Jump to content
ALvarez

Format dysku

Recommended Posts

18 godzin temu, ALvarez napisał:

Niby prosta sprawa ale nic tu nie rozumiem

Hmm, ciekawe co mu się nie podoba. W teorii instalacja na pojedynczej partycji, bez podziału na /boot i / jest możliwa. Chyba ze instalator jest tak napisany że to wymusza.

Pamiętam że był kiedyś problem na DOSowych tablicy partycji z adresacją partycji bootującej, projektowali je gdy terabajty jeszcze były tylko w marzeniach, i partycja z jakiej system miał wystartować musiała być w pewnym zakresie początkowym dysku inaczej nie dało się wprowadzić jej adresu. Ale czy to ma w Twoim przypadku znaczenie to nie wiem.

Może da się wykorzystać istniejącą już partycję /boot (sda6)? Nigdy nie instalowałem kilku Linuksów na jednej maszynie.

20 godzin temu, ALvarez napisał:

Błąd podczas sprawdzania  konfiguracji urządzeń do  przechowywania danych. Więcej informacji (c.jpg)

Trzeba  było kliknąć w ten link "Więcej informacji"  to było by wiadomo co fedorze nie pasuje.

Fedore można postawić na samej partycji / ale pod BIOSem, natomiast pod UEFI chyba jeszcze jest wymagane /boot/efi

Przeznaczenie jednej współdzielonej partycji /boot pod dwa różne systemy, wydaje mi się proszeniem o kłopoty, ale pewności  nie mam trzeba by to przetestować.

Może autor wątku zamiast tak kombinować to by postawił te dodatkowe systemy pod wirtualizacją (jeżeli płyta i cpu wspiera wirtualizację)

W dniu 21.12.2018 o 16:14, ALvarez napisał:

Niby prosta sprawa ale nic tu nie rozumiem

Na obrazku nad tym tekstem masz otwarte menu kontekstowe. Wybierz "Format" i potem wskaż od nowa punkt montowania. Może nie pasuje mu sam fakt, że jest sformatowana wcześniej - BO TAK :D

Współdzielić można raczej bezpiecznie tylko swap. Nie wydzielałbym osobnego /boot, bo prędzej czy później zacznie się taniec z zapchaną partycją /boot (installony_limit=3) nie ma tu znaczenia, bo nie działa tak jak trzeba.

Będę się dokształcał.

Teraz  dziękuję za udział w dyskusji i życzę wszystkim spokojnych radosnych Świąt

dużo prezentów i pachnącej choinki.

Wrócę niebawem.

W dniu 22.12.2018 o 12:17, Mentat napisał:

No trochę nie do końca. Może być 4 primary, ale jeśli chce się więcej partycji to jedna z nich musi być typu extended i w niej dodaje się już logiczne.

Pełna zgoda - 4 lub 3 +extended. Ale coś mi się przypomina z dawnych lat, że w RedHacie, a potem w Fedorze musiałem dawać extended jako ostatnią, nie chciał tworzyć primary za rozszerzoną.

W zasadzie  wszystko zostało wyjaśnine.

Dziękuję wszystkim.

ALvarez