Jump to content
Sign in to follow this  
borysjr

Wskaźnik Stanu Baterii - Fedora 15

Recommended Posts

HP Compaq 615

Fedora 15

 

Postaram się szybko przejść do sedna sprawy, ale krótki wstęp nie zawadzi. Po wydaniu najnowszego Ubuntu poczułem silną potrzebę zmiany systemu :) Zainstalowałem Fedorę 15. Wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów. W trakcie pracy zauważyłem jednak, że wskaźnik stanu baterii laptopa to znika, to pojawia się. Dodatkowo dość często słyszę dźwięk parkowania głowicy na dysku. Pracując na zasilaniu zauważyłem również, że pierwszego dnia ów znikający wskaźnik stanu baterii pokazywał 100%, drugiego - 99%, a dzisiaj już 98%. W terminal wpisałem (zaznaczę, że nie znam się za bardzo na Linuksie i znalazłem te komendy w Internecie :P):

 

cat /proc/acpi/battery/BAT0/info

 

oraz

 

cat /proc/acpi/battery/BAT0/state

 

Stan baterii: charged. Zakładam, że przy naładowanej baterii ikonka stanu powinna w ogóle zniknąć i ew. pojawić się, gdy bateria nie jest "pełna". Jakkolwiek "mrugająca" ikona (oprócz denerwowania mnie) pewnie wielkich szkód nie czyni, to zmniejszający się maksymalny stan baterii oraz zbyt częste parkowanie nie jest pocieszające. Proszę o jakąś podpowiedź. Czy ktoś ma podobny problem? Czy da się wyeliminować "znikanie i pojawianie się"? Czy mam się niepokoić? :P

 

Z góry dziękuję, serdecznie pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pracując na zasilaniu zauważyłem również, że pierwszego dnia ów znikający wskaźnik stanu baterii pokazywał 100%, drugiego - 99%, a dzisiaj już 98%.

To jest normalne. Nie jest możliwe, aby bateria ładowała się za każdym razem do tego samego poziomu. Możesz odczytać maksymalną pojemność jaką przewidział projektant i zawsze będzie ona różna od faktycznej sumarycznej pojemności akumulatorów. Dlatego też procentowo te wartości będą skakać między 95% a 100% przy maksymalnym naładowaniu i to nie oznacza, że bateria pada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Co do parkowania, przerabiałem to na Ubuntu. Po prostu wydawało mi się, że przy podłączonym stałym zasilaniu (laptop leży spokojnie na stole) głowica raczej nie powinna parkować. Czy to nie dotyczyło pracy na baterii? Dzięki za informację odnośnie maksymalnego stanu baterii.

 

A co ze znikającą i pojawiającą się ikonką (stanu baterii) w pasku? Może powinienem dodać, że dzieje się tak tylko przy pracy na zasilaniu. Podczas pracy na baterii ikona nie znika. Jest cały czas widoczna (co ma sens :P). Co więcej, na baterii nie słychać parkowania głowicy... coś jakby na odwrót :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gnome 3. Zaraz po instalacji przeprowadziłem pełną aktualizację (ok. 500MB danych do pobrania). I przed, i po efekt był taki sam. Dużo piszę na komputerze i szczerze mówiąc poważnie mnie rozprasza to znikanie i pojawianie się (ikonki baterii na pasku systemowym - tak dla przypomnienia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygląda na bug specyficzny dla Fedory https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=727717

Jeśli chciałbyś przyspieszyć jego rozwiązanie to musiałbyś napisać tam komentarz, że Ciebie także dotyczy i wkleić wszystkie logi.

 

Dzięki! Zaraz dodam SOLVED do tematu. Niby nie został jeszcze rozwiązany, ale przynajmniej już wiem, o co chodzi i co dalej z tym zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki! Zaraz dodam SOLVED do tematu. Niby nie został jeszcze rozwiązany, ale przynajmniej już wiem, o co chodzi i co dalej z tym zrobić.

 

No ale do Bugzilli podaj im jakieś logi bo tak to oni i tak nic nie wiedzą praktycznie :P Mozesz dac kopie tego co daje Nicholai Cornilliac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...