Skocz do zawartości

Dystrybucja


Berkof

Rekomendowane odpowiedzi

...

- łatwa instalacja nvidi z internetu (instaluje sie sama (_urzytkownik_ → użytkownik) ORT tylko wybiera w update jej instalacje)

...

W Fedorze też tak jest.

Dlatego nie mogę zrozumieć dlaczego tak wielu userów robi sobie syf z systemu usiłując instalować walnięte stery z nvidia.com :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co do tematu tych postów to tu http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...st=0#entry16815 jest ankieta na ich temat. Jeśli nie możesz się zdecydować zobacz na co głosują inni. Jeśli masz na kompie swoją ulubioną dystrybucję i jesteś z niej zadowolony zagłosuj na nią B)

 

wuja jak ty zainstalowałeś tą nvdie bo nie kapuje, gdzie tego synaptica znajdę :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Jeśli chodzi o dystrybucje to osobiście odradzam dystrybucje skomercjalizowane: suse, mandrake (mandriva), redhat, ... - chociażby dlatego, że wypacza to ideę Linusa Thorvaldsa, twórcy (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Stworzył tem system jako wolny, darmowy i tak miało pozostać. Omijając szerokim łukiem komercyjne dystrybucje, dajemy tym samym do zrozumienia, że jesteśmy przeciwni komercjalizacji (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Dystrybucje wolnodostępne: debian, fedora, ...

Podobnie rzecz się ma se środowiskiem graficznym. Należy preferować gnome, a nie kde ponieważ gnome jest o otwartym kodzie w przeciwieństwie do kde, które ma zamknięty kod. Gnome powstało jako odpowiedź na pogłoski o tym, ze kde stanie się komercyjne.

Dodam, że Linus Thorvalds używa na codzień fedora core - czytałem z nim wywiad i to spowodowało, że zainteresowałem się fedorą, czego nie żałuję - dobra dystrybucja.

Debiana nie znam, chociaż mnie kusiło, aby go zainstalować. Słyszałem jednak, że w debianie nie da się ustawić systemu przez zwykłe klikanie myszką, więc odpuściłem sobie, bo nie jestem entuzjastą wpisywania komend. Jego zaletą jest ponoć fakt, że można zaktualizować cały system do nowszej wersji, ale niektórzy twierdzą, że wtedy wszystko się sypie w systemie...

Co do książek, to polecam tylko dwie, naprawdę dobre. Jak je się ma, to już więcej ksiązek o (_linuxie_ → Linuksie) ORT nie trzeba. Obie po polsku i b. tanie:

- "Linux. Komendy i polecenia", Łukasz Sosna (Podręczna pomoc dla użytkowników (_linuxa_ → Linuksa) ORT), 81 str., wyd. Helion.

- "Linux. Leksykon kieszonkowy", Daniel J. Barrett (Niezastąpiona pomoc dla użytkowników (_linuxa_ → Linuksa) ORT), 260 str., wyd. Helion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pszubartCiekawi mnie jak długo pociągniesz na samych X'ach, nawet na fedorze bez wpisywania komend w konsoli (terminalu). Linux to system gdzie kożystanie z poleceń i programow konsolowych to podstawa tryb graficzny jest tylko dodatkiem, który w swojej obecnej fazie rozwoju nie zastąpi konsolki (terminala).

 

Na mój gust Kde jest zbyt cukierkowe a od tego mogą rozboleć zęby. Gnome daje 100% zastępstwo, a i tak nie ma to jak Fluxbox.

Swoją drogą ciekawe czy Torvalds próbował Slakware myśle, że już by przy nim został;)

Fedora to dobre distro i należy sie jej szacunek ale... SLACK Rulez :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocą dla początkujących, którzy podobnie jak ja nie mają pojęcia o komendach linuksowych są właśnie 2 książki, które należy zakupić, aby mieć podręczną pomoc:

- Linux. Leksykon kieszonkowy, Daniel J. Barret.

- Linux. Komendy i polecenia, Łukasz Sosna.

W tych książkach są opisane komendy, jak to się mówi: "na każdą okazję", ale jakoś nie znalazłem w nich pomocy przy instalacji programów ściągniętych z netu...

Jeśli ktoś zna lepsze pozycje w języku polskim, to uprzejmie proszę o podanie tytułu książki i autora.

Oczywiście internet stanowi świetną skarbnicę wiedzy...

Jeśli chodzi o środowisko graficzne, to szczególnie przypadł mi do gustu WindowMaker - ze względu na to , że nie jest podobny do innych (_menadżer_ → menedżer) ORTów okien. Zapoznałem się z nim używając od lutego br. Mandrakelinuxa 10.1, który od 08 lipca br. przestał dostawać update od Mandrivy - dlatego definitywnie pożegnałem się z tą skomercjalizowaną dystrybucją. W Fedorze nie ma Window Makera - szkoda. Wiem, że można go zainstalować z netu, ale to już ponad moje siły i wiedzę. Ja nawet nie potrafię zainstalować javy w (_linuxie_ → Linuksie) ORT. Może ktoś mi pomoże i opisze b. zrozumiale, krok po kroku, jak zainstalować javę, flesza i WindowMakera. Dodam, że moim jedyną konsolą jest Terminal Gnome. Nie mam mc (midnaid commander).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zaktualizować cały system do nowszej wersji, ale niektórzy twierdzą, że wtedy wszystko się sypie w systemie...

Brednie z palca wyssane.

dla początkujących ...  nie mają pojęcia o komendach linuksowych są właśnie 2 książki, które należy zakupić,

Na googlu jest przecież to samo i to za darmo ;) Chociaż wiem, że niektórzy wolą wersje papierowe, więc świętej wojny nie rozpoczynam. Sam sobie swego czasu z książek kupiłem to. IMO bardzo fajna, ale teraz podpiera ściane ;)

nie znalazłem w nich pomocy przy instalacji programów ściągniętych z netu...

WOW... http://wiki.stemar.com.pl/wiki/?n=Administ...stracja.Pakiety

Wiem, że można go zainstalować z netu, ale to już ponad moje siły i wiedzę.

Nie przesadzasz troche?

jak zainstalować javę, flesza i WindowMakera

java

flash

WM → targasz

to, instalujesz wg. opisu w linku, który podałem do wiki. Potem musisz go sobie dodać do kdm/gdm/xdm (nie wiem, co masz), ale to i tak nie zmienia sytuacji, bo ja żadnego z nich nie używam, więc nie wiem, jak. Moge ewentualnie podać opis, jak go dodać do systemu uruchamianego przez startx.

Nie mam mc

No to zainstaluj...

http://wiki.stemar.com.pl/wiki/?n=Administracja.Yum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pszubart W sprawie javy i flesh'a zajżyj do Faq po to jest.

 

Jeśli chodzi o książke to zakupilem dwie, z czego obie polecam: "Unix administracja systemu" Aleen Frisch (świetny tutorial po świecie Linuksa - Unix'a, doskonały dopóki nie drąży się od podszewki jakiś wątków) oraz "Jak działa Linux" Brian Ward (umowienie podstawowych zagadnień Linuksa i mechanizmów działania, do tego podstawowe komendy). Tę drugą kupiłem bo dobrze się czyta w autobusie czy tramwaju, nie jest duża, łatwa w transporcie :)

 

Zaczynałem od jeszcze innej książki: "Linux" Bill Ball ale za wiele rewelacji tam nie ma.

 

mc - Midnight Commander :)

Musisz to mieć u siebie, sprawdz:

rpm -qa|grep mc

 

Jeśli jednak nie masz to zainteresuj się yum (najprostrza droga) i pobierz.

 

Trzeba włożyć w to troche pracy (minimum) <_<

 

ps. Jeśli chcesz lepiej poznać wszystkie komendy (Linuksa), przejrzyj /bin i /sbin zobacz jakie tam są binarki i poczytaj manuale o nich mają te same nazwy:

man <nazwa>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przydatne linki. Jeśli są po polsku, to skorzystam. Wszelka pomoc lub man - podręcznik systemowy po angielsku jest nie przydatna - nie znam angielskiego (tylko podstawy) - a więc odpada.

Szkoda, że do instalacji czegokolwiek potrzebny jest mc - nie mam go w menu. A Terminal Gnome, to co śmieć? To po co jest zainstalowany?

Jeśli chodzi o środowisko to mam tylko Gnome, bo ono jest jako domyślne w FC 4.

A jeśli chodzi o książki to interesują mnie wyłącznie takie w których opisane są szczegółowo komendy i polecenia, bez opisu instalacji, środowisk graficznych i programow, bo to znam...

Dziękuję za pomoc, wiele już próbowałem zainstalować i zawsze nic z tego nie wychodziło, ale przez to przynajmniej wirusy nie instalują się tak łatwo w linuksie. Jedyna pociecha...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Terminal Gnome, to co śmieć?

Niby czemu? Kto tak powiedział?

Szkoda, że do instalacji czegokolwiek potrzebny jest mc

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

nie mam go w menu

Bo aplikacji konsolowych zazwyczaj w menu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mc, nie jest związany z kde

Nie jest. Weź wpisz sobie w terminalu mc i powinno się odpalić, jeżeli instalowałeś. Jeżeli wyskoczy błąd (command not found), to znaczy, że go nie masz zainstalowanego i musisz to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...