Skocz do zawartości

Dwa Linuxy obok siebie


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem dziś po raz pierwszy zainstalować na drugim kompie dwa Linuxy obok siebie, normalnie zawsze instaluję Linuxa obok Windowsa. Początkowo po instalacji drugiego systemu ekran wyboru się nie pojawił (Fedora) - teraz już tak ale nie można wybrać wcześniej zainstalowanego Ubuntu. Tu przeczytałem, że instalowanie dwóch Linuxów obok siebie to trochę bardziej skomplikowane niż myślałem.  Przeczytałem - raczej zrozumiałem, ale autorowi zarzucono pomyłki - do tego trochę mi się to wszystko myli w głowie i jednej rzeczy nie rozumiem..Czy mógłby ktoś napisać jakąś uproszczoną instrukcję tego co powinienem zrobić by zainstalować dwa systemy?

Mam zamiar użyć programu GParted bo jest za darmo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że masz UEFI oraz instalujesz na zwykłej partycji ext4 a nie LVM (o LVM mam nikłe pojęcie, bo w warunkach domowych nigdy mi nie było potrzebne).

Po instalacji 1. linuksa instalujesz 2. :) 

Dla 2. systemu robisz nową partycję pod /boot, ale punkt montowania /boot/efi wskazujesz ten sam co dla 1. systemu. Uwaga! upewnij się, że nie masz zaznaczonego formatowania dla /boot/efi. 

Dla 2. systemu nie musisz robić osobnego swapa (moim zdaniem przy pamięci powyżej 4GB, to można sobie w ogóle odpuścić swap).

Cała reszta (/, /home i ewentualnie inne) budowana jest tak samo jak dla 1. systemu.

Istotnym elementem jest instalacja GRUB - tworzysz na dysku (np. /dev/sda) a nie na partycji (np. /dev/sda1). Jeśli po instalacji obu linuksów masz możliwość uruchomienia tylko jednego systemu, to go uruchom i zaktualizuj GRUB. W Fedorze robisz to poleceniami grub2-mkconfig i grub2-install a w debianopodobnych (Ubuntu, Mint) grub-mkconfig a potem update-grub.

Podobnie, a nawet prościej, rzecz się ma na starszych komputerach nie obsługujących UEFI. W takim przypadku w ogóle nie masz problemu z /boot/efi za to musisz pamiętać, że możesz mieć tu max 4 partycje podstawowe albo od 1 do 3 partycji podstawowych i partycję rozszerzoną, na której można utworzyć pozostałe partycje systemów. Ja zazwyczaj miałem 1 partycję podstawową pod Windows a linuksy w całości wrzucałem na partycje tworzone na partycji rozszerzonej.

Dla systemu z UEFI plik konfiguracyjny GRUBa umieszczony jest na /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg

Bez UEFI w Fedorze ścieżka /boot/grub2/grub.cfg. Dla Ubuntu, Mint /boot/grub/grub.cfg

Na 99% to powinno zadziałać.

P.S. Po co Gparted? Każda dystrybucja oferuje partycjonowanie w czasie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer na którym mam zamiar zrobić instalację nie ma UEFI

Przepraszam, ale muszę zadać jeszcze dodatkowe pytania bo niestety nie ogarniam do końca...

 

1)Pierwszy Linux jaki instaluje to powinna być Fedora czy Ubuntu?

Dla pierwszego Linuxa zakładam standardowe partycje?  Czyli  np: 1GB dla /boot,  50 GB dla /root, 4GB dla swap i połowa dysku dla /home w systemie ext4

Czyli pierwszego Linuxa instaluję w zwykły sposób?

1 godzinę temu, WalDo napisał:

Dla 2. systemu robisz nową partycję pod /boot, ale punkt montowania /boot/efi wskazujesz ten sam co dla 1. systemu. Uwaga! upewnij się, że nie masz zaznaczonego formatowania dla /boot/efi. 

2)  Instalując drugi system jakie robię partycje? Również: 1GB dla /boot,  50 GB dla /root, 4GB dla swap i połowa dysku dla /home w systemie ext4?

Nie rozumiem - "robisz nową partycję pod /boot" oznacza że tworzę osobną partycję boot dla drugiego systemu (razem z tymi innymi jak home swap root) - ale punkt montowania (co to w ogóle znaczy punkt montowania?) ustawiam dla partycji boot pierwszego systemu?

Gdzie to widać czy jest zaznaczone formatowanie dla /boot/efi i co to zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Nie ma znaczenia

ad.2 Jeśli bez UEFI, to w zasadzie tak, ale 1GB na /boot to przesada 500MB wystarczy w zupełności, ale to oczywiście Twój wybór. 4GB na swap? No nie wiem... jeśli masz 2GB RAM to OK jeśli 4 lub więcej to po co w ogóle? Czy akurat połowa na /home, to znowu Twój wybór. Teoretycznie nie musisz w ogóle wydzielać partycji na /home, chociaż jest to bardzo przydatne, gdy robisz upgrade systemu do nowszej wersji.

Zapomnij o /boot/efi - bez UEFI nie ma to znaczenia. Dla UEFI wskazujesz punkt montowania /boot a na nim kolejny punkt montowania /boot/efi (tutaj znajdą się skrypty rozruchowe _wszystkich_ systemów zainstalowanych na komputerze (łącznie z Windows) i dlatego przy partycjonowaniu 2. linuksa nie można go formatować, bo zniszczą się pliki tego już zainstalowanego.

Punkt montowania to po prostu katalog, w którym będzie zainstalowana dana partycja.
Bez UEFI zarówno jeden jak i drugi system muszą mieć osobne katalogi/punkty montowania /, /boot, /home i inne oraz osobne partycje. Tylko swap może być wspólny.

Czy formatować czy nie wybierasz przy partycjonowaniu. Jest taki checkbox, oczywiście nie wtedy, gdy wybierasz automatyczne partycjonowanie ;) 

Na szybko zainstalowałem na VirtualBox Fedorę 29 i Mint 19.1 Tessa. Utworzyłem: RAM 2GB, dysk 100GB. Partycje / w obu systemach po ok.10GB, /boot po ok.500MB, /home po ok.20GB (w przybliżeniu, bo sposób przydzielania w Mint i Fedora trochę się różnią, ale to nie ma znaczenia dla całokształtu instalacji). Fedora poszła pierwsza po niej Mint. Mint podczas instalacji wyszukał inne systemy na dysku i przy starcie:

image.png.3a9116440d4fd13ba1d35f6925168e39.png

Konfiguracja dysku:

	Urządzenie Rozruch  Początek    Koniec  Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sda1  *            2048    976895   974848    476M 83 Linux
/dev/sda2             976896  20506623 19529728    9,3G 83 Linux
/dev/sda3           20506624  59568127 39061504   18,6G 83 Linux
/dev/sda4           59570174 119138303 59568130   28,4G  5 Rozszerzona
/dev/sda5           59570176  79099903 19529728    9,3G 83 Linux
/dev/sda6           79101952 118161407 39059456   18,6G 83 Linux
/dev/sda7          118163456 119138303   974848    476M 83 Linux 

sda1, sda2, sda3 - Fedora

sda5, sda6, sda7 - Mint
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ja podobnie instalowałem te systemy. Najpierw zainstalowałem Ubuntu, porobiłem partycje ręcznie a następnie zainstalowałem Fedorę na LVM karząc automatycznie stworzyć partycje. Także mam te partycje po cztery bo razem ze swapem na jeden system. No chyba że Fedora automatycznie swapa nie zakłada. Czy nie wystarczy czegoś skonfigurować dodatkowo by w ekranie wyboru pojawiło się Ubuntu? Czy LVM może powodować jakieś problemy?

Ja chyba nie stworzyłem żadnej rozszerzonej partycji... a partycji podstawowych może być maks cztery.. jak instalowałem ubuntu to wszystkie partycje ustawiałem jako logiczne - czy wtedy automatycznie tworzy się partycja rozszerzona (w ramach której powstaje logiczna/e)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 7 partycji i działa, to znaczy że instalacja Fedory stworzyła je automatycznie.

Zrób, to co pisałem wcześniej. Uruchom Fedorę i wygeneruj na nowo konfigurację GRUB. Oczywiście jako root.

Powinno wystarczyć:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Wcześniej sprawdź czy na pewno masz grub.cfg w tej lokalizacji.

Jeśli nie zadziała, to pokaż co zwraca polecenie: 

fdisk -l
grep ^menuentry /boot/grub2/grub.cfg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

po aktualizacji Ubuntu zniknęło menu wyboru systemu (nie mam jak uruchomić Fedorę) , uruchamia się samo Ubuntu, co zrobić?

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

komenda powyżej w Ubuntu nie działa. co robić? czy przy każdej aktualizacji Ubuntu będą takie jaja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale pojęcia nie miałem co wpisać w wyszukiwarkę .. inaczej bym nie pytał... a mogę wiedzieć czemu wszystko sie pokopało przy instalacji aktualizacji?

próbowałem użyć komendy grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg  (po prostu usunąłem 2 i  zostawiłem sam grub) ale niestety nie działa

wpisuje w googlach konfiguracja grub ubuntu i nie bardzo znajduje czegoś pomocnego..

artykuły tyczą raczej gruba2 i nie ma tam po prostu napisane co mam wpisać akurat w ubuntu w moim konkretnym przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorz@grzegorz-GA-78LMT-USB3-R2:~$ sudo grub-mkconfig | grep ^menuentry
[sudo] hasło użytkownika grzegorz: 
Generowanie pliku konfiguracyjnego GRUB-a...
Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.15.0-43-generic
Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.15.0-43-generic
menuentry 'Ubuntu' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-simple-1c9f9b89-cdfc-4767-805a-76d4c9958646' {
Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.15.0-29-generic
Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.15.0-29-generic
Found memtest86+ image: /memtest86+.elf
menuentry 'Memory test (memtest86+)' {
Found memtest86+ image: /memtest86+.bin
menuentry 'Memory test (memtest86+, serial console 115200)' {
gotowe
grzegorz@grzegorz-GA-78LMT-USB3-R2:~$ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co ja mam powiedzieć :) Chyba tylko tyle, że się poddaję.

fdisk -l prawdopodobnie pokazałoby lepiej sytuację. Możesz spróbować podmontować partycje, które nie należą do Ubuntu (niestety nie wiem jakie mają numery, bo na tym screenie nie widać) i sprawdzić czy są tam pliki initramfs, vmlinuz i inne należące do Fedory. Poszukałbym też na nich pliku grub.cfg i spróbował przepisać konfigurację z niego do grub.cfg Ubuntu.

Tak "na oko" to ten przedostatni licząc od lewej prostokąt to partycja /boot Fedory, ale strzelam w ciemno. Ten ostatni LVM2 to pewnie /.

P.S. Tak na przyszłość: warto nadawać woluminom etykiety, żeby wiadomo było gdzie który system ma swoje partycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...