Skocz do zawartości

[rant] Ubuntu Może, A Fedora Nie Może?


Arabski

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm to widać nie takie proste na ubuntu http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=166937

A to taki prosty system ma być ;)

 

A co do usuwnia pakietów to przydałaby się taka funkcja. Czasem instaluję coś tylko dla sprawdzenia jak działa (na przykłąd cos na zastępstwo amaroka) i to pobiera jakieś paczuszki ale potem ich nie usuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

(...)to pobiera jakieś paczuszki ale potem ich nie usuwa.
No, ale wciąż można to zrobić ręcznie. Wiesz jaki program chcesz usunąć, zaglądasz do /var/log/yum.log i sprawdzasz jakie paczki weszły razem (oczywiście estymujesz wg czasu ;)).

 

Wiem, uciążliwe, ale nie bardzo wyobrażam sobie usuwanie zależności razem z określonym pakietem. Np. mój ulubiony smplayer domyślnie dociąga mplayer i kilka innych paczek. Załóżmy, że mam dość smplayera - z jakiej racji mam usuwać mplayer? A z kolei przy dużej liczbie zależności pytanie przy każdym pakiecie "y/n?" byłoby nieco irytujące a dla mało doświadczonych userów mocno dezorientujące.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym ale z lenistwa tego nie robię ;) Faktycznie, zgadzam się z opinią że klikanie byłoby uciążliwe. Jednak gdyby podczas usuwania wyskakiwało okineko gdzie mozna wybrać zależności do usunięcia byłoby super. Zaznaczyło by się te niepotrzebne i papa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyło by się te niepotrzebne i papa.
Mhm ;) A co jeśli zaznaczyliśmy pakiet, od którego zależy jakiś kolejny niezaznaczony? Nowe okienko? Czy w tym starym od razu pokazać? I jak zaznaczyć, że pakiet zależny, który chcemy usunąć "przy okazji" jest wymagany przez inny pakiet, którego być może nie chcemy usunąć? To by wymagało stałego odświeżania i analizowania listy po każdym kliku. Jeśli się nie mylę, to coś podobnego było chyba kiedyś w SUSE (Yast chyba we wcześniejszej wersji niż obecna) - to był koszmar. Już wolę ręczne usuwanie po pakiecie wg przygotowanej listy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się calkiem niedawno też z F8 przesiadłem, bo F9 to jak dotąd chya największa porażka tej dystrybucji. F10 jest już spoko z tym,

 

WalDo - jak ja uwielbiam takie wyraziste spostrzeżenia pełne argumentów (gimnazjum góra:P ). F9 była porażką dla tych co nie zauważyli że to jest wersja testowa :P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... F9 była porażką dla tych co nie zauważyli że to jest wersja testowa :P.

Przepraszam, ze sie wtracam w Wasza wymiane zdan, ale wszystkie Fedory to wersje testowe... Red Hat'a ;)

@qmic - jesli miales na mysli nieparzystosc wersji, to pomyliles zasady numerowania dystrybucji z numerowaniem kernela...

 

I zeby nie bylo, ze sie tylko wtracam nic nie wnoszac - dorzucam swoje 3 grosze: F9 to byl koszmar! Stanowczo najgorsze, najbardziej niedopracowane i najbardziej niestabilne wydanie w historii systemu. Zlozylo sie na to wiele czynnikow (glownie fundamentalne zmiany w podstawowych skladnikach OSu) ale fakt pozostaje faktem - to byla kompletna porazka. Najlepiej swiadczy o tym ilosc problemow i postow na forum ktore pojawily sie wraz z jej dostepnoscia :(

 

Ale jest tez plus tej sytuacji (jednoczesnie dowod - przyznanie sie RH do porazki ;)) - nasilona krytyka zwiazana z F9 sprawila, ze zostal wydluzony life-cycle dla F8 :)

 

Z innej beczki - F11 zapowiada sie nadwyraz ciekawie... i dobrze, bo ktos musi stawic czola W7 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A to taki prosty system ma być ;)...

 

Wcale nie chodziło mi o to że prosty, tylko że KDE3 było. Jak wspomniałem w pierwszym poście nie lubię Ubuntu. Też ma swoje problemy. Prosty przykład...

 

#mc
Eee mc nie jest zainstalowany. Napisz
apt-get install mc
żeby zainstalować
#apt-get install mc
Eeee nie znaleziono

 

Tak to mniej więcej wyglądało (sic!)

 

A z kolei przy dużej liczbie zależności pytanie przy każdym pakiecie "y/n?" byłoby nieco irytujące a dla mało doświadczonych userów mocno dezorientujące.

 

Teraz to już się o technikalia spieramy :P Wystarczyłoby żeby taka funkcjonalność była zrobiona w formie wtyczki.

 

Z innej beczki - F11 zapowiada sie nadwyraz ciekawie...

 

Popduszczasz mnie na Alfę? :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popduszczasz mnie na Alfę? :D
To ja swoje dołożę. Trochę poklikałem F11 pod virtualBox i chyba się przymierzę, żeby obok F10 zainstalować. Rzekłbym, że wyjątkowo stabilna jak na niestabilną wersję :) Zobaczę jak się będzie sprawdzała na dysku niewirtualnym.

Najfajniejsze, że w końcu deweloperzy pomyśleli, że można deltę sprowadzać zamiast całych pakietów. Mimo szybkiego łącza jakie mam pociągnięcie np. > 100MB aktualizacji chwilę trwa. Jeśli dzięki wtyczce będzie można tę wielokość zmniejszyć choćby o połowę, to już będzie jakiś postęp.

Z drugiej strony taki DeviceKit brzmi groźnie. A tego już chyba nie da się włączać/wyłączać opcjonalnie zależnie od chęci? :unsure:

 

[EDIT]

No i ten obiecywany startup w 20 sek ;)

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie chodziło mi o to że prosty, tylko że KDE3 było. Jak wspomniałem w pierwszym poście nie lubię Ubuntu. Też ma swoje problemy. Prosty przykład...

 

Teraz to już się o technikalia spieramy :P Wystarczyłoby żeby taka funkcjonalność była zrobiona w formie wtyczki.

 

 

Popduszczasz mnie na Alfę? :D

 

Mnie chodzi o obsługę sprzętu, wszystko klikasz i samo sie robi ;)

Wtyczka to dobry pomysł, yum jest w pythonie napisany chyba. Uczę sie go powoli i kurcze to sie wydaje ciekawym projektem.

A Alfa wygląda bardzo ciekawie, mam i oprócz dwóch ostatnich kerneli wszystko działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm z rantu się zrobiła dyskusja developerska ;)

 

Trochę poklikałem F11 pod virtualBox i chyba się przymierzę...

...Z drugiej strony taki DeviceKit brzmi groźnie. A tego już chyba nie da się włączać/wyłączać opcjonalnie zależnie od chęci?

 

No to ja się chyba też przymierzę. Co to za diabeł ten DK? Pierwsze słyszę.... Chyba pora Google odwiedzić...

 

Mnie chodzi o obsługę sprzętu, wszystko klikasz i samo sie robi

Wtyczka to dobry pomysł, yum jest w pythonie napisany chyba. Uczę sie go powoli i kurcze to sie wydaje ciekawym projektem.

A Alfa wygląda bardzo ciekawie, mam

 

No właśnie to jest najdziksze pomerdanie! Kernel przeca ten sam, na mój chłopski rozum powinno jednakowo działać. Jak widać Ubuntu jest mądrzejsze od usera (jak zwykle).

A propos wtyczki - napiszesz? :D

 

p.s. No i namówiliście mnie na Alfę... Zaraz zasysam. Może się da KDE3 doinstalować? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za diabeł ten DK?
Teoretycznie duże ułatwienie, ale przejumjące lub uzupełniające częściowo funkcje HALa - tak to rozumiem → https://fedoraproject.org/wiki/Features/DeviceKit

Obawiam się, żeby jak to zwykle z nowym softem bywa nie sprowadziło to w początkowej fazie nadmiaru kosztów w miejsce spodziewanych zysków ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno spróbuję napisać, zmierzyć się z tym.

Witam,

 

Wygląda na to, że nie musisz.

Nazwa              : yum-remove-with-leaves
Architektura       : noarch
Wersja             : 1.1.19
Wydanie            : 1.fc10
Rozmiar            : 9.7 k
Repozytorium       : updates
Podsumowanie       : Yum plugin to remove dependencies which are no longer used because of a removal
URL                : http://yum.baseurl.org/download/yum-utils/
Licencja           : GPLv2+
Opis               : This plugin removes any unused dependencies that were brought in by an install
                   : but would not normally be removed. It helps to keep a system clean of unused
                   : libraries and packages.

 

Pozdrawiam,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe. Ciekawe jak to działa. trzeba będzie wypróbować, dzięki esail za info.

Przy okazji zauważyłem, że w F10 jest dostępna wtyczka yum-presto, która jest jednym z priorytetów wdrożenia F11. Też trzeba się przyjrzeć bliżej.

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...