Skocz do zawartości

Co Się Dzieje Z Kadu


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Co myslicie by zrobic fake rpmy kadu-minimal, kadu-default, kadu-all które w zaleznosciach by mialy odpowiednie pluginy? Devel i debuginfo byly by z tych paczek wylaczone.

Obecnie istalowanie Kadu jest dosc skaplikowane dla nobów, ale mi sie nie podobaja metapakiety kadu-plugins-standard/all bo to nie daje mozliwosci wyboru. A przy moim pomysle instalacje Kadu dla nobów robilo by sie

yum install kadu-default

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu jesli chcesz zrobic paczki, które by byly intuicyjne dla poczatkujacych i dawaly swobode wyboru dla zaawansowanych to powinno byc tak:

 

kadu # paczka domyslna dla leniwych: wersja minimlna + zestaw wybranych dodatków. Nazwa kadu-default nie jest wskazana. Niepotrzebne rozwlekanie nazwy. Ile paczek ma taki sufix?

kadu-core # wersja minimalna. "core" to prawie standard w nazewnictwie.

kadu-plugin-xxx # reszta dodatków w takiej postaci. Mozna latwo wyszukac i latwo zainstalowac wszystkie na raz

 

Nie widze sensu robienia paczki kadu-all, bo wiadomo, ze to sa po prostu wszystkie dostepne pluginy. Poza tym jak zmienia sie plugin lub dochodzi nowy, to trzeba by aktualizowac równiez kadu-all.

 

To taka moja subiektywna opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kadu # paczka domyslna dla leniwych: wersja minimlna + zestaw wybranych dodatków.

To zrobi drobny konflikt nazewnictwa, bo obecnie kadu- to po prostu "lysa" aplikacja bez mozliwosci komunikatora. By móc podlaczyc sie do serwerów GG musisz miec minimum kadu-gadu_protocol. Nie uwazam zeby wciaganie protokolu GG do kadu na stale bylo konieczne. Zreszta twórcy niedawno w wywiadzie mówili ze jesli GG zabroni obcym komunikatorom dostep do ich sieci to albo spróbuja zlamac to, albo porzuca protokól GG.

Zatem samo kadu to "niewiele" robiaca aplikacja która trzeba uzupelnic odpowiednimi pluginami. Jedni kadu beda wykorzystywac do GG, inni do XMPP, a jeszcze inni jako demona rozkazów.

 

kadu-core # wersja minimalna. "core" to prawie standard w nazewnictwie.

To jest ciekawe, mozna by bylo oznaczyc kadu <= 0.11X jako przestarzale, zastapic ja corem i wtedy wprowadzic ze kadu to takie "kadu minimal". Mialo by to sens?

 

kadu-plugin-xxx # reszta dodatków w takiej postaci

Tak jest obecnie w wersjach powyzej 0.10, tylko bez slowa plugin :)

 

Poza tym jak zmienia sie plugin lub dochodzi nowy, to trzeba by aktualizowac równiez kadu-all.

Akurat to nie jest wielki problem bo od 0.10 pluginy mozna kompilowac oddzielnie (SDK) a w samym specu nie ma wiele roboty. Zapomniec tez bedzie trudno bo sie po prostu wysypie ze zainstalowane, a nie spakietowane pliki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczailem sie juz strasznie do kompilowania ze zródel tego Kadu

Zastanawia mnie tylko, dlaczego libgadu nie ma ciagle w oficjalnych repozytoriach, nawet w updates-testing nie ma :(

Mozna co prawda czesciowo ominac ten problem (w zródlach Kadu zmniejszyc wymagana minimalna wersje libgadu), ale ilez mozna tak w kotka i myszke sie bawic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki prowadza do pustego zasobu dropboxa. Z góry dzieki.
Sprawdzalem na dwóch kompach, libgadu pobiera sie bez problemu. Spróbuj moze ponownie.

---

Edit

Kadu sie nie pobieralo w wiki, poprawione.

Edytowane przez 3k_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Migruje ze starego 0.9.0.na najnowsze KADU. Dodalem repo 3k_PL i zainstalowalem samo kadu 0.12.2 oraz zupdatowalem libgadu anacondy z 1.11.0 na 1.11.1 z repo 3k_PL

Mam archiwum .kadu z wersji 0.9.0. Poniewaz nie jestem na biezaco z rozwoje tego pakietu wole dopytac a mysle, ze moze sie to komus równeiz przyda.

 

Poniewaz to nieoficjalne repo to wole doyptac

 

1. Jakie jeszcze czynnosci powinienem wykonac by importowac historie i ustawienia wersji 0.9.0 do najnowszej wersji?

2. Które pluginy historii wybrac?

3. Do poprawnej pracy po upgradzie, które pluginy dobrze by bylo zainstalowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób po prostu kopie starego kadu

cp -rpf ~/.kadu kadu-backup

Usun stare paczki kadu, bo z nowymi nie pasuja

yum remove kadu-*

Ja mam nastepujace paczki:

rpm -qa --qf "%{NAME}\n" |grep kadu
kadu-history_migration kadu-mediaplayer kadu-mprisplayer_mediaplayer kadu-sql_history kadu-qt4_docking kadu-chat_notify kadu-docking kadu-imagelink kadu-history kadu-desktop_docking kadu-sms kadu-gadu_protocol kadu-qt4_docking_notify kadu-tabs kadu

history-migration jest do migracji ze starej historii (sprzed 0.10), a kadu-sql_history jest do utrzymania historii w sql.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Migracja danych i historii sie wykona sama po uruchomieniu kadu czy musze uruchomic jakis migrator?

Oplaca sie instalowac to kadu-sql_history (tzn jest wzrost wydajnosci w skladowaniu lub przegladaniu historii) i jakie dodatkowe wymagania musza byc? tzn instalowac sqlLite czy cus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migracja wykona sie automatycznie, choc wiekszosc uzytkowników robila to stopniowo XML->sql1->sql2, a Ty zrobisz XML->sql2. Zalecalbym byc offline podczas tej migracji, by nie odbierac nowych rozmów. Nie próbowalem uzywac kadu bez sql-a (Nie wiem czy to jest mozliwe i jesli to jak dlugo bedzie), ale mysle ze pojedynczy plik historii i teoretycznie szybsze przeszukiwanie powinno zachecac do tego rozwiazania. W wersji 0.11 czasami pojawialy sie jakies nieprzewidziane upadki historii (np. podczas kopiowania historii w inne miejsce bedac online), ale zostal napisany skrypt do sqllite który ja podnosil.

Kadu wykorzystuje sqllite, ale nie wiem czy jest wymagane, sprawdz i jesli jest to dodam to do wymagan w paczce i wypuszcze update.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zreszta twórcy niedawno w wywiadzie mówili ze jesli GG zabroni obcym komunikatorom dostep do ich sieci to albo spróbuja zlamac to, albo porzuca protokól GG.

GG S.A. zabrania przeciez tego ale i tak nikt sobie z tego nic nie robi ot co :P
Przeciez jesli GG S.A. mialoby miec monopol na to jaki klient bedzie uzywac koncowy uzytkownik to skonczyliby gorzej niz Skype (Skype przynajmniej zauwaza innych uzytkowników niz Windows) (korekta, Skype spadł na dno buehehe)
GG S.A. musialoby napisac protokól od zera, zamknac kod w cholere by miec go zabezpieczonego na poziomie Skype i dopiero robic jakies zakazy nie na odwrót
Po za tym zrobilby sie bunt jakiejstam skali, ze GG S.A. zachowuje sie jak banda frajerów :D\

 

EDIT #1

Drobne korekty w poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • WalDo locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...