Skocz do zawartości

Dlaczego złom komputerowy tyle kosztuje?


eleonorr

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o uszkodzone wraki z lat 2010-2015 , najczęściej 1>5 generacji intelowskiej. Gdzie nie zerkniesz (żullix, żaltree, allekpina i tak dalej) ... wszystko w cenie jakby złota.

Wiecie czego nie trybię?

Mentalności jamochonów którzy wystawiają te wszystkie ogłoszenia łudząc się że trafią na samych siebie..

Pęknięta matryca, uwalona płyta główna, brak ram, dysku, napędu, zawiasy luźne, brak zasilacza... i cena 200-300...

Kufafafqfafaa  ... za co?

Ludzie naprawdę mają tak niskie IQ iż sądzą że... naprawdę ktoś to kupi??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiłbyś się, co ludzie są w stanie kupić. Ja na przykładzie swoich znajomych widzę, że jeśli ktoś się choćby trochę nie interesuje komputerami (czy jakimkolwiek innym sprzętem, nieważne czy to będzie kosiarka, pralka czy lodówka) to kupi pierwszą lepszą rzecz pasującą do definicji albo w zależności od stanu finansów najtańszą lub najdroższą i nie patrzą czy spełni ich oczekiwania. A potem jest płacz i zgrzytanie zębów, że coś nie działa i oczywiście kolejny nieprzemyślany zakup. I tak też nie rozumiem takich ludzi i takich ofert – to nie mój świat i nie mój sposób kupowania. Ja muszę wszystko przemyśleć po kilka razy i sprawdzić opinie. Zresztą co tu dużo mówić, za obecnym smartfonem rozglądałem się jakieś 2 miesiące, nim w końcu go kupiłem – oczywiście zakup bardzo udany, mimo 3 lat na karku wygląda i działa lepiej niż nowsze smartfony w rodzinie :PZresztą o sprzęt trzeba dbać jeśli ma długo służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero poskładałem w 100% mojego kochanego Thinkpada W540 a teraz dopiero bo... szlag mnie trafiał patrząc na ceny. Dostałem z odzysku kiedyś płytę główną a że graczem nie jestem to czwarta generacja intela hula aż miło. No i zbierałem bebechy ponad 4 lata :) i w efekcie końcowym (po pierdylionach chwil spędzonych na żebraniu) sprzęt gotowy, hehe. Szkoda tylko że lata świetności ma hen za sobą ale wyszedł w całości mniej jak 300 talarów (nie licząc cpu, ssd, ram). Dzisiaj nabyłem super oryginalne zawiasy bez ksztyny luzu, hehe, za całe 10zł (babkę męczyłem 4 miechy aż chyba dla świętego spokoju oddała).  Tymczasem, oprócz W540 chciałem poskładać też na tym samym patencie HP Z-book'a 15" ale... wychodzi kosmiczne sumy jeszcze, więc jeszcze ze dwa lata żebrania mnie czeka.

Tak na marginesie, podzespoły takowe jak procesory, płyty główne, matryce, kadłubki i masa innych potrafią u osób prywatnych przebiwakować nawet i 3,5 roku na allegro. To się nazywa mieć zaparcie cenowe :-)  Najpierw 'coś' jest za 400, potem 380, potem 350 a następny rok 300 i kolejny rok 250 ... aż w końcu trafi na moje żebranie i idzie za 100 ... no ale gdy zaproponowałem rok czy dwa temu 200 ... to nieeee, panieee nieeee, nie i nieeee.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

Sam mam sprzęt retro IBM PC 300PL , a pozyskałem w sposób  przypadkowy byłem u szwagra i jak zobaczyłem ze szwagier trzymał w reku szlifuierkę i chciał przerobić obudowę na wmontowanie płyty ATX to szwagrowi reke zatrzymałem. Trochę za późno, ale udało się uratować większość sprzętu. Pamiatam jak uczyłem sie informatyki  to  ten komputer IBM PC 300 znajdował sie gazetach  komputerowych z lat 2000r. i to było marzeniem każdego z nas mieć stać w domu  taki sprzet z Windowsem 95/98.   Nie dziwie sie  ze ludziom, bo pewnie  mają sentyment i nie chcą sprzedać dobrego sprzętu retro za grosze. Trzeba wiedzieć,  że dawniej  elektronika była robiona w ten sposób, aby działała na dłużnej nie to co dzis ze 2-3 lata do gwarancji i szukaj fachowca.   Mój IBM 300PL  ma zainstalowany system Windows 98,  na którym mam zainstalowany program do nauki j. angielskiego Euro Plus + Redward Milenium oraz system Red Hat Linux 7.1.

 

IBM PC 300PL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzeniem to był typowy IBM lub choćby coś z rodziny HP albo PackardBell czy też COMPAQ (wcześniej HP = HewlettPackard a Compaq to osobna firma była).

W rokui 2000 sprzęt był już dostępny prawie dla każdego, hejca była ale w latach 1988-1992 gdzie w 1988r w Baltonie taka skromna Amiga 500 mająca 1MB RAM kosztowała w przeliczeniu jakieś 19.000.000zł w chwili w której, np. moja matka (pielęgniarka) miała 1.000.000 wypłaty hehhe.

Po 1990r też za wesoło nie było, taki skromny PackardBell z prockiem 80386DX33, 4MB RAM, dyskiem 80MB bez monitora kosztował 1899DM czyli jakieś 37.000.000zł a wtedy pielęgniarka zarabiała już 1.500.000 na miecha :-)

Ceny stały się w miarę przystępne dopiero w latach 1996-1997 bo potaniała elektronika i wtedy wielu młodych miało w domach już choćby Pentium75/100.

Od roku 2000 było już tylko taniej, taniej i więcej. Komp przestał być marzeniem.

Mam jeszcze trochę cen w notatnikach sprzed lat, aż łezka w oku kręci się:

nowy WDC 40GB ATA100 3.5" w sklepie = 399zł = rok 2004  :-)   Moja pensja wtedy w hurtowni to 760zł :-)

256MB RAM DDR 400MHZ Goodram (w jednej kości) = 219zł kwiecień 2004 :-) heheh

no i mam też cenę waraka z lombardu:

listopad 2003, pentium 233MMX, 64MB RAM (PC100), dysk 3.2GB :-) i zintegrowana grafika w płycie, CDROM x32 :-) bez monitora i klawy = 400zł

 

Mój pierwszy PC-ten to OPTIMUS S.A. w roku 1993, miałem wtedy 17lat, procek 80386DX40, 4MB RAM, grafika SVGA TRIDENT 512kB ram, bez dysku twardego początkowo bo nie było mnie na niego stać a po pół roku miałem 1.7GB Seagate.  Cena sprzętu 18.000.000 w podstawie plus potem jakieś 4.000.000 za monitor (SVGA 14" kolor) i drugie tyle za dysk.  System Windows 3.11 :-), edytor textu TAG i kilka innych gratis + poczciwy norton commander aby DOS głowy nie niszczył ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...