Skocz do zawartości

Tworzenie Sieci Lan


MitS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam bardzo wielki problem :(

Otóż chciałbym skonfigurować sobie LAN w domu no i mam z tym małe problemy...

Mam komputer który podłączony jest do neostrady przy pomocy modemu sagem (chodzi na windows XP home) i mam drugi komputer który działa na fedorze core 6

I sytuacja wyglada tak że niby coś czytałem, coś patrzyłem ale niestety samemu tego chyba do końca świata nie uda mi się zrobić :/

 

Więc prosił bym was o pomoc (krok po kroku) jak przygotować fedore i XP by na fedorze był internet przez LAN.

Będę bardzo ale to bardzo wdzięczny :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim potrzebna jest oczywiscie karta sieciowa w kazdym z kompow. Dalej jesli nie masz zadnego routera/switcha i nie masz zamiaru kupowac to musisz zrobic kabel krosowany. LINK.

Pozniej to juz tylko konfiguracja, tzn. ustawiasz odpowiednie ip i maske. Dla sprawdzenia czy siec chodzi spinguj komputery nawzajem. Kolejnym krokiem bedzie udostepnienie polaczenia internetowego - w windzie we wlasciwosciach polaczenia mozna to latwo "wyklikac".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki !Ci za odpowiedz, ale mam jeszcze problem.

Oba komputery maja karte sieciowa, sa polaczone odpowiednim kabelkiem.

Problem jest przy konfiguracji ...

 

W windowsie mam chyba wyklikane odpowiednio bo mam cos takiego:

Pierwsze polaczenie jest do neostrady i mam po wejsciu w wlasciwosciach zaznaczone opcje dotyczace zezwolen

 

na polaczenie dla innych komputerów (czy cos takiego).

Mam drugie tez polaczenie lokalne ... i ono dziala bo gdy lacze sie poprzez fedore to dziala (aktywuje eth0) i windows to wykrywa ... tylko nie wiem czemu nadal internetu nie mam ... jakies porady sugestie ??

 

Dodam ze dla polaczenia lokalnego na windzie dalem ip 192.168.0.1 a na linuxe 192.168.0.2

maska dla obu: 255.255.255.0

 

help me !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób pinga czy jest w ogóle polaczenie (np. z windowsa: ping 192.168.0.2), jezeli jest ok i nie masz netu (strony nie dzialaja) to prawdopodobnie nie wpisales adresu serwera DNS, spróbuj na Linuksie dac np. DNS:192.168.0.1 (powinno zadzialac) (EDIT: poprawiona 'literówka')

Najlepiej jakbys na Linuksie ustawil tak aby sobie przez DHCP wszystko sam poustawial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm wysyłając pinga z windowsa wywala mi upłynął limit czasu żądania - 100% straty pakietów.

 

dnsy wpisałem i zmieniałem też na (_linuxie_ → Linuksie) ORT ip... nic nie pomogło ...

Dodam że gdy probowałem ustawić przez DHCP to przy połaczeniu cały czas był napis że: Ustalanie informacji IP dla eth0 a po około minucie wywala, że: Ustalanie informacji IP dla eth0 ... niepowodzenie

 

:(:( co mam by to działało ??? coś czytałem o sambie ale nie wiem jak tego użyć :/

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej jesli nie masz zadnego routera/switcha i nie masz zamiaru kupowac to musisz zrobic kabel krosowany. LINK.

A kabel na pewno masz cross, czy prosty (1-1) ??

 

Podaj jeszce wynik z:

/sbin/ifconfig

 

PS. Jak ci zadziala ping to juz nie bedzie problemów...

DNS'y sa ci potrzebne aby 'zamienic' www.google.pl -> xxx.xxx.xxx.xxx (adres IP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno mam kabel krosowany (o taki prosilem w sklepie :D ).

No jak jak na razie ping zwraca strate :/

 

ifconfig daje to:

 

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:16:36:A0:58:A1  
          inet addr:192.168.0.1  Bcast:192.168.0.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::216:36ff:fea0:58a1/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:4 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:62 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:1384 (1.3 KiB)  TX bytes:12637 (12.3 KiB)
          Interrupt:185 

lo        Link encap:Local Loopback  
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:3462 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:3462 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0 
          RX bytes:5944724 (5.6 MiB)  TX bytes:5944724 (5.6 MiB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób pinga czy jest w ogóle polaczenie (np. z windowsa: ping 192.168.0.2), jezeli jest ok i nie masz netu (strony nie dzialaja) to prawdopodobnie nie wpisales adresu serwera DNS, spróbuj na Linuksie dac np. 192.168.1.1 (powinno zadzialac)

Najlepiej jakbys na Linuksie ustawil tak aby sobie przez DHCP wszystko sam poustawial.

@fdtech troszke mieszasz. Adresy musza byc ustalone z gory w tym przypadku i nie mozna ich ustalic w roznych zakresie - tak jak proponujesz na Linuksie 192.168.1.1 a na windzie pozostawic bez zmian(o ile to chciales przekazac). I czemu karzesz mu pobrac adres z DHCP - niby jak??!!

 

na pewno mam kabel krosowany (o taki prosilem w sklepie :D ).

No jak jak na razie ping zwraca strate :/

Jesli faktycznie kabel masz w porzadku i cala konfiguracja tak jak opisujesz trzeba doprowadzic do "widzenia" sie komputerow - pingowanie musi dzialac. Sprobuj tez spingowac komputer z Linuksem. Jesli, np. bedzie to dzialalo w jedna strone to najprawdopodobniej masz wlaczonego firewall'a. Zreszta na czas uruchomienia sieci radzilbym zapore wylaczyc jesli jakas masz.

Jesli nie bedzie pewnosci, ze siec dziala to nie ma co isc dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorx, "192.168.1.1" mialo byc "192.168.0.1" (literówka)

A co do DHCP to jakis czas temu robilem cos podobnego i zadzialalo (windows przydzilil adresy ip, dns, brama) ale to bylo windows<->windows (mozliwe ze cos dodatkowo na windowsie wlaczalem/instalowalem, ale juz nie pamietam). Obecnie nie mam podlaczonych kompów (komp<->komp), tylko przez router.

Chociaz moge cos cos wtedy innego zrobic, bo wtedy kompletnie nic nie wiedzialem o sieciach...

 

Edit:

Na widowsie jak miales ip: 192.168.0.1 to zostal, a na linuksie zmien na 192.168.0.2 bo widze, ze masz takie samo jak na windzie (mozliwe, ze to przeze mnie, sorx, nie o to mi chodzilo), brame na linuksie ustaw na 192.168.0.1, a adres samej karty na linuksie na 192.168.0.2 i wtedy sprawdz ping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... robiąc pinga z (_linuxa_ → Linuksa) ORT mam odzew :) tzn

 

[root@ozyrys ~]#ping 192.168.0.1

PING 192.168.0.1 (192.168.0.1) 56(84) bytes of data.

64 bytes from 192.168.0.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.0179 ms

64 bytes from 192.168.0.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.0179 ms

64 bytes from 192.168.0.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.0179 ms

64 bytes from 192.168.0.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.0179 ms

...

...

...

64 bytes from 192.168.0.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.0179 ms

--- 192.168.0.1 ping statistics ---

20 packets transmitted, 20 received, 0% packet loss, time 19001ms

rtt min/avg/max/mdev = 0.052/0.059/0.179/0.028 ms

[root@ozyrys ~]#

 

Tylko teraz co z tym firewallem ???

mam wyłaczyć go czy jak ??

Bo mam podłaczenie do siecie przez neo a znając życie po wyłaczeniu pandy zaraz jakiś syf sie zrobi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba widze, ze wlasnie pingujesz wlasny komp na linuksie - cos maly ten czas, powinien byc cos ok 0.1-2ms (przydzieliles adres 192.168.0.1, a ma byc 192.168.0.2, brama na linuksie ma byc na wlasnie 192.168.0.1)

 

Zrób tak:

Windows (dla tej karty co masz podpiety komp z linuksem):
  IP: 192.168.0.1
  Maska: 255.255.255.0
Linux:
  IP: 192.168.0.2
  Maska: 255.255.255.0
  Brama(getaway): 192.168.0.1
  DNS: 192.168.0.1 (ew. ten co masz z neo, np cos 194.xxx.xxx.xxx - nei wiem jakie mozesz miec, bo nie mam neo - bez tego ping zadzaila)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:16:36:A0:58:A1  
          inet addr:192.168.0.1  Bcast:192.168.0.255  Mask:255.255.255.0

masz wpisane 192.168.0.1, musi byc (tzn. nie akurat 2, ale na pewno nie 1, bo jest konflikt sieci, moze byc od 2-254) 192.168.0.2

Jak to wpiszesz to na 99% powinno zadzialac (o ile firewall np. windowsowy nie blokuje).

 

Edit:

Tj. pisal !Ci wylacz w windowsie firewall, antywir, itp na czas testów, bo tak nie wiadomo od czego to moze byc, ze nie dziala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha polowa sukcesu :):):)

 

da sie juz pingowac z windowsa, lecze jeszcze chyba wlasnie firewall blokuje (_linuxa_ → Linuksa) ORT by coswychodzilo...

 

 

hhhhhhmmmmmmm nie wiem o co chodzi ... wylaczylem wszystkie firewalle (pande i ten systemowy) i nadal jest ping w jedna strone (z windowsa), natomiast z (_linuxa_ → Linuksa) ORT juz nie ...

 

Jakies sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da sie juz pingowac z windowsa, lecze jeszcze chyba wlasnie firewall blokuje (_linuxa_ → Linuksa) ORT by coswychodzilo...

Przewaznei firewall na Linuksie nie blokuje polaczen wychodzacych, tylko przychodzace.

 

Jezeli mozesz pingowac windows->linux, a nie mozesz linux->windows to wyglada to, ze firewall na windowse blokuje ICMP (najlepiej go - firewall - wylacz narazie calkowicie).

 

Jezeli bys mial czasami jakas regulke do iptables która blokuje (choc watpie) to wylacz iptables (jako root: /sbin/service iptables stop, po restarcie sie wlaczy ponownie, lub przez /sbin/service iptables start)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...