Jump to content
Sign in to follow this  
k221

Brak możliwości wyboru systemu po instalacji Fedory obok Windows'a 10

Recommended Posts

Cześć, mam problem bo zainstalowałem ostatnio Fedorę obok Windows'a 10 ale teraz jak uruchamiam komputer to uruchamia się po prostu windows tak jak kiedyś, żeby uruchomić Linuxa muszę w trakcie włączania się komputera wejść w Boot Menu (u mnie F12) i z tamtąd włączam fedorę. Czy ma ktoś pomysł gdzie szukać takiej opcji żeby możliwość wyboru była w trakcie uruchamiania systemu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To w dużej mierze zależy od UEFI na płycie głównej. Czy podczas instalacji Fedory wybrałeś automatyczne partycjonowanie? Sprawdź na linuksie w terminalu, jako root:

fdisk -l

i wklej tutaj wynik. Zazwyczaj w systemach z UEFI potrzebna jest partycja /boot/efi. Jeżeli jej nie ma, napiszę jak zainstalować Fedorę z jej uwzględnieniem. Jeżeli jest, to z jakiegoś powodu komputer nie pozwolił (najogólniej) na zaintalowanie bootloaera Fedory w pierwszym sektorze dysku i będzie trzeba powalczyć z ustawieniami  UEFI. Zobaczymy.

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie wygląda to tak.

terminal.thumb.png.a42401411e02975089bdddb83ed27656.png

Rzeczywiście dałem automatyczne partycjonowanie, dodam, że miałem dużo zabawy z tą instalacją bo najpierw instalacja zacinałasię przy komunikacjie (Białe napisy na czarnym tle) "Started user manager for uid 42" więc musiałem istalować przez opcję Troubleshooting (jak dobrze pamiętam z podstawowymi ustawieniami grafiki), potem nie widział wolnego miejsca na dysku HDD (mam 2 dyski SSD - z Windowsem i HDD) więc musiałem mu zrobić miejsce na SSD i teraz jeszcze zabawy z tym :(

A tak z innej strony to moglibyście mnie naprowadzić gdzie znajdę opcję zmiany jasności ekranu (skrót klawiszowy którym to wykle robię nie działa) i udostępniania internetu (jak mam internet z kabla i żeby laptop zadziałał jak "router" udostępniając Wi-Fi - na Windowsie to działało, tutaj nie wiem gdzie szukać)

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, k221 napisał:

U mnie wygląda to tak.

Dzięki za zrzutkę ekranu, ale z terminala można kopiować tekst. :) Dzisiaj wieczorem się temu przyjrzę.

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc, ale już działa - zepsułem ... to znaczy naprawiłem i jest ok. W skrócie to bawiłem się różnymi ustawieniami i w związki u drugim problemem (o którym niżej i też bym był wdzięczny za pomoc) w pewnym momencie doszedłem do tego że system się nie włączał, wyskakiwał błąd i się wszystko zacinało (dzięki Bogu mam Windowsa :D ). Wywaliłem więc Fedorę i zainstalowałem od nowa (wszystko robiłem tak jak za pierwszym razem, i w sumie się zainstalowała, działała, więc wyłączyłem komputer i potem mało z krzesła nie spadłem jak przy włączaniu zaraz po logu producenta pojawił się wybór systemu :lol:. Czyli podstawowa metoda informatuka - wyłącz, włącz (odinstaluj, zinstaluj) zadziałała. Jedyne co jest w sumie nie do końca ok to to że przy włączaniu po wyborze systemu zamiast loga Fedory pojawiają się białe napisy mowiące "Problem loading UEFI:db X.509 certificate (-65)" - wiesz może co to?

Drugim problemem jest to że zaraz mi ekran oczy wypali B). W sensie nie mam nigdzie możliwości zmiany jasności ekranu - skrót klawiszowy nie działa oraz rpzeszukałem całe ustawienia i nic. Pozostałe skróty (regulacja głośności, wyciszanie, wyłączanie podświetlenia,... zdają się działać tylko ta jasność...). Szukam w google i na razie nic nie pomogło. Jakbyś znał jakiś sposób na ogarnięcie tego to byłbym wdzięczny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasność ekranu w laptopie zależy od wartości liczbowej w pliku  /sys/class/backlight/KARTA_GRAFIKI/brightness. Katalog KARTA_GRAFIKI jest nazywany różnie w zależności od sprzętu. Może być radeon_bl0, może być coś innego. Wystarczy podmienić liczbę na mniejszą. Najpierw sprawdź co jest tam ustawione:

cat /sys/class/backlight/radeon_bl0/brightness

a potem ustaw tam jakąś mniejszą liczbę, jako root, lub użytkownik z uprawnieniami do używania sudo, np.:

sudo echo 55 > /sys/class/backlight/radeon_bl0/brightness

Zazwyczaj w laptopach guziki "multimedialne" do regulowania jasności ekranu działają świetnie, może dojdziemy co w Twoim przypadku nie działa. Dodatkowo Linux potrafi regulować ilość czerwonego, zielonego i niebieskiego na ekranie, do czego Gnome ma bardzo milutki kreatorek. Świetna sprawa do pracy przy komputerze po zmroku.

 

nocne_swiatlo.jpg

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest pewien problem - w katalogu /sys/class/backlight/ nic nie mam - po prostu pusty katalog, żadnego podkatalogu lub pliku (sprawdzałem ls -a). Dodatkowo dodam (jak szukałem rozwiązania w innych tematach w google to inni mieli podobnie) że mam w laptopie 2 karty graficzne - jedną Intel HD Graphic i drugą od Nvidii - właśnie tu był problem że jak instalowałem system to musiałem zrobić to przez Troubleshooting i na podstawowych ustawieniach grafiki bo normalnie mnie nie przepuściło.

 

[EDIT]

próbowałem dodać do /etc/default/grub do GRUB_CMDLINE_LINUX linię acpi_backlight=vendor, robić grub update (grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg), zainstalować xbacklight - na razie nic nie pomogło,  próbowałem z  

Cytuj

Did you try to add into xorg.conf document this line? Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"

Ale nie mam takiego pliku jak xorg.conf (mam folder  xorg.conf.d w którym jest tylko keyboard_00_... ) próbowałem też dodać do tego folderu nowy plik o nazwie 20-intel.conf. zawierający coś w stylu 

Cytuj

Section "Device"


       Identifier "card0" 

       Driver "intel" 

       Option "Backlight" "intel_backlight" 

       BusID "PCI:0:2:0"

EndSection

Ale dzięki temu właśnie musiałem Linuxa przeinstalować (włączanie się zatrzymywało na "Problem loading UEFI:db X.509 certificate (-65)" , próbowałem uruchomić terminal skrótem - coś z F2 czy coś ale nic nie działało.

Ciągle mnie jednak intryguje że nie mam nic w tym 

/sys/class/backlight/

czyżby jakiś brak sterowników? Jeśli tak to mam problem bo mam dwie karty graficzne Intel HD Graphic 630 i Nvidia GeForce GT1050ti i do tej pierwszej znalazlem tylko sterowniki na windowsa, na linuxa nie znalazłem, a na tą drugą pobrałem sterownik z rozszerzeniem .run i go uruchomiłem ale wyskoczyły błędy że nie wykryto jakiś plików kernel-- cośtam (mogę sprawdzić jak to ważne)

 

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc bo mnie denerwuje to podświetlenie i bardzo bym chciał móc normalnie korzystać z Fedory ale póki co nie mogę :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz dwie karty graficzne, to najpierw trzeba sprawdzić której używa Fedora. Z tego co wiem (a wiem niewiele, gdyż nigdy nie miałem laptopa z dwoma grafikami), przełączenie się pomiędzy kartami graficznymi na Linuksie jeszcze kuleje. Napisz w terminalu

pspci
lsmod
dnf install lshw
lshw -C display

i sprawdzimy co masz na pokłądzie oraz jakie sterowniki Fedora sama ładuje przy starcie systemu. Nawet dobrze, że nie udało Ci się zainstalować sterowników Nvidii, gdyż oficjalny instalator jest dosyć kłopotliwy. Fedora ma na to sposób, ale to w następnym poście. Na razie podaj co wypluwa terminal.

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po wpisaniu pierwszej linijki wyskoczyło:

Cytuj

bash: pspci: nie odnaleziono polecenia...

Co do reszty to po wpisaniu ostatniej komendy wyskoczyło:

5abb686336d7d_Zrzutekranuz2018-03-2812-02-29.thumb.png.2de0b6468c48c056e7b4417c0f08fbee.png

 

 

// Tak nawiasem mówiąc gdy skopiowałem ten tekst z terminala i próbowałem wkleić do posta a następmie zapisać tego posta to wyskakiwało Permission denied i błędy że niby nie mam praw, więc wklejam zrzut ekranu

Share this post


Link to post
Share on other sites

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v6/7th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 05)

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor PCIe Controller (x16) (rev 05)

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 591b (rev 04)

00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-H USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)

00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Thermal subsystem (rev 31)

00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Serial IO I2C Controller #0 (rev 31)

00:15.1 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Serial IO I2C Controller #1 (rev 31)

00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-H CSME HECI #1 (rev 31)

00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-H SATA Controller [AHCI mode] (rev 31)

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #3 (rev f1)

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #4 (rev f1)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H LPC Controller (rev 31)

00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-H PMC (rev 31)

00:1f.3 Audio device: Intel Corporation CM238 HD Audio Controller (rev 31)

00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-H SMBus (rev 31)

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GP107M [GeForce GTX 1050 Ti Mobile] (rev a1)

02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros QCA6174 802.11ac Wireless Network Adapter (rev 32)

03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8411B PCI Express Card Reader (rev 01)

03:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)
 

======================================================================================================================
 

lsmod

Module Size Used by

rfcomm 86016 16

fuse 122880 3

nf_conntrack_netbios_ns 16384 1

nf_conntrack_broadcast 16384 1 nf_conntrack_netbios_ns

xt_CT 16384 1

ip6t_rpfilter 16384 1

ip6t_REJECT 16384 2

nf_reject_ipv6 16384 1 ip6t_REJECT

xt_conntrack 16384 21

ip_set 45056 0

nfnetlink 16384 1 ip_set

ebtable_nat 16384 1

ebtable_broute 16384 1

bridge 188416 1 ebtable_broute

stp 16384 1 bridge

llc 16384 2 bridge,stp

ip6table_nat 16384 1

nf_conntrack_ipv6 16384 12

nf_defrag_ipv6 36864 1 nf_conntrack_ipv6

nf_nat_ipv6 16384 1 ip6table_nat

ip6table_mangle 16384 1

ip6table_raw 16384 1

ip6table_security 16384 1

iptable_nat 16384 1

nf_conntrack_ipv4 16384 12

nf_defrag_ipv4 16384 1 nf_conntrack_ipv4

nf_nat_ipv4 16384 1 iptable_nat

nf_nat 36864 2 nf_nat_ipv6,nf_nat_ipv4

nf_conntrack 151552 9 nf_conntrack_ipv6,nf_conntrack_ipv4,nf_conntrack_broadcast,nf_conntrack_netbios_ns,xt_CT,nf_nat_ipv6,xt_conntrack,nf_nat_ipv4,nf_nat

libcrc32c 16384 2 nf_conntrack,nf_nat

iptable_mangle 16384 1

iptable_raw 16384 1

iptable_security 16384 1

ebtable_filter 16384 1

ebtables 36864 3 ebtable_filter,ebtable_nat,ebtable_broute

ip6table_filter 16384 1

ip6_tables 32768 5 ip6table_mangle,ip6table_filter,ip6table_security,ip6table_raw,ip6table_nat

arc4 16384 2

bnep 24576 2

sunrpc 397312 1

vfat 20480 1

fat 77824 1 vfat

snd_hda_codec_realtek 110592 1

intel_rapl 24576 0

snd_hda_codec_generic 86016 1 snd_hda_codec_realtek

x86_pkg_temp_thermal 16384 0

intel_powerclamp 16384 0

snd_hda_intel 45056 7

coretemp 16384 0

snd_hda_codec 151552 3 snd_hda_intel,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_realtek

kvm_intel 233472 0

ath10k_pci 53248 0

ath10k_core 372736 1 ath10k_pci

kvm 700416 1 kvm_intel

snd_hda_core 94208 4 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_realtek

snd_hwdep 20480 1 snd_hda_codec

iTCO_wdt 16384 0

iTCO_vendor_support 16384 1 iTCO_wdt

hid_multitouch 24576 0

snd_seq 81920 0

mac80211 888832 1 ath10k_core

irqbypass 16384 1 kvm

snd_seq_device 16384 1 snd_seq

crct10dif_pclmul 16384 0

crc32_pclmul 16384 0

snd_pcm 118784 3 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_core

ghash_clmulni_intel 16384 0

btusb 53248 0

intel_cstate 16384 0

intel_uncore 131072 0

btrtl 16384 1 btusb

btbcm 16384 1 btusb

btintel 16384 1 btusb

snd_timer 36864 2 snd_seq,snd_pcm

intel_rapl_perf 16384 0

bluetooth 593920 43 btrtl,btintel,bnep,btbcm,rfcomm,btusb

uvcvideo 102400 0

ath 32768 1 ath10k_core

videobuf2_vmalloc 16384 1 uvcvideo

videobuf2_memops 16384 1 videobuf2_vmalloc

snd 94208 23 snd_hda_intel,snd_hwdep,snd_seq,snd_hda_codec,snd_timer,snd_hda_codec_generic,snd_seq_device,snd_hda_codec_realtek,snd_pcm

intel_wmi_thunderbolt 16384 0

videobuf2_v4l2 28672 1 uvcvideo

videobuf2_core 45056 2 uvcvideo,videobuf2_v4l2

acer_wmi 24576 0

wmi_bmof 16384 0

videodev 208896 3 uvcvideo,videobuf2_core,videobuf2_v4l2

sparse_keymap 16384 1 acer_wmi

i2c_i801 28672 0

soundcore 16384 1 snd

cfg80211 733184 3 mac80211,ath,ath10k_core

rtsx_pci_ms 20480 0

memstick 16384 1 rtsx_pci_ms

media 45056 2 uvcvideo,videodev

joydev 24576 0

idma64 20480 0

ecdh_generic 24576 1 bluetooth

mei_me 45056 0

intel_lpss_pci 20480 0

rfkill 28672 9 bluetooth,acer_wmi,cfg80211

intel_lpss 16384 1 intel_lpss_pci

shpchp 40960 0

intel_pch_thermal 16384 0

mei 106496 1 mei_me

tpm_crb 16384 0

tpm_tis 16384 0

tpm_tis_core 20480 1 tpm_tis

pinctrl_sunrisepoint 28672 1

tpm 65536 3 tpm_tis,tpm_crb,tpm_tis_core

pinctrl_intel 24576 1 pinctrl_sunrisepoint

acpi_pad 36864 0

hid_logitech_hidpp 36864 0

hid_logitech_dj 24576 0

nouveau 1994752 0

i915 1933312 0

rtsx_pci_sdmmc 28672 0

mxm_wmi 16384 1 nouveau

mmc_core 172032 1 rtsx_pci_sdmmc

ttm 118784 1 nouveau

i2c_algo_bit 16384 2 nouveau,i915

drm_kms_helper 192512 2 nouveau,i915

drm 454656 4 nouveau,i915,ttm,drm_kms_helper

crc32c_intel 24576 1

serio_raw 16384 0

r8169 94208 0

rtsx_pci 65536 2 rtsx_pci_sdmmc,rtsx_pci_ms

mii 16384 1 r8169

i2c_hid 24576 0

video 45056 3 acer_wmi,nouveau,i915

wmi 28672 5 wmi_bmof,intel_wmi_thunderbolt,acer_wmi,mxm_wmi,nouveau
 

======================================================================================================================
 

lshw -C display

*-display UNCLAIMED

description: VGA compatible controller

product: GP107M [GeForce GTX 1050 Ti Mobile]

vendor: NVIDIA Corporation

physical id: 0

bus info: pci@0000:01:00.0

version: a1

width: 64 bits

clock: 33MHz

capabilities: pm msi pciexpress vga_controller bus_master cap_list

configuration: latency=0

resources: memory:a3000000-a3ffffff memory:90000000-9fffffff memory:a0000000-a1ffffff ioport:4000(size=128) memory:a4000000-a407ffff

*-display UNCLAIMED

description: VGA compatible controller

product: Intel Corporation

vendor: Intel Corporation

physical id: 2

bus info: pci@0000:00:02.0

version: 04

width: 64 bits

clock: 33MHz

capabilities: pciexpress msi pm vga_controller bus_master cap_list

configuration: latency=0

resources: memory:a2000000-a2ffffff memory:b0000000-bfffffff ioport:5000(size=64) memory:c0000-dffff

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak na laptopa to całkiem przyzwoity sprzęt. :) No to bierzemy się za instalację staeorników nvidii, nie zaszkodzi.

https://rpmfusion.org/Configuration

https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA#Current_GeForce.2FQuadro.2FTesla

RPMFusion to  organizacja, której członkowie pakują Brzydkie, Zamknięte i Dziwnie Licencjonowane Oprogramowanie dla Fedory. Różne, steamy, sterowniki nvidii, kodeki, itd... Mają tam wszystkie tego typu rzeczy poza libdvdcss, które służy do łamania regionów na płytach DVD i nie do końca wiadomo, czy jest legalne. W skrócie:

rpm -ivh https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-27.noarch.rpm
rpm -ivh https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-27.noarch.rpm
dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia
reboot

Warto przeczytać howto dla nvidii, żeby się nie zdziwić po restarcie komputera. Kilka dosyć egzotycznych rzeczy nie działa idealnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpisałem te polecenia i wszystko się poinstalowało.

Jest dobra i zła informacja - dobra: wszystko wskazuje na to że regulacja jasności działa :D

zła: jak włączam komputer to wszystko mam normalnie aż do ekranu logowania - który jest ok, wciskam enter, ekran gaśnie i jest cały czarny (podświetlenie też gaśnie) po czym się włącza i jest cały szary przez resztę czasu :(  Przy włączaniu raz pojawił mi się komunikat " Nvidia kernel module missing. Falling back to nouveau"

 

[EDIT]

cóż, dalej bez zmian włączał się komputer,  logowałem się, najpierw czarny a potem szary ekran - jasność mogłem regulować no ale ... , próbowałem coś robić przez terminal (Ctrl+Atl+F2) i wyskakiwała tam cała masa błędów związanych z kernelem i modułem nouveau, . Zainstalowałem po prostu Fedorę od nowa i działa, ale regulacji jasności jak nie było tak nie ma czyli pewnie rzeczywiście coś ze sterownikami. Mam jednak pytanie bo jak już pisałem mam die karty - Intel HD graphics 630 i Nvidia GT1050ti i w sumie ta druga to jest taka "do zadań specjalnych"  - gry, programy graficzne, na  linuxie mi na niej specjalnie nie zależy (jakby działała to fajnie, jak nie to wystarczy że na Windowskie śmiga) , wystarczy żeby od Intela działała i to w zupełności wystarczy - więc nie powinienem instalować sterowników do tamtej karty i coś z nią kombinować? Sterowników niestety nie mogę znaleźć - tzn. są na stronie intela ale tylko na windowsa 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przejście na Intela to też jest rozwiązanie. Sterowniki do kart intela (poza serią 3000 chyba, która są tylko przebrandowaną kartą PowerVirtual) są na Linuksie w standardzie i działają rewelacyjnie. Problem polega na tym, że narzędzie do wyboru karty graficznej wchodzi w skład... sterowników Nvidii. :) I wygląda tak:

switch-graphics-card.jpg

Szkoda, że przeinstalowałeś już system, ale spróbujemy jeszcze raz. Wygląda na to, że nie działa tylko (albo aż) Gnome. Może być to sprawa związana z Waylandem, czyli nowym linuskowym silnikiem graficznym. Na ekranie logowanie pod hasłem kliknij zębatkę i wybierz Gnome x.org. Potem instaluj sterowniki nvidii oraz zrestartuj komputer.

Przepraszam, że to tak trochę metodą prób i błędów, ale tak czasem bywa. I tak twardy z Ciebie zawodnik. Niejeden byłby już na Ubuntu, który swoją drogą też bardzo  polecam. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, SeeM napisał:

Przepraszam, że to tak trochę metodą prób i błędów, ale tak czasem bywa. I tak twardy z Ciebie zawodnik. Niejeden byłby już na Ubuntu, który swoją drogą też bardzo  polecam. :)

Dzięki, spróbuję i się zobaczy.

A tak ogólnie to ja dziękuję za Twój czas i chęć pomocy oraz rady (które mam nadzieję tym razem już doprowadzą do rozwiązania) bo na niejedno forum patrzyłem i rzadko zdarza się człowiek który jest tak wytrwały w rozwiązywaniu problemu kogoś innego. ;) 

A na Fedorze mi szczególnie zależy bo na wszystkich komputerach na laborkach na uczelni jest ona zainstalowana a poza tym używałem jej przez pewien czas na Virtualboxie i mi się całkiem spodobała (jedyne co do niej mam to ten biały pasek na górze na którym jest nazwa programu i X do jego zamknięcia - wg. mnie jest on niepotrzebny i wkurzający jak się ma ciemne tło w programie, ale poza tym jest fania)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×