Skocz do zawartości

Rozbudowane Pakiety, Zależności


bugmenot

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy chcę zainstalować digikam (zarządzanie zdjęciami) wymagane jest kdeedu-marable (mapy świata), które ni jak nie są z sobą powiązane funkcjonalnie.

 

Jeden program zbędny jestem w stanie przeżyć, jednak gdy chcę zainstalować basket (notatki) wymagana jest instalacja rozbudowanego pakietu kdepim (w jego składzie: akregator, blogiti, kmail, knode, knotes, kontact, korganizer) czyli 5 zbędnych programów.

Jakoś nie chce mi się wierzyć, aby basket do działania potrzebował jakieś pliki należące do dziwnego programu obsługującego blogi - blogiti

 

Takie zależności pomiędzy pakietami występują w Fedora 15 Beta, w 14 tak tez jest i w 15 stabilnej tak będzie?

 

Do tej pory przez wiele lat używałem Mandrivę, jednak postanowiłem spróbować coś innego. W Mandrivie nie ma takich wielkich pakietów jak kdepim i gdy instaluje basket to nie instaluje mnóstwa niepotrzebnych mi programów, tylko co najwyżej jakieś biblioteki itp.

Takie problemy (rozbudowane pakiety/zależności) występują tylko w programach dla KDE (bo jest ono traktowane w fedorze po macoszemu), czy to jest normalne i przy programach z GNOME też tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] w 15 stabilnej tak będzie?
Na pewno. Beta praktycznie nie różni się od stabilnej wersji - na pewno nie zależnościami pakietów, bo to zmiana architektury projektu.
Takie problemy (rozbudowane pakiety/zależności) występują tylko w programach dla KDE (bo jest ono traktowane w fedorze po macoszemu), czy to jest normalne i przy programach z GNOME też tak jest?
Wg mnie w Gnome/Gtk zależności jest mniej niż w KDE/Qt, jednak nie znajdziesz odpowiednika dla digikam + kipi-plugins.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie w Gnome/Gtk zależności jest mniej niż w KDE/Qt, jednak nie znajdziesz odpowiednika dla digikam + kipi-plugins.

Nawet gdyby były, to wolałbym pozostać przy KDE.

 

Przyjrzałem się jak wygląda kdepim w Mandrivie. To jest metapakiet mający zależności do programów kaddressbook, korganizer, ... ale można też każdy z tych programów zainstalować samodzielnie.

 

Do instalacji pakietu basket nie wymagane jest instalowanie całego kdepim wystarczyło libkontactinterface, libbasketcommon4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzydkie obejście jak Ci tak zależy:

0. zapisz sobie listę pakietów jakie próbują się zainstalować

1. $ yumdownloader basket

2. $ rpmrebuild -e -p -n basket-1.80-2.fc14.i686.rpm

tu wycinasz niechciane pakiety ( Requires: ... ) możesz nawet wszystkie

pakiet się przebuduje i zapisze np. do

~/rpmbuild/RPMS/i686/basket-1.80-2.fc14.i686.rpm

3. # rpm -ivh --force /home/użyszkodnik/rpmbuild/RPMS/i686/basket-1.80-2.fc14.i686.rpm

4. do pliku /etc/yum.conf dodaj linijkę blokującą instalację tych pakietów w przyszłości

exclude=pakiet1 pakiet2 pakiety* itd

 

oczywiście jak Ci się będzie wywalał to musisz doinstalować brakujące pakiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...