Skocz do zawartości

Problemy ze sterownkiem karty graficznej w Fedora 29


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli nie zawiesza Ci się na XFCE (lub może mniej się zawiesza ;)), to może jest to kwestia zasobów? Nie podałeś konfiguracji (chyba, że przeoczyłem), ale może problem leży w ilości RAM. Brak pamięci skutkuje tym, że system korzysta ze swap i zaczyna pisać po dysku. W dzisiejszych czasach, kiedy komputery mają po kilkanaście GB RAM, to pewnie nie jest przyczyną, ale kto wie?

A może któraś z kości jest uszkodzona? To laptop czy "blaszak"? Jeśli masz więcej niż jedną kość pamięci, to wyjmuj je po kolei i sprawdzaj jak system reaguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na Windowsie wszystko śmiga.. Fedora 27 działała bez zarzutów.. Nim zacznę bawić się kośćmi poczekam trochę - w końcu nie tylko ja mam ten problem (jak sunrise zalinkował - rozwiązali już ten problem?). Mam 8 GB pamięci RAM. Poczekam z miesiąc i najwyżej popróbuję z innymi dystrybucjami. Bawić się Ramem będę na końcu... Pecet

EDIT

Nawet Fedora 29 działała dobrze, do czasu aktualizacji kernela

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldo mnie uprzedził w kwestii zasobów.

Robiłem trochę testów ile zakładek można otworzyć w Firefoxie.

Na fedorze 28/29  i 2GB  RAM'u jeżeli Firefox zajmuje 75% RAM'u (otwartych 4-6 zakładek) następuje blokada systemu.

Zdarza się, że system zreanimuje się po 5-10 minutach, na ogół twardy reset.

Nie zdarzyło  się blokowanie systemu po uruchomieniu Firefoxa.

Na Fedorze26 z 4GB RAM'u można otworzyć 15-17 zakładek, system jest wołowaty ale działa.

Jeżeli dobrze pamiętam to w przeszłości Firefox miał chorobę zamulania pamięci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym napisać, że obecnie system zawiesza się nawet przed uruchomieniem Firefoxa czy Chroma. Tak było już wcześniej ale najczęściej trzeba było uruchomić przeglądarkę, dzisiaj próbowałem dostać się do katalogów (pobrane dokumenty itd) - system zawiesza się już wtedy, dlatego bardzo chciałbym wiedzieć czy mój problem jest znany szerzej i czy ktoś pracuje nad poprawieniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem system do kernela 4.19.9 i przez dwadzieścia czy więcej minut system działał dobrze - początkowo patrzyłem na to z niedowierzaniem, gdy już uwierzyłem, że się nie zawiesi niestety znów to zrobił.... Czekam jeszcze dwa tygodnie i instaluje Ubuntu - mam nadzieję, że nie każdy Linux ma ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo a propos "poczekać aż problem będzie rozwiązany" - ktoś to w ogóle odnotował? te podane mi linki do bugzilli to na pewno o moim problemie są?

co do instalacji sterowników nvidii to moja karta nie jest na liście. Mam GeForce GTX 1050Ti.. Ale oglądałem już instrukcje gdzie była też moja karta.. No coż... na razie mnie to trochę onieśmiela, jeśli ktoś pracuje nad problemem jaki mam to poczekam i skorzystam z opcji dodania kernela do czarnej listy..

Podczas uruchamiania systemu nie widnieje jednak już możliwość wyboru kernela 4.18 = czy on wciąż jest? czy jest już usunięty?

Edytowane przez WalDo
ortografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie na stronie Nvidia nie aktualizują na bieżąco tego załącznika na temat wspieranych modeli kart:

http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/367.57/README/supportedchips.html

Według tego w systemie Fedora 29 sterownik jest w wersji 410.78, który wspiera twoją kartę  - wg info stąd:

https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/140135/en-us .

 

Zaktualizuj system, zainstaluj najnowsze jądro i instaluj sterownik według poradnika, który miałeś podany wyżej. Wcześniej wykonaj kopię zapasową systemu - w razie "WU" :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o tej instrukcji? Tu od razu pisze że też dla kart z serii 10. Nie wiem czemu ale wzbudza bardziej moje zaufanie. Może nie powinna wzbudzać...

W sumie to mnie przeraża ta instrukcja i wole sobie odpuścić instalacje driverów Nvidii .. Założę się, że nim to zrobię zawiesi mi się terminal - wiecie no to logiczne, że będę musiał mieć otwarty terminal, przeglądarkę - co chwila kopiuj wklej polecenie... I tak się w ten sposób nic nie nauczę bo zrobię to raz i później zapomnę.. Do tego jeśli w Fedorze nie naprawią tego błędu to wyjdę z założenia, że jak pojawią się kiedyś inne to też nie naprawią a więc logiczniej dla mnie będzie używać Ubuntu..Czy

No mogę instalować na XFCE... To jedyne wyjście bo inaczej mi się zawiesi w czasie jakiś ważnych operacji i dopiero będę miał problem jak mi całe środowisko pracy padnie... Ani przeglądarka ani nic - tylko sama linia poleceń będzie.. a taki mistrz jak ja będzie musiał drukować sobie podpowiedzi z forum, masa zamieszania i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podlinkowałeś to jest instalacja "z łapy". Jeśli coś może pójść źle to pójdzie. Zostaniesz z TTY albo i bez :D Tradycyjnie - nie polecam instalacji sterowników ze strony producenta, ręcznie. Po aktualizacji kernela DKMS może przebuduje moduł i zapisze jako nvidia.ko.xz albo i nie przebuduje, co też się zdarza. Zazwyczaj nowsza wersja kernela wymaga większych lub mniejszych zmian w sterownikach (patchy). Staraj się nie instalować również sterowników ze źródeł innych niż repozytoria oficjalne danej dystrybucji. Takim repozytorium jest RPM-Fusion, ale jak czytałem tutaj gdzieś na forum, pakiety tworzą ludzie związani z pakietowaniem dla Fedory i można mieć do niego większe zaufanie niż do miliona PPA w Ubuntu...

Co do obaw, że może zawiesić się środowisko graficzne... Zapisz na kartce lub do dokumentu tekstowego te kilka komend na krzyż, wydrukuj i instaluj w trybie tekstowym 3 - tryb multiuser w nomenklaturze sysvinit - o dziwo nadal działa w Fedorze. Jak włączyć tryb tekstowy - pisałem gdzieś tutaj na forum albo ktoś ci już tutaj podawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dobra.. Poczytałem sobie tą waszą instrukcje (będę instalować jak mi doradzacie)  i takie pytanie - "Gnome with Wayland and NVIDIA doesn't work by default at this point. " Czy to oznacza, że instalując sterowniki Nvidii będę mógł korzystać tylko z xorg - Wayland zostanie wyłączony?  - przepraszam jeśli to głupie/błędne pytanie.. Nie żebym się tym przejmował, mi to obojętne, ale chce wiedzieć czy dobrze rozumiem

Czy jedyne co muszę zrobić to wbić te trzy komendy?

dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia
dnf install xorg-x11-drv-nvidia-cuda #optional for cuda/nvdec/nvenc support
dnf update -y

bo jeśli tak to aż mi wstyd, że robię takie problemy - najpierw wpadłem na instrukcje ręcznej instalacji i byłem uprzedzony a nie wczytałem się w ta waszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wayland nie działa z własnościowymi sterownikami NVidia. Ja nie próbowałem, bo używam Xfce, które korzysta z xorg.

Co do komend, to tylko zainstaluj:

[code]dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia[/code]

Przed instalacją system musi być w pełni zaktualizowany, a repozytorium RPM-Fusion włączone:

#     dnf repolist

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...