Jump to content
Toni

Jak otworzyć plik jako root z poziomu Gnome, ewentualnie w terminalu?

Recommended Posts

Jak otworzyć plik jako root z poziomu Gnome, ewentualnie w terminalu? Chodzi mi o możliwość zapisania edycji tego pliku /etc/dnf/dnf.conf   Kiedyś było łatwo, wystarczyło zalogować się w koncie root, dziś nie ma konta root i jest ból bo nie znam komend a w gnomie nie ma tak jak w Windows "uruchom jako administrator"

26 minut temu, Toni napisał:

Jak otworzyć plik jako root z poziomu Gnome, ewentualnie w terminalu? Chodzi mi o możliwość zapisania edycji tego pliku /etc/dnf/dnf.conf   Kiedyś było łatwo, wystarczyło zalogować się w koncie root, dziś nie ma konta root i jest ból bo nie znam komend a w gnomie nie ma tak jak w Windows "uruchom jako administrator"

No jak to nie ma konta root? :) 

sudo su -

potem 

passwd

ustawiasz hasło root i masz jak dawniej.

Nie chodzi mi o samo hasło, żeby były dwa hasła - jedno do roota a drugie do zwykłego użytkownika - ja bym chciał całe konto root - by w łatwy sposób z poziomu interfejsu graficznego można było się do niego zalogować, wyklikać odpowiedni plik, otworzyć kliknąć zapisz i voilà - zrobione...

Na to nie pozwoli ani GDM ani [chyba] pozostałe menedżery logowania bez kombinacji, a jeśli nawet to mogą występować inne problemy z uprawnieniami, itd. Wszystko ze względów bezpieczeństwa - od dawna. Jedna z podstawowych zasad unixa - separacja kont użytkowników.

Pamiętam, gdy miałem problem z waylandem to modyfikowałem ustawienia pliku jakiegoś po to by wyłączyć go w ogóle i by działo to stare (xorg?) robiłem to tak że logowałem się do konta root szukałem danego pliku (o którym dowiedziałem się tu na forum) otwierałem, wpisywałem co chciałem a przycisk zapisz był aktywy, klikałem go i po robocie.. Nie znam się ale pamiętam jak robiłem.

Myślę, że pomocne dla Ciebie będzie zainstalowanie mc.

#dnf install mc

To jest prosty, pracujący w terminalu menedżer plików z edytorem. Możesz go zainstalować także w inny sposób (pakiet mc).

Mam do niego sentyment :).

Potem uruchomisz go z terminala:

$sudo mc

i pracujesz jako root.

Jest wiele innych edytorów tekstowych np. vi :P, wybierz który Ci odpowiada.

Kiedyś można było nautilus otworzyć przez sudo, a teraz już ta opcja nie przechodzi. Na Mincie, chyba nadal można tak nemo otworzyć.

2 godziny temu, Toni napisał:

A co to jest nautilus? 

Statek kapitana Nemo :)

A na poważnie - manager plików - to samo co nemo :)