Skocz do zawartości

Instalacja Fedory, Poradnik


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy mi pomogli w rozwiązaniu pewnych aspektów problematycznych z Fedorą 20 i Technologią Nvidia Optimus. Z godnie z obietnicą zamieszczam swoją wersję poradnika. Jeżeli taka forma poradnika przypadnie do gustu, to będę kontynuował dalszą cześć praktycznego poradnika. Byłbym wdzięczny za opinie.

 

http://host1gb.net.pl/download.php?file=9fb95cbb86d2a2b1928e8544b2ba3092

 

Informatyka Praktyczna Fedora autorstwa K.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mnie już na wstępie rozbawiło zdanie "Polityka firmy Microsoft zaczyna iść nie w tą stronę co powinna" :D Powiedziałbym raczej, że to Linux skręca w stronę nazbyt przyjazną użytkownikowi próbując stać się konkurencją dla Windows. Ogólnie wstęp przydługi, raczej na bloga niż do - jak sam nazwałeś - praktycznego poradnika.

2. "Wyróżniamy główne dystrybucje Linux-a:". Historycznie rzecz biorąc, to należałoby powiedzieć Redhat, Debian, Slackware. Może się mylę, ale większość przez Ciebie wymienionych jako "główne", to "pochodne" tych dwóch systemów: Redhat - CentOS, Fedora; Debian - Ubuntu, Mint. Myślę, że piszesz o popularności systemów. Chociaż Puppy... o_O A jeśli chodzi o popularność to zestawienia prowadzi http://distrowatch.com/

3. "mikro dystrybucje" to zazwyczaj dystrybucje narzędziowe zbudowane w oparciu o Debiana. W sumie nie nazywałbym ich dystrybucjami, bo raczej nikt normalny nie zainstaluje ich na dysku jako np. desktopa do codziennego użytku ;)

4. "dla lepszego wsparcia należałoby pobranie wersji DVD wersji 64 bitowej gdyż w dzisiejszych czasach każdy komputer zawiera procesor zbudowany na architekturze 64 bit" - "każdy nowy komputer", ale wciąż zdarzają się 32-bitowe procki i bezpieczniejszym wyborem jest 32-bitowa wersja Fedory. Po drugie obraz live w zupełności wystarcza. Całą resztę potrzebnego oprogramowania można doinstalować (łącznie z innymi desktopami) już po zainstalowaniu na twardym dysku. Nie ma potrzeby ciągnąć prawie 4GB (czy ile tam ma aktualnie obraz DVD). Przy okazji warto zaznaczyć, że poza "oficjalnym", domyślnym desktopem Gnome 3 można pobrać ze strony spiny w postaci obrazów live z innymi desktopami http://fedoraproject.org/en/get-fedora#desktops.

5. "/ - katalog domowy root" - bardzo duża i myląca nieścisłość. / to główny katalog systemu (zwany czasem root, ale w sensie "korzeń" systemu a nie użytkownik)). Katalogiem użytkownika root jest /root. Z tego co napisałeś ktoś niedoświadczony (a to dla nich poradnik) mógłby wnioskować, że katalogiem domowym użytkownika root jest /.

6. "Aktualizacja wymaga podniesionych praw w tym przypadku należy uruchomić terminal i zalogować się jako administrator (root).": może to również zrobić "power user" - zwykły użytkownik z nadanymi odpowiednio prawami (sudo, /etc/sudoers, visudo)

7. "systemctl disable hplip" i wyłączanie innych hp*: a jak ktoś korzystający z poradnika ma drukarkę HP? Bieda...

8. Rozdział 7.3.4 - bzdura. Żeby wyłączyć "obrazek logowania" wystarczy z parametrów jądra usunąć opcję "rhgb". Nie trzeba od razu przebudowywać initramfs. i pytanie o ile to może przyspieszyć start systemu? 0,5s, 0,05s? ;)

9. Programy wymieniane w rozdziale 8. to tylko przykłady. Warto podać inne. Ja np. do odtwarzania multimediow korzystam z smplayer albo VLC, do edycji zdjęć poza znakomitym darktable używam też digikam+kipi plugins, GIMP-a czy RawTherapee. Muzyki słucham na najprostszym audacious.

10. "instalacja usługi virtual box w dkms": to dość kuriozalne sformułowanie. VirtualBox instalujesz w dkms? A nie w systemie? Chyba wykorzystujesz dkms do automatycznego zainstalowania usług vbox* w systemie. Op©ócz wykorzystania dkms można to zrobić ręcznie.Przy okazji VBox warto też napisać o możliwości obsługi USB w goszczonych systemach przez zainstalowanie VirtualBox Extension Pack na systemie hostującym.

11. Warto dodać informację o bardzo dobrym i polecanym często przeze mnie repozytorium Russian Fedora: zawiera gotowe paczki Opera, Skype, flash-plugin, Adobe Reader - wszystko w jednym repo i przystosowane pod Fedorę.

 

Na tematy związane z kompilacją kernela się nie wypowiem, bo nigdy nie miałem potrzeby jego kompilacji (może parę lat temu...). Nie spotkałem się też w praktyce z technologią optimus. Myślę jednak, że ktoś podzieli się z Tobą uwagami na te tematy. Na moje oko są to jednak najbardziej wartościowe części poradnika chociażby ze względu na opis jak poradzić sobie z wciąż upierdliwą pod Linuksem technologią. Sądzę, że na tym powinieneś się skupić. Gdybyś był skłonny przygotować z tego artykuł na naszą wiki to byłoby pięknie.

 

Ogólnie - moim zdaniem - poradnik jest zbyt nastawiony na pojedynczy przypadek. Nie każdy będzie miał ten model laptopa, drukarki itd.

Oczywiście biorę pod uwagę to co napisałeś, ze jest to dopiero początek i będziesz zbierał doświadczenia na innych modelach sprzętu nie tylko na laptopie ASUS i drukarce Epson.

 

I to tyle na szybko przy porannej kawie ;)

Przy okazji zachęcam do przejrzenia naszego "Poradnika" → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik oraz przeczytania innych artykułów → http://wiki.fedora.pl/wiki/Artykuły

 

Powodzenia.

 

[EDIT]

Tak mi jeszcze w oko wpadło w rozdziale o optymalizacji usług "+ 1min 47.823s (userspace)". Skąd aż tyle? Ja mam jakiegoś rzęcha desktopa sprzed 5 lat, 2 rdzeniowy AMD, 4GB RAM a nie jakieś i7 + 8GB RAM i userspace bez żadnych wyłączeń "kosztuje" mnie ok.28s.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem zwolennikiem Microsoftu do pewnego czasu, Kafelkowe metro i kombinowanie z tym jak ma system wyglądać, usuwanie dodawanie paska start, czy też zabawa z interfejsem AERO, tak więc czasy dobrego systemu operacyjnego Windows - jak dla mnie przeminęły. 

 

Co chodzi o poradnik to pisałem go często w nocy więc mogłem zrobić trochę byków. Dzięki za opinię ;)

Czasy są takie jakie miałem -  na moim sprzęcie tak ta dystrybucja się zachowywała. Np Linux Mint miał mniejszy czas, lecz po tygodniu mi system sam z siebie padał -wiem wydaje się dziwne.

 

Chciałem opisać wiele programów np Kingsoft Office Linux (program jest w fazie testów i brakuje mu pakietu z językiem polskim).
Zaleciłem pobranie wersji DVD gdyż tylko na niej znajduje się środowisko Cinnamon, a żadna wersja Fedory Live nie zawiera tego środowiska graficznego.

 

Przebudowa initramfs została opisana na podstawie blogów i porad zagranicznych, a nie chce mi się wierzyć w to, każdy user zna język angielki i będzie chciał się bawić w konfiguracje dystrybucji -> lenistwo userów jest ogromne ;p nie wszystkich ale wiecie jakie jest podejście np na studiach.

 

Z tego co się orientuje to ktoś robił to samo na dysku ssd - i przyśpieszył uruchamianie do 1.278 s

 

Jeżeli ktoś ma Nvidie optimus to ma gotowy poradnik, jeżeli nie ma tej technologii a ma jedną kartę graficzną to ma inną konfiguracje ( instalacja linux-a i instalacja odpowiednich sterowników do karty graficznej), Z tego co czytałem to z AMD nie ma takiego problemu jak z Nvidią. 

 

Dodawanie drukarki jest uniwersalne przez wifi, fakt usługę hp wyłączyłem z marszu, ale liczę na inteligencje osób biorących się za instalowanie i konfigurowanie jakiejkolwiek dystrybucji. Możecie się śmiać ale nadal są osoby które nie potrafią zainstalować aplikacji w Systemie Windows.

 

Np. w tym tygodniu odkryłem coś co może się przydać pewnych osobą które zapominają hasła root"

Zmiana hasła root poprzez edycję gruba:

1.Załóżmy iż mamy uruchomionego gruba:

Mamy podświetlony wpis (biały pasek - czarne napisy) wpis "Fedora (3.11 .............) i naciskamy klawisz "e"

kolejne wybieramy pozycję z wpisem " kernel /vmlinuz ........." i naciskamy "e"

dopisujemy słowo single miej więcej powinno wyglądać to tak "...... quiet single " i naciskamy klawisz "b"

sprawdzamy politykę Linux-a poleceniem getenforce -> jezeli będzie enforcing - to polityka działa to wyłączenie polityki odbywa się przez wykonanie polecenia "setenforca 0 " następnie dajemy polecenie passwd i wpisujemy nowe hasło. Po zatwierdzeniu włączamy politykę Linux -> setenforce 1

Jeżeli polityka nie była włączona to dajemy tylko passwd i nowe hasło

Po całej operacji dajemy init 6

 

Jak coś więcej znajdę to napisze ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleciłem pobranie wersji DVD gdyż tylko na niej znajduje się środowisko Cinnamon,

Warto to zaznaczyć. Przy oakzji Cinnamon masz w "klonie" Fedory o nazwie Kororaa (https://kororaproject.org/download) Piszę "klon", bo w sumie od siebie ta dystrybucja dodaje po prostu repozytoria RPM Fusion i trochę zamkniętego oprogramowania, które z przyczyn prawnych (prawo USA) nie mogą się znaleźć w Redhat i Fedorze.

 

Z tego co się orientuje to ktoś robił to samo na dysku ssd - i przyśpieszył uruchamianie do 1.278 s

Na SSD to u mnie tez by w tym czasie odpaliło ;) Bez optymalizacji ;)

 

Z tego co czytałem to z AMD nie ma takiego problemu jak z Nvidią.

Jest dokładnie na odwrót. Wyjątek stanowi oczywiście połączenie Nvidii z optimusem.

 

"...... quiet single "

single mode - ponownie polecę naszą wiki → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poziomy_uruchamiania_systemu

 

sprawdzamy politykę Linux-a poleceniem getenforce

Jak wyłączyłeś SElinux, to nie ma co sprawdzać ;) A ogólnie to polecenia getenforce i setenforce pojawiaja się neiaml w każdym wątku tu na forum traktującym o problemach z SElinux.

 

 

Jak coś więcej znajdę to napisze ;p

Forum służy raczej do rozwiązywania problemow (lub opisywania sposobów rozwiązania) a nie do dzielenia się odkryciami podstaw Linuksa ;) Oszczędź. Do poradnika tak - na forum nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Cześć, 

Dzisiaj będę instalował Fedora 29 plasma na laptopie, po kilku latach używania manjaro. Nie wiem nic na temat Fedory. Raz miałem gnome kilka miesięcy ale to było wieki temu. Jakieś podpowiedzi co do instalacji i 10 rzeczy do zrobienia po instalacji? Wszelkie instrukcje będę czytał wieczorem. 

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, braciszekodd napisał:

Cześć, 

Dzisiaj będę instalował Fedora 29 plasma na laptopie, po kilku latach używania manjaro. Nie wiem nic na temat Fedory. Raz miałem gnome kilka miesięcy ale to było wieki temu. Jakieś podpowiedzi co do instalacji i 10 rzeczy do zrobienia po instalacji? Wszelkie instrukcje będę czytał wieczorem. 

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi. 

Spokojnie. Fedora nie ma niczego, czego nie musiałbyś poznać instalując każdą inną dystrybucję - one się jakoś szczrególnie nie różnią. Masz te same partycje, tych samych użytkowników, tego samego gruba, ten sam kernel. Ostatnio nawet ten sam init.Jeżeli robiłeś coś w Manjaro według wiki Archa, to (poza aktualizacjami i instalacją pakietów) na Fedorze zrobisz tak samo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...