Skocz do zawartości

Stawiam Na Fedorę


simodias

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Otóż z całkowitej ciekawości postanowiłem sobie zainstalować Ubuntu i muszę powiedzieć, że wywalam je przy najbliższej okazji! Otóż: mimo, że zainstalowałem najlżejszą wersję, w porównaniu do Fedory jest wolne! Niby jest okodekowane, ale jak przyszło co do czego, to nic nie można w ciągu jednego wieczora znaleźć. Siedze pół dnia, a filmów pod mplayerem nadal odpalić nie mogę. Ich forum jest fatalne. Nic na nim nie można znaleźć. Wpisując w wyszukiwarce słowa kluczowe, i tak wylatuje mi taka garść postów nie związanych z tematem, że nie można tego przerobić. FAQ jest zbyt obszerny, zawiera mnóstwo informacji dla profesjonalistów, a brakuje życiowych problemów, a pewnie nawet jakby były tam to by się ich nie odgrzebało z pośród pozostałych problemów, od których aż oczy bolą. Żeby poradzić sobie z niektórymi problemami i tak wracałem do FAQ fedory i tylko niektóre polecenia zmieniałem (np yum na apt-get) i działało :-D Nie wspominając już o tych zadufanych w sobie forumowiczach. Dawno nie widziałem tylu przemądrzałych kolesi odpowiadających żenującym "wygoogluj się"! To Ubuntu wcale nie jest takie cudowne. A najbardziej rozwala mnie to, że jak np zainstalowałem sobie beryla, to już mi żaden odtwarzacz filmów nie działa! I to jest ten automatyczny i wszechdziałający system? Owszem, może niektóre rzeczy robi automatycznie, ale wolę nieco posiedzieć nad dokręceniem systemu i mieć porządną maszynę niż jakieś tam łudubum. Jeszcze raz muszę powiedzieć, że distro jedno, a ludzie drugie. Musze Wam jeszcze raz powiedzieć, że jesteście najbardziej spoko grupą userów i na naszym forum zawsze znajdowałem to czego potrzebowałem a Wy zawsze pomagaliście mi kiedy tego potrzebowałem. Dzięki ludzie i niech żyje Fedora (chociaż 7 jakoś mi nie gra najlepiej, ale spróbuje raz jeszcze ;-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no społeczność ot jest spoko (byłem na fodzie :P), a óbóntó miałem rok to się przekonałem o jego "wyższości" (czyt. powolności). Właściwie pierwszym linuksem jakiego miałem była Fedora 5 ale to tylko 2 tygodnie, później Win przez 2 lata óbóntó i przypomniałem sobie o szybkiej Fedorze, tak więc dołączyłem do Was!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę powiedzieć, że obserwując osoby które używają Ubuntu (bardzo często, ale nie zawsze) nie używają go na co dzień, a tylko czasami, natomiast w między czasie siedzą na Windowsie. Otóż ok, Ubuntu jest w sam raz do takiego kontraktu - "odpalę od czasu do czasu, załączę film i muzę a jak coś muszę zrobić to wracam na windę" Ale ja po pół rocznym używaniu tylko i wyłącznie fedory cenię jej niewidoczne na pierwszy rzut oka cechy ;-) Pozdrawiam wszystkich raz jeszcze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mnie tam Ubuntu 7.04 i wcześniejsze dobrze działało. Konfiguracja Ubuntu i Fedory zajeła mi tyle samo czasu. Poprostu twój komputer "nie trawi" tego distro i tyle. Ja tak mam z OpenSuse - co bym nie robił, wiesza się, przymula i wiele rzeczy mi nie działa.

 

PS

A ztym googlowaniem to masz racje. Często mówią "szukaj", a znaleźć coś w takim nadmiarze informacji jest ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak, stawiam na Fedore ale ....

...ale według mnie dyskusje które distro jest lepsze a które gorsze są czcze.

A to dlatego że pewnie każdemu zwaś zdażyło się (_kożystać_ → korzystać) ORT z forum czy dokumentacji innych dystrybucji przy rozwiązywaniu problemów z fedorą.

Dla przykładu z mojego doświadczenia:

Bluetooth -> Dokumentacjia Gentoo;

Bind, Routing etc. -> Dokumentacja PLD;

GPRS + Linux -> jakiś HOWTO napisane pod Mandrive;

Sdk dla Symbiana -> Coś pod Debiana;

itd itd ...

Przykładów można by mnożyć.

W większości dystrybucji znajdziemy to samo jądro, te same pliki w /etc/, te same paczki - z tą różnicą że jedne ściągamy tak, a drugie śmak.

I o to tyle chałasu?

Fedore polubiałem od sameg mojego początku czyli od FC4 i teraz ciężko zmieniać stare nawyki. A ludzi na forum rzeczywiście mamy spoko ((_żadko_ → rzadko) ORT kiedy odsyłają do google).

 

pz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pozwole sobie dorzucic swoje zdanie w dyskusji ; fedora kontra ubuntu.

Choc obraz iso ubuntu jest na cd a fedory na dvd to z ubuntu mam mniej roboty by przystosowac go do swoich potrzeb . Na fedorze jest sporo narzedzi i bibliotek programistycznych . A doinstalowanie róznych wtyczek kodeków , odtwarzaczy multimedialnych , sterów nvidii , beryla , sterownika ntfs-3g przebiega szybciej , sprawniej niz w fedorze. Ubuntu mozna zainstalowac obok fedory i oba systemy beda na bootloaderze. Ale fedora juz ubuntu na swoj bootloader sama nie wstawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilność stawiam wyżej niż łatwośc obsługi :). Robiłem sobie wyciczki po różnych dystrubucjach - ubuntu też przez jakiś czas miałem - ale i tak wróciłem do fedory.

Ubuntu jest dobre na początek, potem zaczyna denerwować niestabilnością i niedopracowaną współpracą między QT i GTK. OpenSUSE trochę klocowate, ale w sumie fajne, tylko glutożelki (czyt. compiz ;)) mi nie działały, a się przyzwyczaiłem do nich :). A co do stabilności: nie mam czasu na to, by dopieszczać slacka, a debian jakoś mi nie podszedł.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldo :rolleyes: Doskonale wiem ze jest wersja fedory na cd.

Sam ja kiedys uruchamiałem "live" i instalowałem .

Tylko chodzi mi o to ze w płytce instalacyjnej fedory i to zarówno tej na cd jak i na dvd jest za duzo narzedzi programistycznmych i kompilatorów a za mało typowych programów do zastosowania domowego <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...