Skocz do zawartości

Clementine pod Fedora 27 - nie działa


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Clementine nie działa pod zaktualizowanym z Fedora 25 do Fedora 27 systemem. Raz się program włącza ale gdy zamknie się okno nie pojawia się ono w pasku w lewym dolnym rogu i nie ma jak wyłączyć muzyki - po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu program już się nie uruchamia w ogóle. Próbowałem usuwać i zainstalować wersję dla Fedora 27 z tej strony , niestety nic to nie daje. Czy da się to jakoś naprawić - to jedyny linuxowy odtwarzacz muzyki który mi się podoba (jest podobny do windowsowego foobara).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem poprzednią instalację  i zainstalowałem z powrotem Clementine z centrum oprogramowania (to nazywasz repozytorium?) - niestety wciąż się nie uruchamia. Czy problem może wynikać z tego że zamiast instalować system na czysto aktualizowałem? Używam Gnome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż nowego użytkownika i sprawdź czy na "czystych" ustawieniach działa poprawnie. Jeśli na nowym koncie jest OK, to usuń ze swojego profilu ustawienia Clementine (czyli usuń razem z zawartością katalog $HOME/.config/Clementine i spróbuj od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po założeniu nowego konta Clementine uruchomił się na nim, ale znów tylko RAZ.  Po zamknięciu okna i włączeniu programu ponownie program przestaje reagować. W ogóle się nie uruchamia, na każdym koncie tak było, nawet na adminie. Jak uruchomić clementine z konsoli?

EDIT

Wpisałem w terminalu "clementine" - oto co system zakomunikował:

[d@localhost ~]$ clementine
15:12:18.587 WARN  unknown                          libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile
15:12:18.698 WARN  unknown                          QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 2
15:12:18.976 WARN  unknown                          "sni-qt/11982" WARN  15:12:18.976 void StatusNotifierItemFactory::connectToSnw() Invalid interface to SNW_SERVICE  
15:12:18.976 WARN  unknown                          No systemtrayicon available
15:12:18.976 WARN  unknown                          Object::connect: No such signal QtSingleApplication::messageReceived(QByteArray)
15:12:18.976 WARN  unknown                          Object::connect:  (sender name:   'clementine')
15:12:18.976 WARN  unknown                          Object::connect:  (receiver name: 'MainWindow')
15:12:19.020 ERROR unknown                          JSonScanner::yylex - error while reading from io device  
15:12:19.020 ERROR unknown                          json_parser - syntax error found,  forcing abort, Line 1 Column 1 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo masz coś w systemie popsute (w co wątpię nawet przy niestabilnej jeszcze wersji 27) albo Clementine nie chce współpracować z Gnome. W każdym razie ten kawałek komunikatu wyjaśnia chyba sprawę braku ikony w zasobniku:

15:12:18.976 WARN  unknown                          No systemtrayicon available

Jeśli koniecznie chcesz korzystać z Clementine a nie jesteś emocjonalnie związany z Gnome :) , to doinstaluj środowisko KDE. Prawdopodobnie problem zniknie. Jeśli dobrze kojarzę, to Clementine zbudowana jest na bibliotekach Qt i Gnome sobie nie radzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a jak zyskać pewność czy system nie jest uszkodzony? czy może to być związane z tym że aktualizowałem system a nie instalowałem na czysto? W Fedrze 23 i 25 (które instalowałem na czysto) Clementine zawsze działało. To dziwne, że akurat od wersji 27 już nie... Na Fedorze 25 miałem wyłączonego waylanda i w takim stanie aktualizowałem go do Fedory 27.  Może tutaj coś się skopało? Włączyłem z powrotem waylanda po aktualizacji.  (wiedząc że będzie już działał z kartą nvidii)Jaką komendą zainstalować KDE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby problem leżał w aktualizacji zamiast instalacji na czysto.
Jeszcze raz: 27 nie jest jeszcze stabilna (https://fedoraproject.org/wiki/Releases/27/Schedule) i to może być jakiś powód. Od czasów F25 sporo się zmieniło w bibliotekach i to też może mieć swoje skutki. Ja np. w F25 miałem ikony w krusaderze i digikam pod XFCE a w F26 i 27 już trzeba było kombinować. Nota bene możesz sprawdzić czy z Clementine niejest podobnie. Przy pomocy strace możesz spróbować sprawdzić gdzie jest szukana ta systemtrayicon. Jeśli jesteś gotów na poszukiwania, to z linii poleceń

dnf install strace # to jako root
strace -o plik_logu.log clementine # to jako zwykły użytkownik

Ja w ten sposób dogrzebałem się do pliku, z którego brane są ikony i podstawiłem właściwe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie zainstalowałem na czysto Fedorę 27 na innym komputerze i sprawa się powtórzyła więc oczywiście masz rację, to nie kwestia instalacji na czysto. Może pobawię się tym strace , ale na razie nie mam czasu. Trudno poczekam aż poprawią. W każdym razie z Fedory 27 na razie jestem zadowolony bo poprawiono współpracę waylanda z sterowonikami nvidii i system działa dobrze..  Clementaine najbardziej lubię za to że ma opcję buszowania po folderach i tworzenia z nich bezpośrednio list jak w foobar2000 - znasz jakiś inny program muzyczny z taką opcją? - a może powinienem uruchomić foobara pod wine? Chyba można... Skomplikowane to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety programu nie znam. Wystarcza mi najprostszy audacious :) Pod wine też raczej niczego nie uruchamiam (czasem Notepad++ - kombajn, który bije na głowę każdy linuksowy edytor tekstu).

Osobiście zgłosiłbym ten problem na bugzilli Fedory po wcześniejszym sprawdzeniu czy ktoś inny już tego nie zgłaszał. Większa szansa, że ktoś to poprawi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System zgłaszania błędów RedHat i Fedora https://bugzilla.redhat.com

 

Takie słabe obejście problemu. Narzędzia→Ustawienia→Tryb i odhacz opcję "Pokaż ikonę w tacce systemowej" :unsure: Wtedy działa i po zamknięciu nie ma problemu z ponownym uruchomieniem. Oczywiście okno jest cały czas otwarte, więc pomysł taki sobie.

[EDIT]

Dręczyło mnie to strasznie :) Ale jest rozwiązanie. Zainstaluj Gnome shell extension Topicons Plus ze strony https://extensions.gnome.org/extension/1031/topicons i po kłopotach ;)

Upewnij się czy masz zainstalowane

dnf install chrome-gnome-shell

i w przeglądarce (Firefox lub Chrome) zainstaluj dodatek z linka umieszczonego we fioletowej ramce u góry strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za twój czas i za to że chcesz mi pomóc.

hmm co do pierwszego rozwiązania to nigdzie nie mogę znaleźć opcji "pokaż ikonę w tacce systemowej" wszedłem w ustawienia i nigdzie nie ma zakładki Tryb ani niczego podobnego.

chętnie najpierw bym spróbował tego sposobu, może mi wystarczy.

Co do instalacji tego rozszerzenia to nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym poleceniem:

dnf install chrome-gnome-shell

Co ma chrome do gnoma?  Jakim poleceniem mam zainstalować dodatek do przeglądarki (z ramki) a jakim dodatek systemowy?

Podane wyżej polecenie tyczy się instalacji dodatku do chroma czy jest poleceniem instalującym właściwy dodatek?

Czemu trzeba instalować dodatek do przeglądarki? Przepraszam, za dociekliwość, ale nie rozumiem czemu wmieszano w to przeglądarki...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest tak głupio chyba urządzone, że w nazwie ma "chrome", ale bez tego nie zainstalujesz extensions ze strony róœnież przez Firefoksa.  

Nie pytaj mnie dlaczego dodatki do Gnome instaluje się w taki sposób. Osobiście nie mam zaufania do Gnome jako takiego i na moim komputerze będę tego na pewno unikał jak ognia. To co napisałem w ostatnim poście jest po prostu wynikiem moich prób na maszynie wirtualnej.
Być może któryś z kolegów korzystających z Gnome wyjaśni Ci temat dokładniej. Ja tam korzystam z XFCE i dobrze mi z tym, a jeśli miałbym przerzucić się na coś "ładniejszego" ;) to na pewno byłoby to KDE a nie Gnome. TO oczywiście moje preferencje i nie chciałbym tutaj jakichś flame war z tytułu tej wypowiedzi . Pokój :)

 

[EDIT]
więcej szczegółów na pewno znajdziesz na wiki rozszerzeń Gnome https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...