Skocz do zawartości

Raspberry Pi, Fedora - Kilka Pytań


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Raspberry Pi - sporo sie czyta o tym ostatnimi czasy. Czy ktos z Was bawil sie moze tym wynalazkiem? Próbowal ktos instalowac na tym Fedore? Jesli tak, to prosze o opinie, bo sie przymierzam do tej zabaweczki skoro juz Fedora robi wydanie dla ARM.

 

No i jesli ktos ma Raspberry Pi z innym distro, to z jakim?

 

Materialy dostepne w sieci znalazlem i nadal szukam - chodzi mi o opinie osób, które maja, dotknely, uruchomily, podlaczyly do TV. Krótko mówiac wlasne doswiadczenia a nie "kolega kolegi ma i mówi, ze...".

 

P.S. Sam nie wiem do jakiego to dzialu upchnac, wiec uznalem wersje ARM za "pozostale dystrybucje" :)

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie oficjalny system to byl Remix Fedory, obecnie od tego odeszli, bo lepsza wydajnosc mozna uzyskac budujac dystrybucje na Debianie. W ten sposób powstal Raspbian http://en.wikipedia.org/wiki/Raspbian

 

Ogólnie to ja mam juz jakies doswiadczenie, jesli chodzi o architekture ARM i Linuksa (a nie Androida) na Toshibie AC100 i pomimo ze specyfikacja AC100 jest duzo lepsza (Tegra 2), to wciaz wydajnosc tego sprzetu jest zbyt niska, aby mozna bylo na nim cos konkretnego porobic. W sumie w tej chwili nawet juz tego netbooka prawie nie uzywam. Jak chcesz sie pobawic to mozesz kupic, ale prawdopodobnie ta zabawa szybko sie znudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raspbiana zanotowalem w pamieci. Fajnie, ze sa gotowe obrazy na pamieci 4, 8, 16GB - nie trzeba walczyc. Dzieki thof.

Z tego co widze, to jednak projekt Fedory na ARM jest rozwijany → https://fedoraproject.org/wiki/Architectures/ARM

 

Co do pozostalych postów, które usunalem, to jeszcze raz przypomne: chodzi mi o doswiadczenia dokladnie z Raspberry Pi i do tego doswiadczenia wylacznie wlasne. Nie wiem jak to jasniej wytlumaczyc :) Na pewno nie obchodzi mnie czy Raspbian dziala na tablecie z marketu i w nosie mam czy komus strona Raspbiana dziala czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ze port ARM jest rozwijany, ale przez Fedora Project i on jest ogólnego przeznaczenia. Chodzi o to, ze to sa jeszcze nowe i nietypowe sprzety i najczesciej trzeba odpowiednio przygotowac kernel pod takie urzadzenie. Wiadomo jak jest gotowy kernel to potem mozna nalozyc na niego cokolwiek, dowolna dystrybucje. Wczesniej Raspberry Pi oficjalnie budowal swoja Fedore. Obecnie widze, ze oficjalnie dostarczaja tego Debiana i Archa. W takim wypadku nie ma sensu pchac sie w Fedore i cos kombinowac, bo tylko na tym stracisz.

 

Ogólnie to musisz spojrzec na ARM troche inaczej niz i686 lub x86_64. Istnieja rózne porty ARMa, obecnie uzywany jest od mniej niz roku armhf (hard-float http://wiki.debian.org/ArmPorts ), wczesniej armel. Samemu jest ciezko przy tym grzebac, no chyba, ze ktos ma bardzo duzo czasu i samozaparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale ogólnie temat powinien sie rozwijac. Debian w sumie by mi pasowal, a jesli do tego jest jeszcze Arch to tym lepiej - bedzie w czym wybierac. Chociaz docelowo to skonczy sie u mnie na podlaczeniu do telewizora i zainstalowaniu XBMC, zeby mozna bylo zdjecia i filmy z wakacji na duzym ekranie obejrzec. A tu juz chyba ciut wiecej do wyboru patrzac na → http://wiki.xbmc.org/index.php?title=Raspberry_Pi

W sumie jak dobrze poszukac to zabawka za ok.150 razem ze "skrojona na miare" obudowa - moge zaryzykowac, jak mi nie przypasuje to odsprzedam.

 

Z tego co czytam w sieci to nawet filmy fullHD odtwarzaja sie plynnie, wiec do zastosowan jak opisane wyzej powinno mi starczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raspberry posiadam juz od poczatku maja. Pierwszym systemem byl debian arm, wszystko sie fajnie zainstalowalo, telewizorek na full hd wyswietlal obraz. Zaczalem próby z filmami hd i tutaj pojawil sie zonk, bo znalazlem tylko jeden odtwarzacz który pozwala na wykorzystanie GPU (omxplayer). Jak juz sie do niego dokopalem to mozna powiedziec ze filmy odtwarzane byly z akceptowalna predkoscia. Co ciekawe mozna filmy odpalic z konsoli, ale mamy wtedy brzydkie tlo do filmu.

 

Przez chwile zagoscil na karcie system raspbmc - dedykowany do multimediów i takze wszystko fajnie chodzilo, ale to nie jest system do zabawy.

 

Byl tez krótki epizod z Fedora ARM ale ja nie bylem w stanie tego uruchomic.

 

Wrócilem do debiana z tym ze traktuje ten komputerek teraz jako odtwarzacz muzyki (shell-fm do polaczenia z lastfm) i tyle. Praktycznie go nie uzywam.

 

Na co trzeba uwazac, szybka karta SD (class 10) 8GB nie zostala rozpoznana. Zwykla SD (class 4) 32GB dziala bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamS-75 - z praktycznych informacji: gdzie i za ile zamówiles?

 

Przez chwile zagoscil na karcie system raspbmc - dedykowany do multimediów i takze wszystko fajnie chodzilo, ale to nie jest system do zabawy.
To mnie cieszy ze wzgledu na przewidywane zastosowania.
Na co trzeba uwazac, szybka karta SD (class 10) 8GB nie zostala rozpoznana. Zwykla SD (class 4) 32GB dziala bez problemu.
To tez cenna informacja. Ciekawe czy ktos jeszcze ma podobne spostrzezenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto takze pamietac, ze port karty sieciowej (i chyba czytnik kart pamieci) korzysta z tej samej szyny usb co dwa dostepne porty usb. Takze jak bedzie sie mocno wykorzystywalo któres z portów to mozna miec problemy.

 

Karta pamieci musi byc obecna podczas startu, nawet jesli pózniej planujesz wykorzystac zewnetrzny dysk sieciowy do uruchomienia systemu.

 

Ja do swojego raspberry dokupilem bezprzewodowa mini klawiature z touchpadem, dziala bez problemu a wygoda jest calkiem w porzadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamS-75 - z praktycznych informacji: gdzie i za ile zamówiles?

 

 

http://raspberrypi.rsdelivers.com/

27.40 euro

jeszcze nie doszlo (Standard Delivery (Despatch expected within 11 week(s)))

 

 

tak z innej beczki :

dzwiek leci po kabelku hdmi .... ale jest tez wyscie jack ... i co mozna puscic po jacku i odciazy wyjscie hdmi z dwieku i poprawi sie wydajnosci video ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Despatch expected within 11 week(s)))[/b]
:) Widac, ze modne...

Dzieki za info. Chcialem kupic z drugiej reki, zeby szybciej, ale na takim np. Allegro ceny "Kup teraz" ok.200-250 PLN :D

 

[EDIT]

Przy zakupie z tego linku co podales pakazuje cene ok.26 funtów brytyjskich (z VATem) czyli ponad 30 euro. No i czas oczekiwania na wysylke 13 tygodni. Ciekawe czy clo za to licza? Ale to inny temat.

...

No tak, nie przelaczylem na euro - po przelaczeniu 32,88. Trzeba brac bo drozeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z innej beczki :

dzwiek leci po kabelku hdmi .... ale jest tez wyscie jack ... i co mozna puscic po jacku i odciazy wyjscie hdmi z dwieku i poprawi sie wydajnosci video ?

 

Tego nie sprawdzalem, ale nie zauwazylem jakis problemów z wydajnoscia video przy uzytkowaniu hdmi. Jak juz odpalisz na odpowiednim odtwarzaczu film full hd (kodek h.264) to jest calkiem przyjemnie. Jednak nalezy pamietac ze to nie jest maszynka do grafiki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...