Skocz do zawartości

Vbox, Kvm, Qemu, Xen... Wirtualizacja Stacji Roboczej - Wydajność?


st4rg4te

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chodzi o grafikę i płynność to VirtualBox wyraźnie prowadzi. Używając KVM z SPCIE odczuwalny jest wyraźny lag podczas wprowadzania tekstu. Problem oczywiście znika gdy używamy np. RemoteApp do korzystania z aplikacji w gościu.

Wirtualizacja jest stworzona do dzielenia raczej mocy przerobowej procesora, pamięci, HDD niż grafiki i te parametry powinny być brane pod uwagę robiąc benchmarki (stress,hdparm,iotop itd.) ;) Ale to takie moje marudzenie. Dodam jeszcze 2 ciekawostki dla zainteresowanych.Pierwsza apropo właśnie grafiki. KVM umożliwia "oddwawanie" sprzętu pod całkowitą opiekę gościa tzw. passthrough. Po oddaniu "znika on" z systemu i pojawia się w wirtualce. Co można oddać? Wszystko co działa pod USB i PCI. Pomyślmy co działa na tej drugiej szynie... karta dźwiękowa, sieciowa, jakieś inne pierdoły ORAZ GPU. Tak jest można oddac wirtualce kartę graficzną i uzyskać natywną wydajność grafiki. Wyniki testów tutaj:

 

Robi wrażenie choć osobiście nie wiem ile jest prawdy w tych filmach bo cały myk polega na tym, żeby to uruchomić, trzeba mieć w swojej maszynie 2xGPU, chipset zgodny z IOMMU oraz procesor z rozszerzeniem obsługującym VT-d(Intel tak to nazywa).

 

Druga ciekawostka to taka, że KVM ma wiele frontendów, niekoniecznie musicie korzystać z VirtManagera. Dla adminów preferujących konsole jest virsh i IMO tylko on umożliwia pełną kontrolę nad możliwościami KVM(ale jest *** niewygodny). Jest jeszcze projekt AQEMU, ale nie wiem czy jest dalej rozwijany. Ciekawy jest jeszcze projekt Proxmox(https://www.proxmox.com/). Jest to interfejs webowy do KVM(coś jak ESX), choć komercyjny, można go ściągnąć za za darmo. Osobiście nie testowałem, ale znam kupę ludzi co tylko przez niego umie obsługiwać KVM, więc się sprawdza. Tyle odemnie, sory za odbieganie od tematu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz jak najbardziej w temacie, właśnie to między innymi miałem na myśli pisząc, że w KVM drzemie większy potencjał...

 

Chyba zamiast wirtualizacja jest stworzona do dzielenia... powinieneś raczej napisać, że została stworzona do... i potem była stopniowo rozbudowywana o kolejne elementy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz jak najbardziej w temacie, właśnie to między innymi miałem na myśli pisząc, że w KVM drzemie większy potencjał...

 

Chyba zamiast wirtualizacja jest stworzona do dzielenia... powinieneś raczej napisać, że została stworzona do... i potem była stopniowo rozbudowywana o kolejne elementy ;)

 

Prawda, KVM ma jeszcze parę ciekawych rozwiązań różnych zastosowań, niedostępnych w produktach innych firm.

Aha I tak, znam co nieco historię wirtualizacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem o co ci chodziło, ale napisałeś to jako cytuję: "została stworzona do... i potem była stopniowo rozbudowywana" itd. Nieważne zresztą.

Intel ma swoje GVT-d czy co tam, ale to jest ich standard. I teraz, albo go opublikują i będzie dostępny wszystkich albo będzie działać tylko na GPU Intela oraz prockach Intel, a to zła ścieżka. Więcej przyszłości wróże IOMMU + VT-d(AMD-Vi co jakoś tak) niż GVT-x, bo na IOMMU itd. działają wszystkie urządzenia z szyny PCI a więc także karty NVIDIA oraz AMD(Intel???). Bez konieczności implementacji dodatkowych rozszerzeń.

Zresztą i tak naprawdę wygra co będzie lepsze. A na dwoje babka wróżyła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...