Skocz do zawartości

Nie działa vlc, gmlayer


Janusz Wo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po upgrade z fedory 28 na 29 nie działają mi programy do oglądania filmów. A było ok na fedorze 28. Vlc odpalony z konsoli się wywala i w konsoli czytam:

libEGL warning: DRI2: failed to authenticate
Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory
libEGL warning: DRI2: failed to authenticate

To samo po próbie użycia gmlayer. Tak przy okazji nie działają wygaszacze ekranu.

Mam zainstalowane nouveau i więcej mi nie trzeba:

lsmod | grep nouveau:
nouveau              2187264  0
video                  45056  1 nouveau
mxm_wmi                16384  1 nouveau
i2c_algo_bit           16384  1 nouveau
drm_kms_helper        196608  1 nouveau
ttm                   131072  1 nouveau
drm                   487424  3 drm_kms_helper,ttm,nouveau
wmi                    28672  2 mxm_wmi,nouveau

moja karta:

# lspci

VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G92 [GeForce 9800 GT] (rev a2)

Robiłem:

dnf reinstall xorg-\* mesa\* libglvnd\*

Bardzo już dziękuję za pomoc - Janusz Wo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reinstall pakietów xorg chyba niewiele pomoże, jeśli korzystasz z Gnome na Wayland.

Zacząłbym od wyrzucenia ustawień z katalogu domowego 

rm -rf $HOME/.config/vlc

rm -rf $HOME/.config/gmplayer

VLC powinien działać od razu, bo nie wymaga doinstalowywania żadnych pakietów, poza zależnościami, które sam sobie ściąga przy instalacji.

U mnie po upgrade nie było żadnego problemu, ale działam na XFCE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Janusz Wo napisał:

Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Mam zainstalowane nouveau i więcej mi nie trzeba:

Witam

W porządnym systemie używającym nouveau nie ma takich bibliotek jak libvdpau_nvidia.so :)
Musisz sprawdzić, co zainstalowało tę śmieciową bibliotekę:
# locate libvdpau_nvidia.so a potem
# rpm -qf <ścieżka do pliku libvdpau_nvidia.so>
i zastanowić się czy usunąć ten pakiet. Być może potrzebujesz go do czegoś ważnego, wtedy godzisz się na nieużywanie vlc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecenie locate libvdpau_nvidia.so nie znalazło nic. Nvidii nigdy na tym komputerze nie było. Zrobiłem to świadomie, żeby nie mieć wiecznego problemu z nimi. Przejrzałem jeszcze repozytoria przez dnfdragora. Nvidii nie ma zainstalowanej. I nigdy nie było... Świadomie nigdy tego nie zrobiłem. I jeśli vlc domaga się takiej biblioteki to mnie to bardzo dziwi. Zwłaszcza, że skasowałem katalog domowy vlc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, trochę mnie ściemniło "Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory". Locate nie mógł znaleźć libvdpau_nvidia.so ponieważ jak mówi komunikat: "nie ma takiego pliku ani katalogu"

Na wszelki wypadek spróbuj jeszcze sprawdzić czy nie ma czegoś związanego z nVidią:
# rpm -qa | grep -i nvidia
U mnie wyjście obrazu z VLC jest ustawione na Automatycznie i nie poszukuje bibliotek nVidii. Pytanie co w twoim systemie podpowiada programom, że jest możliwość korzystania z tych bibliotek.

 

Edytowane przez Fedoras
EDIT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dnf install vdpauinfo libva-vdpau-driver libva-utils

Ja też się męczyłem z nvidią, ale ostatnio po prostu wyjąłem kartę z komputera i jadę na Intelu. Bajka :) Vpdau można wyłączyć a vlc, ale cała reszta odtwarzaczy będzie starała sie tego używać.

Bardzo dużpo mocnego materiału znalazłem na https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recepta z "if-not-true-then-false" działa bezproblemowo w tym sensie, że instaluje poprawnie sterowniki NVIDii wyłączając sterowniki nouveau. Co więcej, wbrew zastrzeżeniom autora recepty, działa też na platformie Optimus (tu jednak nie instaluje się konfigurator - zresztą dość ograniczony - serwera NVIDii). Jednakże po jej zastosowaniu nie ma możliwości przełączenia "w biegu", czy podczas restartu na sterowniki nouveau. Niezbędne jest odinstalowanie NVIDii i instalacja nouveau (jest jasna recepta na tymże portalu). Nie stwierdziłem żadnych problemów z vlc i sterownikami NVIDii zarówno na Optimusie, jak i na sprzęcie bardziej standardowym. Na obu tych platformach mam Light DM i Xorg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...