Skocz do zawartości

Ubuntu Vs Fedora


DamianLINUX

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z firewallem w OpenSUSE 10.3 miałem problem. Nie potrafiłem zmusić go, by nie blokował komputerów z LAN-u (przy włączonej zaporze komputery były niewidoczne), pomimo konfiguracji w YaST. Próbowałem jeszcze coś wskórać przy pomocy IPTraf, ale bez skutku. Teoretycznie odpowiednie porty miałem otwarte. A tak poza tym, Fedora góruje nad OpenSuse szybkością działania. O odświeżaniu repozytoriów nie wspominając (podobno w wersji 11 to poprawili).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

pomimo konfiguracji w YaST.
IMHO nie "pomimo" a "przez" ;) Ja nie mówię o jakichś dziwnomagicznograficznych kreatorach tylko o normalnym posługiwaniu się poleceniem iptables ;) Z kreatorów niestety albo na szczęście nie musiałem i nie chciałem korzystać. Wolę wiedzieć co robię szczególnie jeśli chodzi o takie sprawy jak firewall.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm robi się ciekawie ^_^ o w pliku /etc/sysconfig/iptables pisze coś, że było to wygenerowane przez niejaki "system-config-firewall" może jego odpalę i zobaczę co mogę zrobić??? :) bowiem szczerze ściągać Suse dla raptem konfiguracji to troszkę niezbyt...acz jesli będzie to niezbędne itd no to cóż zapytam Google o LiveCD i ściągnę

 

EDIT

I tym optymistycznym akcentem dowiedziałem się, że zaznaczenie spraw drukarki może mi rozwiąże problem, że nie mogę z innego komputera drukować na drukarce podpiętej pod mój komputer z Linux...niech żyją eksperymenty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim wstępem był zaproponowany mi około 5 lat temu przez informatyka system Aurox 9.4 jeśli dobrze pamiętam...jeszcze pamiętam jak się cieszyłem jak umiałem włączać różne gry (er ^_^") i dziękuje mu za to bowiem cóż Aurox umarł a ja przesiadłem się na Fedora i tak skończyłem na tym forum (oj się rozpisałem przepraszam :D)

Aurox jest oparty na Fedorze i szczerze mówiąc, gdyby nie został zniszczony (Zniszczony, on nie umarł. Firma, która go wykupiła zrobiła to wg. mnie własnie po to aby zabic dystrybucję) nadal bym siedział na auroxie, mam i 11 i 12, bardzo mi sie szczerze mówiąc podobała ta dystrybucja, tym bardziej, że była Polska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yup dlatego przesiadka na Fedora nie była mmm bolesna bowiem nie musiałem się od nowa uczyć nic prócz tego, że wkońcu Yum zaczął działać :lol:

Wciąż gdzieś trzymam Aurox 12 i wiesz co...wpadłem na szalony pomysł :] VirtualBox + Aurox 12 = ???

WalDo uczymy się ciągle ^_^ np. teraz oprócz IPTables mam jeszcze do nauczenia się Samba bowiem potrzeba by laptop też mógł drukować dokumenty przez drukarkę pod moim kompem z Linux

Hmmm Suse to Linux więc może go ściągnę...naszła mnie mania, żeby ściągnąć FreeBSD i nie tylko ^_^"

No dobra czas do "pracy" =/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię o jakichś dziwnomagicznograficznych kreatorach tylko o normalnym posługiwaniu się poleceniem iptables ;)

Domyśliłem się, że konfigurowałeś firewalla "z palca" ;) Graficznego konfiguratora w Suse używałem w ramach testów i teraz wiem, że lektura na temat iptables mnie nie ominie i raczej jest to pozycja obowiązkowa ;) BTW a czy graficzne narzędzie z fedory warte jest zainteresowania czy też szkoda czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW a czy graficzne narzędzie z fedory warte jest zainteresowania czy też szkoda czasu?
Nie wiem, też nigdy nie próbowałem :) A co do SuSE to tam uruchamiałem tylko program/skrypt o nazwie chyba SuSEfirewall2 i to generowało z automatu bardzo ładne i rozsądne wpisy do iptables.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szefie, może dałoby się ten skrypt przerobić pod Fedora?? :D oczywiście jeśli nie ma jakiś przeszkód prawnych (naczytałem się takich dziwactw dzisiaj, że już nie wiem w co wierzyć :D)

Ja właśnie dzisiaj skończyłem naprawiać dysk plującym dużo fsck, kolny dowód, że Fedora się łatwo nie złamie :]

Oh rany no czas na wyniki

Fedora : Ubuntu

1 : 0

 

Koniec problemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szefie, może dałoby się ten skrypt przerobić pod Fedora??
Jeśli to skrypt, to można spróbować. Jeśli program, to nie będzie to proste, ale jak już pisałem można uruchomić LiveCD OpenSUSE, uruchomić program i potem zrzucić wpisy do pliku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się z Ubuntu na Fedorkę przesiadałem. I właśnie Fedora wydaje mi się lepsza. Problemów z powodu "przesiadki" nie miałem. Ważną cechą Fedory jest bezpieczeństwo. Posiada zabezpieczenie utrudniające(a zwykłym script kiddies uniemożliwiające) wykonane wielu ataków na aplikacje. W Ubuntu też można coś takiego zrobić, ale jest dużo i roboty i nie każdemu chce się przy każdej aktualizacji własnoręcznie kompilować jądro systemu.

Poza tym używanie polecenia sudo zamiast przelogowywania się na roota w Ubuntu też mi się nigdy nie podobało. Raz, że trochę się przy tym dziwnie czułem :D 2. Nie wydaje mi się to specjalnie bezpiecznym rozwiązaniem.

 

EDIT: Poprawiałem literówkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym używanie polecenia sudo zamiast przelogowywania się na roota w Ubuntu też mi się nigdy nie podobało.
To akurat nie problem. Wystarczy sudo passwd root a potem usunąć zwykłych userów z sudoers. Od czasu do czasu (szczególnie przy nowych wydaniach) instaluję sobie Ubuntu dla zabawy i tak właśnie pozbywam się tego "ficzera". Chociaż są tacy, którzy twierdzą że "sudo" jest bezpieczniejsze od "su -" jak się dobrze skonfiguruje /etc/sudoers. Ale domyślna konfiguracja, to jakoś tak w stylu "ALL ALL = (ALL) ALL" wygląda ;) Przesadzam oczywiście, ale w każdym razie daje b.szerokie uprawnienia zwykłemu użytkownikowi co bezpieczne nie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ormi ja się przesiadałem z Windows na Aurox 9.4 bodajże i to, że nie było internetu nie przeszkadzało mi w siedzeniu na root i bawieniu się systemem na 8 kierunków świata xD no prawda nie każdy ma chęci ale to się na początku bałem, że rozniosę ten system a tu niespodzianka nie rozniosłem ^_^ Ubuntu ma mój kolega, ja mam Fedora i jest good

No fakt, to, że generuje nie musi wskazywać, że to skrypt...ale stawiam 100 Zenny, że to skrypt o : P

no dobra jak tylko zwolnię trochę miejsca na dysku to poszukam instalacji LiveCD Suse :) (zapewne daleko nie trzeba będzie szukać ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się z Ubuntu na Fedorkę przesiadałem. I właśnie Fedora wydaje mi się lepsza. Problemów z powodu "przesiadki" nie miałem. Ważną cechą Fedory jest bezpieczeństwo. Posiada zabezpieczenie utrudniające(a zwykłym script kiddies uniemożliwiające) wykonane wielu ataków na aplikacje. W Ubuntu też można coś takiego zrobić, ale jest dużo i roboty i nie każdemu chce się przy każdej aktualizacji własnoręcznie kompilować jądro systemu.

Chodzi ci o SELinux? Ubuntu od dwóch wersji posiada jego odpowiednika - AppArmor, włączonego domyślnie. A SELinuksa też można bez problemu zainstalować (zamiast AppArmora). Więc gdzie tu większe bezpieczeństwo w Fedorze?

Bezpieczeństwo zależy przede wszystkich od użytkownika, a nie od samego systemu.

SELinux wcale nie jest 100% zabezpieczeniem przed script kiddies. Zawsze może się znaleźć cwaniak który w dobrym momencie (tzw. oknie podatności) ściągnie sobie exploita.

 

Poza tym używanie polecenia sudo zamiast przelogowywania się na roota w Ubuntu też mi się nigdy nie podobało. Raz, że trochę się przy tym dziwnie czułem :D 2. Nie wydaje mi się to specjalnie bezpiecznym rozwiązaniem.

Co ty wiesz o zabijaniu...

https://help.ubuntu.com/community/RootSudo

 

---------------łączenie postów---------------------

 

Kolejny minus, to fakt, że Ubuntu zadowalająco radzi sobie jedynie z pakietami *.deb. Inne sprawiają sporo problemów, konieczność instalacji kolejnych bibliotek na każdym kroku jest denerwująca.

Głupszego argumentu chyba w życiu nie słyszałem. To tak jakby narzekać, że silnik diesla nie działa na prąd. Albo że do laptopa nie możesz zatankować benzyny.

Ubuntu jest dystrybucją opartą na pakietach deb, i nie spodziewaj się, żeby inne pakiety miały w niej poprawnie działać. Jedyną wspieraną metodą instalacji programów są pakiety z oficjalnych repozytoriów i płyt. Nic więcej. Wspieranie rpmów w Ubuntu byłoby bezcelowe, i niepotrzebne. Kto chce, ten może sobie przerobić (_rpma_ → RPM-a) ORT alienem i zainstalować na własne ryzyko. Tylko niech potem nie płacze, że coś mu nie działa.

 

Nie pisz dwóch postów jeden pod drugim, używaj funkcji "edytuj". /Karlik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...