Skocz do zawartości

Dystrybucja


Berkof

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Używałem FC2, teraz FC3. Moja znajomość (_linuxa_ → Linuksa) ORT w skali od 0 do 10 to.. ach dam sobie 2-3 punkty :) Ostatnio googluje, czytam opinie, posty na tym forum też przewaliłem ale dalej ie wiem. Zastanawiam się nad Debianem Ale się go troche boję - słyszałem, że jest trudny ale podobno "najlepszy". Przepraszam jeśli się mylę - nie chce wywołać wojny :) Ostatnio natrafiłem na PLD - podobno fajne, szybkie.. Ale na stronie domowej piszą, że dla zaawansowanych. Myślałem też o Gentoo - ale wszystko kompiluje się przed instalacją - niby dobrze ale... Na serwery nie zabardzo.. Nie wiem jak Aurox.. W sumie same pytania mnie dręczą :) Chciałbym wybrać taką dystrybucję przy której nauczę się najwięcej, taką , że jak przyjdzie mi pracować na innej to sobie poradze, popularną, żeby mnie początkującego nie zraziło..

 

Proszę napiszcie mi jakieś opinie - każda mile widziana.. I nie zbywajcie mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

mowi sie, ze dobra "dystrybucja szkoleniowa" ;) jes Slackware... swego czasu mi sie na Slacku bardzo dobrze pracowalo.... wszystko musialem sobie na poczatku skonfigurowac (choc i bez tego dzialalo dobrze :] )... a Slack byl moja pierwsza dystrybucja - na nim zetknalem sie z Linuksem... no i slack zmusil mnie do nauki linuksa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowi sie, ze dobra "dystrybucja szkoleniowa" ;) jes Slackware... swego czasu mi sie na Slacku bardzo dobrze pracowalo.... wszystko musialem sobie na poczatku skonfigurowac (choc i bez tego dzialalo dobrze :] )... a Slack byl moja pierwsza dystrybucja - na nim zetknalem sie z Linuksem... no i slack zmusil mnie do nauki linuksa...

Ale z tego co się orientuje to Slack nie jest już rozwijany - przynajmniej narazie z powodu choroby jakiegoś gościa. Chyba tego co tworzy slacka

 

Dzięki za opinie. Proszę o jeszcze :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berkof: Do Auroksa nie podchodź. Szkoda czasu. Ostatnią dopracowaną i dobrze działającą wersją jest IMHO 9.2. Wersje 9.3, 9.3.1, 9.4, 10.0 to jakaś koszmarna pomyłka w pogoni za kolejnym numerkiem i chęcią zdobycia kasy na naiwnym kliencie kupującym distro z pisemkiem.

Na serwer - bo o to jak zrozumiałem Ci chodzi - zdecydowanie sie nie nadaje. Tzn. próbować można z każdą dystrybucją, ale z tą na pewno będzie dużo problemów <_<

Lepiej już wejść w Fedorę - przynajmniej jakieś profesjonalne distro tyle, że bez wsparcia technicznego, ale dużo o tym w sieci.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berkof: Do Auroksa nie podchodź. Szkoda czasu. Ostatnią dopracowaną i dobrze działającą wersją jest IMHO 9.2. Wersje 9.3, 9.3.1, 9.4, 10.0 to jakaś koszmarna pomyłka w pogoni za kolejnym numerkiem i chęcią zdobycia kasy na naiwnym kliencie kupującym distro z pisemkiem.

Na serwer - bo o to jak zrozumiałem Ci chodzi - zdecydowanie sie nie nadaje. Tzn. próbować można z każdą dystrybucją, ale z tą na pewno będzie dużo problemów <_<

Lepiej już wejść w Fedorę - przynajmniej jakieś profesjonalne distro tyle, że bez wsparcia technicznego, ale dużo o tym w sieci.

 

Pozdr,

W.

Witam !

 

Nie koniecznie na serwer. Chodzi mi o wersję na której się nauczę najwięcej, ale nie będzie też chwil załamania nerwowego :P Szczerze mówiąc myślałem o Debianie. Tylko jedny mówią, że trudny jak jasna cholera, a inni że łątwy..

 

Skąd mógłbym pobrać debiana. Czytałem o wersjach - wiem, że są 3. Stabilna na serwery, testowa dla użytkownika domowego i niestabilna. Chodzi mi o wersje stabilne i testowe? Bo nie mogę się połapać na tych serwerach

 

Pozdrawiam wszystkich i czekam na opinie innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj na tym forum jest jest temat "vidalinux - gentoo w 40 minut"

Ściągnij polecam do nauki, obraz ma ok 400 mb wiec nic do stracenia. Jeśli boisz się że się zradzisz to koledzy dużo już zapodali. Jest super szybka, aurox (niestety i fedora) to ślimak z porównaniem gentoo i vidalinux

Nie zraź się tylko:

Instalacji w vidalinux i gentoo opiera się głónie na kompilowaniu a to trwa ...

W vidalinux na start ma mało wszystkiego, a jednym poleceniem łatwo dociągasz i do kompilujesz wszystko idealnie jednym poleceniem :)

Polecam Pozdro

 

Debiana miałem ale nie spodobałą mi się ta dystrybucja, już fedora była mi lepsza, a teraz jak mam vidalinux to o debianie zamierzam zapomnieć. Już slackware jest lepszy od debiana. Gentoo i slackware przewodzą na forach o (_linuxie_ → Linuksie) ORT. Vidialinux to rodzaj gentoo

 

Najwiekszym zaletem fedory jest to forum :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debian jest bardzo dobrą dystrybucją, ale do czasu. Zachowuje się nienagannie dopóki nie zacznie się coś doinstalowywać i uaktualniać - sypie się wtedy i nie można się połapać z zależnościami. Teoretycznie w linuksie wszystko można odwrócić, ale po paru próbach wywaliłem Debiana precz. Jeśli chcesz zainstalować i używać "jak jest" to ok, inaczej odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pat co prawda sie nieco rozchorowal ale to nie znaczy że Slack wyciąga kopyta!!!!

Jak nauczysz sie slacka to bedziesz wiedzieć wszystko o obsłudze (_linuxa_ → Linuksa) ORT jak by sie nie nazywał. W końcu każdy Mandrake, Aurox, Slackware, Suse itd to linux...

 

Poziom trudności określa sie zazwyczaj przez proces samej instalacji, Slack nie ma anacondy wiec zabawy jest co nie miara = wiecej nauki z tego płynie.

 

Jak chcesz mieć wszystko automatycznie Install and run wybierz Mandrake, stawi ci prawdopodobnie najmniejszy opór...

 

Sam myśle zainstalować Slacka10.0 kosztem Fedory II a co tam... ;)

Slack Forever....

 

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez sie powaznie zastanawiam nad powrotem na slack'a... wszystko chodzilo mi tam szybciej i w sumie to mialem ze slackiem mniej problemow niz z fedora... na fedore przerzucilem sie glownie z powodu tego jak mozna sie pakietami bezpiecznie bawic ale to przestaje byc juz argumentem bo udalo mi sie wylukac pewien programik bedacy odpowiednikiem (_apt'a_ → apta) ORT a operujacy na paczkach slack'a, mianowicie slapt-get... mozna go znalesc na stronce http://software.jaos.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wpychajcie początkującemu kitu jakim jest mandrake, chodzi wolno i wcale nie jest taki dobry. Lepiej już fedorę czy nawet redhata :]

W czym slackware jest lepszy od gentoo czy vidalinux który ma anacondę :?:

Że jest stabilny to wiem

 

Róznica między dystrybucjami to nie tylko ułatwienia ale i wydajność, stabilność, bezpieczeństwo - chociaż są do siebie bardzo podobne każda jest inna

 

Jeśli nie wiesz na jaką się zdecydować powiedz tu nam może dokłądniej czego wymagasz od (_linuxa_ → Linuksa) ORT, bo jak powiedzieli wcześniej jak będziesz chciał nauczysz się go na każdej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom trudności określa sie zazwyczaj przez proces samej instalacji, Slack nie ma anacondy wiec zabawy jest co nie miara = wiecej nauki z tego płynie.

 

Sam myśle zainstalować Slacka10.0 kosztem Fedory II a co tam... ;)

Slack Forever....

 

powodzenia :)

A co to jest ta anaconda? Za co jest odpowiedzialna? Widziałem taki proces chyba czy taki napis jak się (_linuks_ → Linux) ORT ładował ale tylko tyle :( Chyba już wybrałem. Będzie to slack. obacze tylko jeszcze jak wygląda i debiana. Czy znacie jakieś tutoriale do slacka coś ala to: http://debian.linux.org.pl/zrobione/refere...x.html#contents ??

 

Najnowszy to 10.0 Ale czy będzie rozwijany? Podobno jego autor jest ciężko chory? Czy łatwo jest zdobyć do niego pakiety programów np. kadu itd?

 

Dzięi za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...