Skocz do zawartości

Laptop Lenovo ThinkPad A485 i Fedora 30 czy zadziała ?


rafalnow8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Szykuje się na wymianę mojego starego laptopa. Zastanawiam się nad Lenovo ThinkPad A485 z Vega 8 z AMD Ryzen 5 2500U. Laptop do pracy nie do grania.

 

Mam pytanie czy ktoś z was instalował Fedorę 30 na takim laptopie, jakich problemów mógłbym się spodziewać. Na starym laptopie nie było problemów, ale ten laptop ma 12 lat i ledwo co dycha.

 

Na stronie Lenovo nic nie piszą o możliwym wsparciu. Natomiast tu i ówdzie można napotkać problemy z Ubuntu czy Mint. Używam Fedory już parę lat i służy mi dobrze.

Jak to jest z Fedorą 30 i Lenovo ThinkPad A485? Czy ktoś z was ma doświadczenie w tej sprawie ?

 

Z góry dziękuje za informacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli specyfikacja zgadza się z tą - https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/pd500261 - to jesteś w domu. Wifi intela, grafika AMD oraz rozdzielczość 1080p to jest coś, na czym Linux po prostu fruwa. Ludzie z Canonical po wierzchu przetestowali ten komputer:  https://certification.ubuntu.com/hardware/201808-26387/  i nie zauważyli problemów. Zdaje się, że ów laptop z preinstalowanym Ubuntu to była bardzo krótka seria, gdyż nie mam pojęcia gdzie to można teraz kupić.

Znalazłem bardzo ciekawy i rzeczowy przedodnik -  https://gist.github.com/wnarifin/d2b9389890d59d11eec59db4521f4c69  - w którym wsopmniano, jak w kilku innych źródłach, o aktualizacji BIOSu. Warto wykorzystać do tego oprogramowanie dla Windows, póki będzie na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kernela 5.0 (a takowy jest w Fedorze) steroeniki do Ryzenów są po prostu w Linuksie. Ludzie z AMD się postarali, żeby nie trzeba było niczego doinstalowywać i konfigurować. Aktualizacje sterowników i różne poprawki będą się pokazywać po prostu razem z nowymi Kernelami  (5.2, 5.3...).

Cokolwiek powyżej 1080p może sprawiać kłopoty. Nie, żeby Linux jako taki miał z tym problem, ale mnóstwo oprogramowania wygląda zwyczajnie słabo. Gnome będzie działał, KDE będzie działało, XFCE będzie prawie dobrze działało, Libre Office też będzie się odrobinę krzaczyć. Starsze programy typu gFTP,  Sylpheed, generalnie wszystko sprzed GTK3 po prostu jest nieużywalne. Większość komputerów z preinstalowanym Linuksem ma monitory z rozdzielczością 1920x1080. Na razie nie ma co pchać się wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co piszecie wynika, że raczej nie powinno być kłopotów. Bardzo mnie to cieszy. Jak dojdzie mi laptop i zainstaluje Fedorę 30 to wszystko opisze. Jeśli ma ktoś jakieś dodatkowe sugestie to bardzo proszę podzielcie się mini.

Na razie bardzo dziękuje za pomoc !! Zobaczymy jak pójdzie.

Pozdrawiam i dziękuje !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

 

Dzień dobry

 

Jeszcze nie zakupiłem laptopa, nadal ma wątpliwości.

 

Mam pytanie odnośnie instalacji Fedora 30 Server na dysku SSD 1000 MB M.2 (PCIe/NVMe) na laptopie Thinkpad A485? bo podobno Fedora 29 miała z tym problemy? Czy Fedora 30 da się zainstalować na dysku z NVME ? na tym samym dysku też będzie partycja z Win 10 Pro.

 

Z góry dziękuje za informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego dysku. Z tego, co słyszałem i czytałem, większość problemów z dyskami nvme można rozwiązać poprzez dwie rzeczy:

dodanie nvme_core.default_ps_max_latency_us=5500 do parametrów kernela w Linuksowym bootloaderze GRUB, jeżeli laptop z jakiegoś powodu uruchamia dyski nvme z opóźnieniem,

wyłączenie ahci w BIOSie.

To już poza moim życiowym doświadczeniem, ale na Twoim miejscu byłoby mi miło przecierać nowe szlaki. :) Wczoraj kupiłem sobie nową kartę graficzną (moje oczekiwania zaczynały przerastać nvidię 7300) i okazało się, że mam teraz za słaby zasilacz. Zawsze coś tam nieprzewidzianego wypadnie. Zaleta jest taka, że nowy, który zamówiłem, jest modularny i będzie mnie kabli w obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...