogę montowac partycji NTFS jako user, próba montowania przebiega tak:

[Xeno@moj@localdomain ~]$ mount /dev/hda1
fusermount: option blkdev is privileged
FUSE mount point creation failed
Unmounting /dev/hda1 ()

 

fstab wygląda tak:

LABEL=/                 /                       ext3    defaults        1 1
devpts                  /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
tmpfs                   /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
/dev/VolGroup00/Home    /home                   ext3    defaults        1 2
proc                    /proc                   proc    defaults        0 0
sysfs                   /sys                    sysfs   defaults        0 0
/dev/VolGroup00/swap    swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda1        /mnt/Windows        ntfs-3g user,noauto,succeed_chmod,silent,locale=pl_PL.utf8 0 0

 

fuse.conf

user_allow_other

 

rc.local

#!/bin/sh
#
# This script will be executed *after* all the other init scripts.
# You can put your own initialization stuff in here if you don't
# want to do the full Sys V style init stuff.

touch /var/lock/subsys/local

chown Xeno:fuse /dev/fuse
chown Xeno:disk /dev/hda1
chown Xeno:disk /mnt/Windows
chmod 777 /dev/hda1
chmod 777 /mnt/Windows

 

Kernel: 2.6.20-1.2933 i686

FUSE:2.6.3-2.fc6

NTFS-3G:2:1.328-1.fc6

 

Swego czasu, NTFS-3g działał ok dla użytkowników, nie montował z autostartu, ale ręcznie (konsola lub kwikdisk) nie było problemu.

Niestety po eksperymentach z Wine NTFS zdechł, w międzyczasie robiłem też aktualizację ale z braku postów o problemach sądze że nie w kernelu/fuse leży problem.

Co zrobiłem: zamapowałem w Wine Config partycję NTFS jako C:, niestet zapomniałem zamontować partycji więc Wine naśmiesił mi w katalogu /mnt/Windows.

Próba zamontowania kończyła się niepowodzeniem z błędem, że punkt montowania nie jest pusty.

Wywaliłem zawartość /mnt/Windows, stworzyłem nowy punkt montowania, przejrzałem jeszcze raz uprawnienia do folderów i urządzeń, przywróciłem domyślne konteksty Selinuxa, wywaliłem i zainstalowałem jeszcze raz fuse i ntfs-3g.

Wszysko niby jest ok, ale żaden użytkownik nie może montowac partycji NTFS

Oczywiście po rootem jest ok.

 

Może wreszcie doczekamy się modułu NTFS z zapisem dla kernela....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie potrzeba zmieniac rc locala ani tworzyc pliku fuse conf robisz upgrade selinuxa do najnowszej dostepnej wersji (ja mam ta która jest w dziale testing) i wchodzisz na strone ntfs-3g i patrzysz jak instalowac dziala automatycznie wszystko. Jak juz to pisalem wina nie tkwi w ntfs org tylko byla zla polityka selinuxa która teraz poprawiono i wszystko dziala i to co jest na forum mozna wsadzic do kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, z automountem to wiem iż jest to kwestia selinuxm ale teraz nie mogę montować NTFS jako zywkły user, tylko root.

Jak pisałem, działało do momentu zabawy z Wine i aktualizacji

Żadnych zmian w fuse.conf i rc.local itp.

Myślę, że jak teraz jest coś napiep... to nawet poprawna polityka Selinux nic nie poradzi

Fajnie by było żebyu montowało się z automatu, ale nie musi, byle user mógł zamontowac partycję

Zerkne jeszcze raz na stronę ntfs-3g i przeoram jeszcze raz konfigurację, może cos przeoczyłem.

Ostatni update wszystkiego (repo core;extras;livna;macormedia) był robiony w tym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, muszę przyznać że rozwiązania podane przez Dantheza działają. Po kompletnej przewałce fuse/ntfs-3g i updacie selinuxa (po raz kolejny) wg nowej instrukcji po raz pierwszy działa automount/umount w sumie czego chciec więcej

 

Myslę że aktualnu wątek należałoby oznaczyć jako nieaktuany i odpiąć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
nie potrzeba zmieniać rc locala ani tworzyć pliku fuse conf robisz upgrade selinuxa do najnowszej dostępnej wersji (ja mam tą która jest w dziale testing) i wchodzisz na strone ntfs-3g i patrzysz jak instalować działa automatycznie wszystko. Jak juz to pisałem wina nie tkwi w ntfs org tylko była zła polityka selinuxa którą teraz poprawiono i wszystko działa i to co jest na forum można wsadzić do kieszeni

czyli jesli dobrze rozumiem trzeba pozwolic selinux "allow_mount_anyfile"

bo nie wiem gdzie to przestawic, zeby sam mountowal przy starcie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jesli dobrze rozumiem trzeba pozwolic selinux "allow_mount_anyfile"

bo nie wiem gdzie to przestawic, zeby sam mountowal przy starcie :?:

Czytaj ze zrozumieniem.Polityka SElinux została już poprawiona i nie trzeba nic zmieniać instalacja sprowadza się do wydania yum install ntfs-3g u mnie to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...