Skocz do zawartości

Rhel6 Beta


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

A po polsku jakby ktoś potrafił wytłumaczyć o co biega w tym wywaleniu, i czym te programy będą zastąpione? Czy będę inne programy? Czy w wersji final coś się pojawi? Słyszałem również, że w RHEL6 są nowości, których nie było w Fedorze lub dopiero będą prawda to?

 

Tak wiem, był podany link do większości odpowiedzi po angielsku ale nie rozumiem ich na tyle by sam sobie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony jest to trochę dziwne biorąc pod uwagę, że szkolenia na wersji RHEL 5u4 miały za zadanie pokazać w pierwszej kolejności graficzne narzędzia, a w drugiej konsole. Czyli jak przemówić do windziarzy.

Osobiście jednak preferuję konsole i ręczną edycję plików. Więc jak dla mnie jest to prawidłowy ruch ze strony RH :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja usiłowałem testować ale na virtualboxie anaconde mi wywróciło, nie wiem czy to błąd w instalatorze bo nie miałem czasu powtórzyć. Ale za parę dni będę miał jak to przetestuje..

Co do usunięcia z RHEL6 konfiguratorów to szkoda by było gdyby to do fedory wcielili. Z własnych obserwacji wiem ze początkujący lubią ich używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do testowania. Mam firmowego laptopa (Toshiba Satellite X200) i to co miałem okazję zrobić to zaintalować i uruchomić, ale:

- instalacja bez najmniejszych problemów (graficzna i tekstowa, z płytki i po http przy użyciu pxe)

- uruchamianie graficzne/tekstowe -=> kernel panic... związany z modułem snd-hda-intel (dodałem do blacklist) i się ładnie już uruchamia.

- praca w konsoli i Xach, jest bardzo dobrze

- inne duperelki? Narazie zaczytuję się w dokumentację :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do testowania. Mam firmowego laptopa (Toshiba Satellite X200) i to co miałem okazję zrobić to zaintalować i uruchomić, ale:

- instalacja bez najmniejszych problemów (graficzna i tekstowa, z płytki i po http przy użyciu pxe)

- uruchamianie graficzne/tekstowe -=> kernel panic... związany z modułem snd-hda-intel (dodałem do blacklist) i się ładnie już uruchamia.

- praca w konsoli i Xach, jest bardzo dobrze

- inne duperelki? Narazie zaczytuję się w dokumentację smile.gif

 

Pozdrawiam

 

A jak wygląda dopracowanie systemu. Chodzi o graficzne sprawy. Czy jest przyjemny w pracy. Obecnie jestem po doświadczeniach z CentOS5, ale zastanawiam się nad czymś nowszym. Potrzebuje podstawowego systemu do pracy. Czasem film, muzyka. Nic nad wyraz skomplikowanego, z tym, ze podstawowy warunek to jak raz cos zainstaluje to wolałbym używać tego jak najdłużej, czasami z komputera(laptop) korzystają inne osoby, a ja wtedy nie mam możliwości napraw, i administracji nim. Jak sprawuje się KDE4, w innych dystrybucjach ludzie mówią, że działa strasznie, jak w do bulu stabilnym Red Hacie? Wsparcie dla sprzętu typowo desktopowego, 3G, wifi, moze kamerka, itd. (Parametry podanego komputera juz sprawdzam :) Wszystko dziala?)

 

 

Przy okazji w tym wątku zapytam, czym dokładnie różni się RHEL od CentOS, i co daje mi RHN jeżeli chodzi o administracje systemem (aktualizacje itp.). Czy dzięki temu jak powiedzmy przez 2-3 tygodnie nie będę miał komputera mogą zdalnie rozkazać mu się zaktualizować? Przesiadka będzie pewnie po wydaniu 6 final. I zapewne będzie to jakis najtanszy desktop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zapewne będzie to jakis najtanszy desktop.

 

Na najtańszym desktopie nie ma masy pakietów - zapomnij o skompilowaniu czegokolwiek. Na domowe zastosowania Linuksiarza potrzebujesz Workstation, a to już duży wydatek.

 

Red Hata możesz zaktualizować i generalnie administrować wieloma klientami i serwerami zdalnie - jest to niesamowicie rozbudowane, ale to już dziesiątki tysięcy złotych. Inna sprawa, że jak się do RH/CentOS-a zalogujesz po SSH to też możesz yum update zapuścić i póki masz jeden / pięć / dziesięć komputerów, to można się logować na wszystkie jednocześnie i powinieneś nadążać. :)

 

Wsparcie dla sprzętu jest słabe - to co w kernelu i pakietach, których za dużo nie ma. To ma działać na serwerach i firmowych kompach. O mp3kach, kamerkach, 3G zapomnij, chyba że skompilujesz pakiety i sterowniki. Z wifi też może nie być różowo, bo ndiswrappera trzeba skompilować - dużo roboty nie ma, ale przy aktualizacjach kernela może być dodatkowa robota. Jest co prawda EPEL, ale niedawno repozytorium DAG-a stanęło w miejscu. Szkoda, bo czasem się nim ratowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najtańszym desktopie nie ma masy pakietów - zapomnij o skompilowaniu czegokolwiek. Na domowe zastosowania Linuksiarza potrzebujesz Workstation, a to już duży wydatek.

 

A jakby postawić builder dla paczek na centosie, i to pod repozytoriami centosa budowałoby się paczki, które potem można by używać w RHEL?

 

Red Hata możesz zaktualizować i generalnie administrować wieloma klientami i serwerami zdalnie - jest to niesamowicie rozbudowane, ale to już dziesiątki tysięcy złotych. Inna sprawa, że jak się do RH/CentOS-a zalogujesz po SSH to też możesz yum update zapuścić i póki masz jeden / pięć / dziesięć komputerów, to można się logować na wszystkie jednocześnie i powinieneś nadążać. :)

 

Tak ale jest zmienne IP, raz w sieciach prywatnych, raz w zewnętrzych, zależy kto i gdzie ma kompa. A z RHN łączy i wykonuje zadania zawsze chyba?

 

Wsparcie dla sprzętu jest słabe - to co w kernelu i pakietach, których za dużo nie ma. To ma działać na serwerach i firmowych kompach. O mp3kach, kamerkach, 3G zapomnij, chyba że skompilujesz pakiety i sterowniki. Z wifi też może nie być różowo, bo ndiswrappera trzeba skompilować - dużo roboty nie ma, ale przy aktualizacjach kernela może być dodatkowa robota. Jest co prawda EPEL, ale niedawno repozytorium DAG-a stanęło w miejscu. Szkoda, bo czasem się nim ratowałem.

 

Dotychczas rpmfusion for EL testing wystarczało mi moze poza brakiem vlc, więc tu nie widze problemu. Sprzętu za często też nie zmieniam, więc jak raz coś zbuduje pod takim centos-builder to też będzie na dłużej. CentOS 5.4 działa, wszystko oprócz wifi, z release notes wynika, ze wifi dziala pod RHEL 5.5.

 

Używa ktoś RHEL na Desktop, na codzień i może coś więcej powiedzieć? (_niewiem_ → nie wiem) ORT komp firmowy, prywatny? Warto się pakować przy 6, na takie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...