Skocz do zawartości

Instalcja sterowników GeForce na Fedora


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

No żeby mieć inne otwarte sterowniki Nvidii, to musisz zaktualizować system lub kernel. A z tymi zamkniętymi jest tak, że możesz każdą poprzednią wersję zainstalować i sprawdzić. Do twojej karty graficznej te są najnowsze. Do tego jeszcze dochodzą wersję bety, developerskie, czy od groma starych wersji driverów. Jest w czym wybierać i sprawdzać, a ty jeszcze nie sprawdziłeś żadnych własnościowych.

http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/121204/pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę fakt, że używając karty GeForce system się zacina to mam pytanie - mogę zainstalować sterowniki nie wkładając na razie karty tylko włożyć ją po instalacji sterowników? Inaczej będzie bardzo niewygodnie używać systemu i bawić się w tym terminalu naprawdę strasznie zacina się system przy tej karcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym wpierw zaktualizował system.

sudo dnf update && sudo dnf autoremove && sudo dnf clean packages

Potem zrobił upgrade do Fedory 26. Sprawdził czy tnie na otwartych sterach, potem tak samo sprawdził przełączając się na Xorg. A jak to nie pomoże, zainstalował sterowniki własnościowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zainstalować na początek Fedorę 26 mając podłączoną kartę Nvidii - niestety system Live się tnie a instalator Anaconda odmówił posłuszeństwa zawieszając się - nie zostało mi nic innego jak spróbować zrobić to co mi radziłeś wcześniej - zalogować się  do systemu przez xorg - POMOGŁO ! System działa sprawnie. Mam teraz pytanie - jak mogę wyłączyć wayland dla menu logowania - tam kursor wciąż się tnie - po zalogowaniu przez xorg już nie. Chciałbym by menu logowania również chodziło płynnie.

- system wciąż się uruchamia trochę alternatywnie - nie jest to wielki problem ale chętnie też bym to naprawił

zamiast loga na sekundkę u dołu ekranu pojawią się trzy duże kwadraty następnie trzy małe u góry jak na zdjęciu niżej:

Zdj_cie_0025.jpg

w końcu pojawia się kilka komend

Zdj_cie_0026.jpg

- nie mam pojęcia jak miałbym - gdybym potrzebował przeprowadzić instalację Fedory na czysto - jest możliwość uruchomienia instalatora w wersji xorg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora od zawsze (serio, od pierwszego wydania) nie obsługuje w żaden sposób ładnej grafiki ładowania systemu na sterownikach nvidii. W ten czy inny sposób pokazywały się ładne inaczej paski oraz kropki.

Menedżer logowania może korzystać z xorga. Stosowne ustawienie jest w pliku /etc/gdm/custom.conf i wygląda tak: WaylandEnable=false. Trzeba tylko usunąć znak komentarza # z początku linijki. Stety niestety wszystkie dystrybucje przechodzą na waylanda, który obsługuje kilka nowych rzeczy, jak na przykład

  • hidpi na wybranych monitorach (na xorg jest to wszystko albo nic),
  • uruchamianie się jako zalogowany użytkownik (xorg jest uruchamiany przez roota),
  • na waylandzie program jednym oknie nie wie o wszystkim, co jest wpisywane i klikane w innym oknie,
  • sterowniki graficzne (na razie w wersjach bardzo testowych) działają nieco lepiej. 

To ostatnie wiąże się z Vulcanem, który pozwala na pisanie bardzo podobnych sterowników dla Windowsa, Androida i Linuksa. Wydajność już jest lepsza i znczenie odciąża to producentów sprzętu, którzy chcą wspierać różne platformy. Mi akurat Wayland działa sprawnie, ale mam starszą kartę GeForce GT 730. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wracam do Xorga, na sterowniku intela działa idealnie, na otwartych sterownikach Radeon też dobrze. Z Waylandem będzie tylko coraz lepiej, a co do nVidia to ona już dostała faka od Linusa Torvaldsa. Wayland jest dużo bardziej bezpieczniejszym rozwiązaniem niż Xorg i na tym mi zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...