Jump to content
dt3

Wygodna Obsługa Wielu Układów Klawiatury I Kodowań Centos7/rhel

Recommended Posts

Mam pytanie jakie rozwiązanie sugerujecie dla kogoś, kto musi bardzo często przełączać się między kilkoma układami klawiatury.

W praktyce używam 3-5 układów klawiatury do tego dochodzą pliki zapisane, bodajże w 10 różnych typach kodowania (odwieczny problem isolatin-2 vs CP1251 vs utf u mnie jest przemnożony przez więcej języków)
 

W teorii GNOME3 obsługuje łatwe przełączanie między kilkoma układami klawiatury, w praktyce ich ilość w niektórych wersjach GNOME3 jest ograniczona. Przykładowo w F23 miałem do dyspozycji 4 układy, których potrzebuję, a w Debianie GNOME3 jest w takiej wersji, że mogę mieć maksimum 2 i to te, które mam jako języki obsługiwane przez system. Pomocniczo musiałem dociągnąć środowisko Cinnamon (w którym dało się skonfigurować dodatkowe układy)

 

Jak to jest w CentOSie i Red Hacie? 

Jak sugerowalibyście skonfigurować system do takich potrzeb?

Nie zależy mi szczególnie na dociąganiu Cinnamona ani nie upieram się przy używaniu GNOME3 - byleby to działało, było ergonomiczne, obsługiwało wiele układów klawiatury i nie miało ikon na pulpicie.

 

Hardware to netbook więc nie mogę sięgnąć po dawne sprawdzone rozwiązania typu ICEwm czy Fluxbox i zmiana przez setxkeyboard/setxkbmap z terminala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Hardware to netbook więc nie mogę sięgnąć po dawne sprawdzone rozwiązania typu ICEwm czy Fluxbox i zmiana przez setxkeyboard/setxkbmap z terminala.

Oczywiscie, ze mozesz uzywac xset i podobnych na gnomie. Mi tez tak wygodniej, niz narzekac na zmiany w dconfie przy kazdej nowej wersji. Dopisuje swoje do bashrc i odpalam na szybko terminal po kazdym zalogowaniu. Dropdownterminal bardzo przy tym pomaga.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

długo na ICEwm stosowałem rozwiązanie oparte na setxkeyboard: zrobiłem sobie zestaw skryptów (polecenie setxkeyboard + odpowiednie opcje) i wrzuciłem je do katalogu /home czyli przełączenie wyglądało [Win] + [spacja] - to otwiera polecenie "Run" a następnie wbijałem nazwę skryptu. Jedyne czego musiałem pilnować to tego by owe polecenia też zapisać w wersji dla klawiatury rosyjskiej i greckiej (żeby nie utknąć z ruskim/greckim kodowaniem w terminalu).

 

Gnomowe/Cinnamonowe [Win] + [spacja] jako przełącznik jest nieco szybsze niż kombinacja klawiszy [Alt] + [F2] i wpisywanie polecenia zmiany układu klawiatury.

Ale skoro to się nie gryzie z GNOME ... to można spróbować.

 

Generalnie proszę o radę jak sobie taki workflow skonfigurować bo miewam sytuacje typu:

W jednym oknie chatu tłumaczę komuś coś po rosyjsku, w drugim rozmowa po polsku/angielsku a razem w 3 osoby piszemy artykuł, w którym (z ręki) piszemy sporo wstawek np. z antycznej greki. - Istna wieża babel i ze 2-3 przełączenia układu klawiatury na minutę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...