Skocz do zawartości

Kopia zapasowa plików i ustawień systemu


Stadzik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem nowym użytkownikiem Fedory 28  i widzę że sporo nauki przede mną..

jednak zanim zacznę na dobre bawić się terminalem, instalować i odinstalowywać przeróżne pakiety, chciałbym w pierwszej kolejności stworzyć kopię zapasową systemu (wraz z zainstalowanymi przeze mnie programami i wszystkimi skonfigurowanymi przeze mnie ustawieniami), tak aby gdy coś namieszam (a pewnie zdarzy mi się to nie raz), móc szybko wrócić do pierwotnej postawionej przeze mnie wersji systemu, bez konieczności instalowania go od początku i konfigurowania wszystkiego od nowa.

W Windowsie można było za pomocą np. Acronisa stworzyć tzw. klon dysków i gdy coś nawali po prostu wszystko przywrócić.

Z tego co na forach znalazłem, istnieje tu coś w rodzaju dd lub rsync.

Czy któraś z tych opcji się nadaje? Interesuje mnie coś najlepiej o prostej budowie gdzie nie będzie konieczne dodawanie dodatkowych repozytoriów i śmiecenie systemu poprzez instalacje kolejnych paczek. Jeżeli jest dostępne coś już wbudowanego to chętnie skorzystam (terminala się nie boję więc nie potrzebuję zbędnych okien dialogowych).

Fajnie byłoby móc robić kopię różnicową, aby gdy już mi coś wyjdzie, móc zapisać jako pozycję wyjściową do kolejnego przywracania :)

Mam zainstalowane następujące partycje:

  • boot
  • /
  • /home
  • swap

Swap i Boot chyba mogę pominąć, bo tu raczej nie zachodzą żadne zmiany

home - mogę uwzględnić przy osobnej kopii zapasowej dot. dokumentów itp.

partycja / - któreś foldery konkretnie wybrać czy najlepiej skopiować całość?

Będę mega wdzięczny jak ktoś znajdzie chwilę aby mi pomóc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clonezilla ma jedną praktyczną wadę: nie potrafi tworzyć kopii przyrostowych. Jest to kopia zapasowa, która zawiera tylko zmiany od ostatniej pełnej kopii, lub ostatniej kopii przyrostowej. Oszczędza mnóstwo miejsca na dysku, a odzyskiwanie tych danych przebiega tak samo, jakbyśmy mieli pełną kopię. Jest mnóstwo programów do archiwizacji danych, które potrafią coś takiego zrobić: od niesamowicie rozbudowanegoo Bacula (można powiedzieć, że to przemysłowy standard), do prostszych rozwiązań typu Borg Backup.

Dla zupełnie prostych kopii zapasowych wystarczy zwykły rsync. Są też programy, które automatyzują rsynca, na przykład rsnapshot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...