Skocz do zawartości

Router Bezproblemowo Współpracujący Z Linuksem


tbed

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jesteś z Warszawy do zapraszam na prezentację i piwo jak działa najtańsze urządzenie na rynku jakie się dało kupić z podłączonymi 3 kompami + notebookiem + nokią E51 cały czas uruchomionym Deluge i na łączu 6Mbit i niech ktoś mi palcem pokaże różnice w działaniu pomiędzy tym a WRT czy jakimiś innymi linksysami (no chyba że ktoś chce spędzać nie wiadomo ile na kompilowaniu, konfigurowaniu itp itd). DIR-300 to ok wybór (dobra cena) ale podobno co niektórzy zarzucają mu wieszanie, ale nie wiem jak z tym jest w rzeczywistości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Rozgryzłem już po prostu dlaczego mam problemy z łączeniem się z internetem poprzez router asmax br-604 - problemem jest sam produkt tej firmy. Co prawda, po aktualizacji firmware zaczęło w ogóle działać, ale trudno to uznać za coś, co mieści się w granicach normy. Odsyłam: http://forum.fedora.pl/index.php?act=findpost&pid=115718

 

Dlatego też proszę Szanownych Użytkowników, by polecili jakiś dobry router w niskiej cenie, powiedzmy ~120zł, niekoniecznie musi być bezprzewodowy, ważne by dobrze współpracował pod Linuksem, a także nie gryzł się tak jak mój obecny z 2 komputerem, na którym jest włączony system firmy Microsoft.

 

Za wszelkie sugestie będę bardzo zobowiązany.

 

Pozdrawiam ciepło :)

 

Witam wszystkich, jako, że jestem nowy na forum. Co do routera, kŧóry mogę polecić to ASUS RX3041. Sam korzystam z niego grubo ponad rok m.in. z Fedorą, nie zauważyłem problemów. Ja kupiłem go w sklepie za ok. 100 zł, ale wiem, że teraz można go kupić nawet za 60-70 zł. Trochę opcji konfiguracyjnych posiada, m.in firewalla, do domu jest ok. Ma jeden minus - nie jest bezprzewodowy. Wcześniej miałem doczynienia z różnymi droższymi modelami również bezprzewodowymi i przyznam szczerze, że z tego modelu jestem zadowolony. Wystarczy go skonfigurować raz i potem zapomnieć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Krakowa ;)

 

Ołkej, zakupiłem Dir-300. Po pobieżnych testach przeprowadzonych na 2 komputerach podłączonych przewodowo problemów brak, jakby "ręką odjął" :D

 

Chwilowo aktywowałem Wireless, by zobaczyć by działa i działało, ale po przejrzeniu opcji nabrałem wątpliwości pewnych i chwilowo wyłączyłem. Otóż gdyby był ktoś tak pomocny (qmic?) i odpowiedział mi na pare poniższych pytań, lub odesłał do jakiegoś turtoriala, gdzie będzie to jasno, nie dla technika wyjaśnione (polski albo angielski) - sesja jest niestety i nie mam aktualnie żadnego czasu na dokształcanie swojego humanistycznego łba :(

 

Oto one:

 

1. "Wi-Fi Protected Setup (WPS)" - po co to? Myślałem, że WPA/WPA2 to jest to zalecane zabezpieczenia, a tu mimo iz klucz WPA/WPA2 jest podany, przy łączeniu program pyta właśnie o PIN z WPSu :o Na wikipedii dowiedziałem się tylko, że to dla jakiś początkujących, by zabezpieczali sieci i takie tam bzdury. Pytanie mi się nasuwa, dlaczego nie pyta o klucz WPA? Przecież ten PIN to tylko jakieś cyferki i nie sądzę, by to było bezpieczniejsze!

Mylę się, czy też nie?

 

2. Słyszałem, że dobrze ustawić kanał 1, 8 czy tam 9 i 13, gdyż zakresami nie pokrywają się z innymi i wpływa to na wydajność, gdy nikt inny w bliskiej odległości również nie "nadaje" na takim samym. MIT?

 

3. Co z "transmit power" i innymi wartościami z "advanced wireless" ? Czy mniejsza wartość tego pierwszego wpływa na wydajność sieci, jeśli laptop jest oddalony o 5 metrów od routera? Zmniejsza to pewnie za to zasięg sieci, a co za tym idzie zmniejsza liczbę osób próbujących się podłączyć; dobrze kombinuję? :P W miarę możliwości mógby mi ktoś wyjaśnić/odesłać co z resztą, wpływa to jakoś na wydajność? "802.11g Only Mode" zaznaczę na pewno, moja karta obsługuje ten standard i nie potrzeba mi do niczego "b". Tak samo będzie z "Enable Hidden Wireless", tak łatwo się nie dam, a co! :D

 

Za wszelką pomoc z góry mocno dziękuję, być może już za parę lat, to ja będę władny Wam bezinteresownie pomóc w troszkę innej materii ;)

 

Pozdrawiam ciepło :)

 

PS. qmic, czy to prawda, że po wgraniu DD-WRT nie ma takiej opcji, jak "clone MAC adress"? Wyczytałem gdzieś to w opiniach na internecie...

 

PS2. Johnny Rebel - za późno w moim przypadku, ale być może w przyszłości przyda się mi taka wiedza. Ja za to ze swojej strony nie polecam negatywnego bohatera tego tematu, jakim jest asmax br-604. Choć być może trafiłem na walniętą sztukę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Co z "transmit power" i innymi wartościami z "advanced wireless" ? Czy mniejsza wartość tego pierwszego wpływa na wydajność sieci, jeśli laptop jest oddalony o 5 metrów od routera? Zmniejsza to pewnie za to zasięg sieci, a co za tym idzie zmniejsza liczbę osób próbujących się podłączyć; dobrze kombinuję? :P

imo dobrze kombinujesz. Możesz zmniejszyć tą wartość tak abyś zasięgiem obejmował te miejsca gdzie używasz lapka, ale by jednocześnie jak zasięg sieci był jak najmniejszy - zmniejszysz możliwości próby włamań itp.

Tak samo będzie z "Enable Hidden Wireless", tak łatwo się nie dam, a co! :D

Co do tego nie jestem pewny, ale NM może nie wykryć Ci tego połączenia, nawet jeśli wpiszesz mu je na stałe. Jak pamiętam u sibie miałem z tym problem, aczkolwiek nie chciało mi się za dużo kombinować z tym więc też nie powiem że "na pewno" nie zadziała.

 

A co do kanału to wydaje mi się że warto zmienić go z domyślnego, choćby ze względów bezpieczeństwa również. Czy wpływa to jakkolwiek na wydajność? nie mam pojęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, większość tych rzeczy została opisana w instrukcji, choć trudno z tych informacji wywieść jakieś praktyczne wnioski ;)

Router chodzi b. ładnie, na razie na dostarczonym firmware, na DD-WRT przyjdzie czas jak przypiszę MAC do routera od dostawcy internetu.

 

NM się niestety nie popisuje z ukrytym SSIDem. Nie wiem też dlaczego na Fedorze zawsze wykrywa mi mniej sieci niż to intelowskie oprogramowanie pod Windą. Tak samo nie wiem, dlaczego dioda na laptopie pokazująca status WIFI miga okresowo. Ale to w sumie detale :)

 

Dziękuję wszystkim wypowiadającym się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...