Skocz do zawartości

Vidalinux


Ireq

Rekomendowane odpowiedzi

NIc nie zmienilem sobie;) Ustawilem na roucie ze zmiana ip nastepuje po okeresie dwoch tygodni nieaktywnsoci...dhcp mam wylaczone, wszystko wybieram recznie. Na innych dystrybucjach smiga a tutaj nie wiem czemu:( Wszystko wyglda tak jakby dns nie dzialaly...sprobuje na jakis innych niz tpsa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Teraz sprawdzielm pingujac rozne ip. NIe mam polaczenia z siecia sie okazuje. Moge pingowac tylko ip mojego routera, nie wychodzi poza niego. A pakiety ktore otrzymuje pochodza od niego. Sprawdzilem inne dns i nic to nie dalo:(. Gdzie w vidzie znajduja sie pliki odpowiedzialen za siec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pliki są tak samo rozmieszczone tak jak w gentoo wieć możesz tam poszukać. Ja bym ci polecał handbook od gentoo (na stronie producenta jest). U mnie wszystko ok wiec tylko ten jeden pamiętam. Na gentoo.pl jest tesz troche tutoriali dotyczących instalacji. Poszukaj w niej infomacji w jakich plikach skonfigurować sieć ;)

 

Powodzenia i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Vidalinux na p II 400 RAM: 192MB?

Myślicie, że to dobry pomysł? Mam zamiar zainstalowac sobie jakiegoś linuksa, mandrake, fedora itp odpada, bo to cholernie wolne, ale moze vidalinux da rade? Jak myslicie? Oczywiście biore pod uwagę, że programy bedą mi się wieeeki kompilowały :).

 

Aha, domyślne w vida jest gnome, a jest moze tez np. Blackbox, czy juz musze go sobie sam emergowac??

 

P.S.

Próbowałem gentoo, ale narazie ciągle mam problemy z kompilacją kernela :/, albo framebuffer coś nie tak, albo (_wogóle_ → w ogóle) ORT Kernel panic ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

genkernel a to cóż takiego ??

No to jak Ty instalowałeś to Gentoo - z pamięci?, bo ja z Handbook'iem w ręku. :D

Wprawdzie genkernela nie stosowałem, bo jakoś udało mi się skompilować za pierwszym podejściem jajko, ale widziałem rozdział7.d. Alternatywnie: Użycie genkernel

....Zrobimy to automatycznie przy pomocy programu genkernel. genkernel robi to dokładnie w ten sam sposób w jaki jest konfigurowany kernel LiveCD.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genkernell... owszem, działało fajnie, ale miałem problemy z czymś tam.. jeśli dobrze pamiętam, to gdy emergowalem jakiś pakiet, to mi wypisywał, ebuild error i d*pa. Gdzieś na googlach znalazłem, że musze inny pakiecik doinstalowac, ale przy nim ten sam bład ;).

 

Dla tego narazie spróbuje vide, a jak potrenuje jeszcze kompilowanie jądra, to wtedy wezme sie za gentoo ;).

 

P.S.

genkernel, to taki programik, co tworzy jądro linuksa z niemal wszystkimi opcjami włączonymi (oczywiście mozna samemu je zmienic) i wieelką ilością modułów, po czym instaluje go. W instrukcji gentoo piszą, że jądro jest takie jak na liveCd, samo wykrywa sprzęt za każdym raze przy uruchamianiu OSa, przez co woolno się uruchamia.

Jeśli sie myle, poprawcie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak Ty instalowałeś to Gentoo - z pamięci?, bo ja z Handbook'iem w ręku. :D

No ja wlasnie bez handbook'a probowalem :D Znalzlem jakis opis w sieci i probowalem.. za 7 razem system jzu stal z kompilowanym kernelem.. mialem na plycie ebuild'y... i probowalem je zaisntalowac tym emergiem.. ale cos sie nie udawalo zbytnio.. wlasciwie to nawet nie wiedzialem od czego trzeba zaczac.. ale widze ze tym razem musze zainstalowac zgodnie z handbookiem.. a co wazne jest na plycie instalacyjnej bo widzialem.. tylko kwas tak skakac tu cos robic i w miedzy czasie do handbooka ;)

Dzieki za info genkernelu.. to sie instaluje tak hop-suip ... nie trzeba kompilowac kernela ?? ;]

Zajem sie tym nei dlugo... bo od piatku ferie !! ;-) <jupi> <tańcze> <tuptup> :]

 

PS. Ejj polskiego handbooka chyba wczesniej nie było.. ;/ jak instalowalem 2004.x to nie było chyba.. :/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem sobie dzisiaj Vide :D:D

 

W związku z tym kilka pytan:

 

1. Mam karte wl-8305 (radiowy internet). Czy sterownik acx_pci, to ten sam co w mandrake acx100_pci?? Jeśli tak, to dla czego nie dziala? <lol>

 

2. Moge skompilować sterowniki do tej karty, ale musze mieć źródła jądra. Jak ściagne je z kernel.org, to czy musze przekompilować jądro, czy wystarczy, że je wrzuce w odpowiednie miejsce? (jakie to miejsce?)

 

3. Dla czego w pliku modprobe.conf jest tak duużo wpisów? W mandrake mialem tylko kilka, a tu cala rzesza ;).

 

4. Dla czego jądro przy każdym starcie wykrywa nowy sprzęt? Zupełnie tak, jakby było robione Genkernellem. To przecież strasznie zwalnia uruchamianie OSa. Można to wyłączyc?

 

5. W gnomie coś tam zrobilem, zawiesil sie chyba pasek (ten na górze), teraz jak się loguje, to nie chce włączyć tego paska :). Jak go uruchomic? Na koncie roota jest wszystko wporządku.

 

Myśle, że to narazie moje wszystkie pytania. Pierwsze wrażenia po zainstalowaniu byly calkiem dobre, ale wcale sie nie uruchamiał tak szybko. Trwało to ok. 1 minute! (komp: atl xp 2000+; 512 DDR). Mam nadzieje, że jak wszystko dobrze poustawiam, to bedzie ok ;).

 

Z góry dzięki za odpowiedzi!

 

to sie instaluje tak hop-suip ... nie trzeba kompilowac kernela ?? ;]

hmm, raczej troszke inaczej, on poprostu włącza wszystkie (prawie) opcje, sam go konfiguruje, sam kompiluje i sam instaluje. Ty nie musisz nic robic. Niestety trwa to dłuużej niż ręczna konfiguracja, ponieważ ma dużo więcej sterowników, modułów do instalowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vidalinux mnie zaskakuje :D.

Wczoraj mi sie wysypała, bo namieszałem z jądrem. Dzisiaj zainstalowałem ponownie, po wpisaniu dmesg zauważyłem, że próbuje ładować stery do karty sieciowej, ale nie może znaleść firmware, więc poprostu go skopiowałem do odpowiedniego folderu, restart kompa i kartwa juz jest :D:D. (właśnie pisze z vidalinux ;) )

 

Niestety ciągle system uruchamia się dość wolno :/. Trwa to dokładnie 1 minute (do okna logowania gnoma).

Cały czas przy uruchamianiu od nowa wykrywa i konfiguruje sprzęt:blink: . Ma ktoś jakiś pomysł jak to wywalic??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Moge skompilować sterowniki do tej karty, ale musze mieć źródła jądra. Jak ściagne je z kernel.org, to czy musze przekompilować jądro, czy wystarczy, że je wrzuce w odpowiednie miejsce? (jakie to miejsce?)

Co do źródeł to wywal te z kernel.org. Poszukaj na forum vifalinux, jest tam link do ebuila ktre skopiuj do ebuildów w portage i wpisz emerge vidalinux sources

 

3. Dla czego w pliku modprobe.conf jest tak duużo wpisów? W mandrake mialem tylko kilka, a tu cala rzesza .

Czy ktoś ci broni wywalić to czego nie chesz?

4. Dla czego jądro przy każdym starcie wykrywa nowy sprzęt? Zupełnie tak, jakby było robione Genkernellem. To przecież strasznie zwalnia uruchamianie OSa. Można to wyłączyc?

Jaką masz wersję vidalinux :?: Ja 1.1 wywaliłem i zainstalowałem 1.0. W 1.1 dystrybucja ta odchodzi już od gentoo a 1.0 to gentoo tylko skonfigurowane przez kolesi z vidalinux. Nawet widok bootloadera ten sam. A co do jajka to możesz go sam skompilować bo nie bardzo rozumiem o co chodzi

Myśle, że to narazie moje wszystkie pytania. Pierwsze wrażenia po zainstalowaniu byly calkiem dobre, ale wcale sie nie uruchamiał tak szybko. Trwało to ok. 1 minute! (komp: atl xp 2000+; 512 DDR). Mam nadzieje, że jak wszystko dobrze poustawiam, to bedzie ok .

hm, to wina konfiguracji. Ja mam celerona 1ghz i 128 rami odpala się w 20 sekund jak nie szybciej :) jak narazie problemów zero.

 

ps Wybacz za nie dokładne wyjaśnienia ale jutro egzamin pisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...