Skocz do zawartości

Instalcja sterowników GeForce na Fedora


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cześć, wczoraj próbowałem dodać kartę dedykowaną GeForce GTX 1050Ti i zacząć z niej po prostu korzystać. Wydawało mi się że sterowniki zainstalują się do niej na Fedorze automatycznie. Pamiętam że gdy korzystałem z poprzedniego komputera sterowniki do mojej ówczesnej karty też nVidii instalowały się automatycznie zaraz po zainstalowaniu systemu - wtedy Ubuntu. Niestety tym razem do niczego takiego nie doszło. O ile Windows uruchomił się dobrze w niższej rozdzielczości ale w pełni funkcjonalny i dawał możliwość instalacji sterowników to Fedora weszła w jakiś inny tryb. Gdy uruchamiała się to zamiast ładującego się loga pojawiły się trzy małe kwadraciki - pojawiło się kilka komunikatów na szarym tle a następnie gdy pojawił się kursor to ruchy myszy zacinały się - system nie chodzi płynnie i nie da się z niego wygodnie korzystać. Podejrzewam więc że muszę zainstalować na nim sterowniki, próbowałem to zrobić korzystając z jednego poradnika, ale był on chyba niezbyt aktualny (2015 rok) i nic nie wyszło. Teraz mam przed sobą inny poradnik, którego jednak do końca nie rozumiem. Moje pytanie podstawowe brzmi tak: czy jeśli zainstaluję system na czysto to czy jest szansa że sterowniki jakoś się wgrają w lepszy sposób i nie będzie się system zacinał? To jest pierwsze pytanie, jeśli to nic nie da to trudno, zacznę zadawać kolejne dotyczące instalacji sterowników.

Czy byłby ktoś tak miły i mi pomógł z moim problemem?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest opis z którego chciałem ostatecznie skorzystać. Wayland z tego czytam odpowiedzialny jest za wyświetlanie okien natomiast nie wiem co to X11. Co rozumiesz przez sprawdź X11? Czy instalując system na czysto (z nową kartą GeForce) może się okazać, że problem jaki mam obecnie nie wystąpi?

Jeśli nie mam wyboru i muszę skorzystać z tej instrukcji instalacji sterowników to pozwól że zadam ci kilka pytań dotyczących punktów których nie rozumiem

Czy można zainstalować sterowniki bez podłączonej karty? Inaczej nie mam jak tego za bardzo zrobić bo praca w systemie przez zacinanie jest prawie niemożliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X11 to inaczej Xorg, starsza wersja serwera wyświetlania. Przełącz się na niego, dlatego że Wayland jest domyślnie włączony w Fedorze, bodajże od wersji 25.  Można zainstalować sterowniki Nvidia z konsoli, wchodząc do niej przez Ctrl + Alt + F1 i wpisując w konsoli odpowiednie komendy instalacyjne. Jak już będziesz w konsoli, sprawdź na jakim serwerze wyświetlania działasz. Tym poleceniem sprawdzisz.

echo $XDG_SESSION_TYPE
 

Tu jak wyłączyć Wayland 

https://community.teamviewer.com/t5/Linux/Linux-Disable-Wayland-Support/td-p/1103

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że nvidia ma problem z wayland - to znaczy że sterowniki są, ale mają jakiś problem?  Czy w takim razie nie wystarczy wyłączyć tylko wayland? Po co dodatkowo instalować sterowniki jak w tym opisie? No chyba że mam tylko wyłączyć wayland na czas instalacji sterowników a następnie znów włączyć? Czy nie wystarczy logując się wybrać Xorg aby problemu nie było?  Z drugiej strony problem występuje już na etapie logowania do konta - już wtedy kursor się zacina - czy ekran logowania to też wayland?

Przepraszam że proszę o dokładną odpowiedź ale nie bardzo jeszcze rozumiem co i po co mam zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką wersję Fedory instalujesz z jakim środowiskiem graficznym. Czy nie możesz jej uruchomić w trybie live cd, czy to jest próba uruchomienia na dysku twardym czy na wirtualnej maszynie typu VirtualBox. W ogóle nie wiem czy odpalił Ci się instalator Fedory typu Anakonda, czy po prostu nie możesz wejść do systemu w GUI już po instalacji. Z tego co piszesz i co ja zrozumiałem, to wynika tylko że nie możesz się zalogować do GDM, czyli system masz zainstalowany? A jak wybrałeś tam w menadżerze logowania, uruchom środowisko graficzne w trybie z Xorg to coś ruszyło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersję Fedory, którą mam zainstalowaną to 25 workstation Gnome. Jest to system zainstalowany na dysku twardym (mam dwa systemu Windows i Fedorę)  Nie próbowałem jeszcze raz instalować systemu - tylko się zastanawiam nad tym czy ewentualnie podczas procesu instalacji całego systemu z włożoną kartą GeForce od początku ominąłbym ten problem.

Jak napisałem po podłączeniu karty dedykowanej system inaczej się uruchamia - nie pojawia się logo z procesem ładowania (wiesz takie białe które później zamienia się  w logo Fedory) pojawiają się na jego miejscu trzy kwadraciki  i na szarym tle pojawiają się komendy po czym uruchamia się ekran logowania który wygląda normalnie ale kursor działa w szarpany sposób interface nie działa płynnie, już w momencie pojawiania się ekranu logowania a właśnie tam wybiera się przecież ewentualnie interface Xorg. Także mogę się zalogować tylko że cały interface się zacina, kursor się zacina, okna uruchamiają się opóźnieniem itd

Wyjąłem kartę GeForce i wszystko wróciło do normy - normalnie się ładuje system i nic się nie zacina. Czy mogę zainstalować sterowniki nim włożę kartę znów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz dwie karty graficzne, jedną zintegrowaną intela, a drugą Nvidie podczas instalacji wyłączyłeś, tzn wyjąłeś kabel monitora z płyty głównej i podłączyłeś do tej zewnętrznej karty graficznej tak? No więc tak, na tym intelu zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej Nvidia, jeśli chodzi Ci o te zamknięte sterowniki od Nvidi GeForce. Potem wystarczy w pliku Xorg wybrać sterownik nv. Ja mam w laptopie hybrydę intela i AMD Radeon, ale jakoś przy instalacji Fedora sama sobie wybrała że wpierw ma korzystać z sterowników intela. W desktopie musisz skorzystać że sterownika otwartego lub zamkniętego. W nowym Gnome 3.24 jest opcja gdzie wybierasz dedykowaną kartę graficzną do danego programu. Ja bym wszedł w tryb konsoli i zaktualizował Fedorę do wersji 26. Zapewne instalator dociągnął by brakujące sterowniki graficzne. Pamiętaj że Fedora instaluje tylko otwarte sterowniki Nvidia, te od producenta musisz zainstalować sobie w niej sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Jezu nie instalowałem TERAZ systemu  - nie robiłem tego - gdzie ja pisałem, że to zrobiłem - pytałem tylko czy ponowna instalacja systemu przy włożonej karcie GeForce mogłaby być prostszą drogą ku temu by wgrać odpowiednie sterowniki dla karty.  Tylko tyle , nie robiłem tego tylko pytałem czy to ma sens. 

(wczoraj użyłem karty dedykowanej GeForce na już działającym  systemie zainstalowałem pół roku wcześniej na Integrze Intela- zastanawiałem się czy poprzez instalację na czysto nie zmuszę systemu do automatycznej instalacji odpowiednich sterowników i dzięki temu nie oszczędzę sobie roboty z instalacją sterowników)

Mam już zainstalowany system FEDORA 25 od pół roku - DO TEJ PORY KORZYSTAŁEM Z INTEGRY - w c z o r a j  tylko włożyłem kartę GEFORCE ale system jak napisałem wyżej nie uruchamia się przez to w normalny sposób (brak loga fedory na starcie, kwadraciki, dziwne komendy)a praca w nim to mordęga gdyż wszystko się ZACINA.

Podobno gdy wkłada się kartę dedykowaną to automatycznie komputer się na nią przełącza także NARAZ korzystam TYLKO z JEDNEJ (nie używam żadnej hybrydy)

Chronologia zdarzeń:

1. do wczoraj korzystałem z Integry na procesorze, Fedora działa wtedy bardzo dobrze

2. wczoraj włożyłem kartę dedykowaną GeForce nie spodziewając się problemów

3. Pojawiły się problemy - na Windzie wszystko działa spoko, na Fedorze system się zacina

4. Wyjąłem kartę dedykowaną by normalnie móc korzystać z Fedory (bez tego zacinania się) - OBECNIE piszę ten tekst z Fedory która korzysta z Integry intela

JEŚLI WYJAŚNISZ MI Z CZEGO WYNIKA PROBLEM TO WŁOŻĘ Z POWROTEM KARTĘ DEDYKOWANĄ GEFORCE

 

Z tego co rozumiem to mogę włożyć z powrotem kartę dedykowaną i Fedora sama dociągnie sterowniki podczas aktualizacji do 26?

Tylko czy ja dam w ogóle radę zaktualizować ten system przy tym jak on się zacina? Mogę spróbować.... Nie upieram się przy sterownikach własnościowych - mogą być wolne mi to zwisa nawet na tym systemie nie gram - byleby środowisko graficzne działało.. To z czego wynika problem?

Z braku sterów czy z powodu złej współpracy z Wayland?

Jestem Ci bardzo wdzięczny za Twój czas i chęć pomocy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Ci cały czas piszę, po włożeniu kabla od karty Nvidia, wchodzisz w tryb konsoli Ctrl + Alt + F2 i wybierasz w pliku Xorg, aby uruchamiało wybrany przez Ciebie sterownik, po tym jak zainstalujesz zamknięte sterowniki do GeForce. W sumie to one powinny już same się ustawić i uruchomić. Tylko musisz wtedy logować się do sesji Gnome z Xorg zamiast Waylanda. Prawdopodobnie to z Waylandem są problemy i z tymi sterownikami nv.  A co do Twojego pytania to nie wyjaśnię Ci z czego to wynika, może bug systemowy, lub potrzebny jest inny sterownik graficzny, nowszy lub starszy. Musisz w logi zajrzeć co wypluwa. Fedora to dystrybucja Linux dla średnio zaawansowanych użytkowników Linuksa. To nie Ubuntu czy Mint, tu masz wszystko w najnowszych wersjach.

https://forum.level1techs.com/t/video-card-recommendation-for-linux-wayland/113681

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, przecież jak włożę kartę GeForce i podłączę do niej monitor to jakim cudem pomoże coś uruchamianie sterownika od integry od Intela do której monitor nie jest nawet podłączony. Mam korzystać ze sterowników Intela używając karty GeForce? Przepraszam, ale czuję się zagubiony - chyba coś źle cię rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mój intel ma zintegrowaną kartę graficzną w procesorze to czego tu nie rozumiesz? Linux ma wbudowane w jądrze sterowniki od zintegrowanej karty graficznej intela. Intel ma tylko otwarte sterowniki, a do kart graficznych AMD, Nvidia masz dwa rodzaje sterowników,  własnościowe(niewolne) te od producentów kart graficznych, oraz te o otwartym kodzie źródłowym, rozumiesz? Ty uruchamiasz tego GeForce na otwartych sterownikach, które mają jakieś problemy z Waylandem. Nawet nie pofatygowałeś się wejść w tryb konsoli i posprawdzać wszystko poleceniami. Czy próbowałeś pobrać zamknięte sterowniki nvidia ze strony producenta i zainstalować je poprzez skrypt? Nie musisz wtedy wklepywać tyle tych poleceń. Ja w ogóle nie posiadam kart graficznych od Nvidia, to się tym nie interesuję. Wayland działa mi idealnie na otwartych sterownikach AMD czy tych od intela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W desktopie tak, monitor musisz podłączyć do konkretnej karty graficznej. Ja mam laptop, więc tu jest inaczej to zintegrowane i połączone na stałe do monitora przez płytę główną. Ja pisałem Ci na moim przykładzie hybrydowej karty intela i Radeon w laptopie. W Fedorze też będziesz korzystał, jak zainstalujesz odpowiedni sterownik graficzny i przejdziesz na Xorg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...