Jump to content
Sign in to follow this  
Delleg

Lvm2 A Raid1

Recommended Posts

Instalując CentOS 6.4 na serwerze, którym administruje miałem do dyspozycji wyłącznie jeden dysk 500 GB. Aktualnie zostały zakupione 2 dyski twarde 1TB każdy. Dostałem polecenie stworzyć z nich RAID1. Niestety system domyślnie instaluje się w LVM2, co stwarza problem. Jak stworzyć RAID1 w systemie w którym główny system plików działa pod kontrolą LVM?

Może po prostu zrezygnować z LVM2 na rzecz standardowych partycji? Przecież nikt nie każe Ci instalować LVM.

Guest _PaT

Przyjąłem założenie, że piszesz o md w przypadku RAID-a, czyli partycja+PV+VG+LV+RAID1 (md)+filesystem. Właściwie tworzy się tak samo jak na zwykłych partycjach. LV to kawałek prezentujący przestrzeń blokową, tak samo jak partycja. W momencie tworzenia RAID-a nie ma znaczenia, czy zbudujesz go tak czy siak. Kolejność będzie miała jednak wpływ na dalsze operowanie - np. kolejność komend typu resize.

Możesz też zaatakować temat od drugiej strony, co ja praktykuję na swoich serwerach. Z partycji złożyć urządzenia md, a dopiero na nich LVM. Daje to bardzo fajną elastyczność w zarządzaniu. Zdarzyło mi się już nawet, że nie dało się sfajczonego dysku wymienić, bo już ich nie było na rynku. Odbudowałem RAID-a na większy dysk, pierwotny wymieniłem i jeszcze raz odbudowałem, potem resize md, PV, LV i filesystemu i serwer bez restartu dorobił się większej przestrzeni :)