Skocz do zawartości

Brak dźwięku fedora 31


JanuszWo

Rekomendowane odpowiedzi

Więcej szczegółów

Instalacja była bardzo dawno temu z płyty. Przechodzę kolejne aktualizacje od wersji 2... nie pamiętam której.  Płytkę live 31 użyłem, bo ostatnio instalowałem fedorę na innym komputerze. Chciałem zwyczajnie sprawdzić, czy mi karta muzyczna nie padła.

gnome-control-center pokazuje, że programy odtwarzają dźwięk. Ale nic nie słychać. Widać, że gra (skaczą beleczki) wszystko od vlc po firefoxa.

Test głośników niby się odbywa, ale nic nie słychać. Wyjście jest poprawne, bo używam:

lspci

07:03.0 Multimedia audio controller: Creative Labs EMU10k2/CA0100/CA0102/CA10200 [Sound Blaster Audigy Series] (rev 03)
07:03.1 Input device controller: Creative Labs SB Audigy Game Port (rev 03)

Myślałem, że może to jakiś znany ostatnio bug się pojawił, więc nie podawałem szczegółów. Bo wszystko działało bezproblemowo, a tu taka niespodzianka upierdliwa.

moje uname -r
5.7.11-100.fc31.x86_64

Dzięki
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Widzę 2 drogi ataku problemu:

1) Brute force: a) start sytemu z najstarszą wersją jądra. W menu startowym grub-a są do wyboru 3 ostatnie wersje.

b) hard: instalacja systemu od zera z płytki live31 i inkrementalna aktualizacja. Początkowo dźwięk powinien być OK, a po którejś aktualizacji padnie. W ten sposób zostanie zlokalizowany soft odpowiedzialny za zamilknięcie komputera,

2) To odległy strzał: warto ew. spróbować oprogramowania do poprawy jakości dźwięku: https://fedoramagazine.org/tune-up-your-sound-with-pulseeffects-speakers/.

PS.: Pewnie już sobie poradziłeś sam. Daj znać na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2020 o 20:32, max2491 napisał:

Widzę 2 drogi ataku problemu:

1) Brute force: a) start sytemu z najstarszą wersją jądra. W menu startowym grub-a są do wyboru 3 ostatnie wersje.

b) hard: instalacja systemu od zera z płytki live31 i inkrementalna aktualizacja. Początkowo dźwięk powinien być OK, a po którejś aktualizacji padnie. W ten sposób zostanie zlokalizowany soft odpowiedzialny za zamilknięcie komputera,

2) To odległy strzał: warto ew. spróbować oprogramowania do poprawy jakości dźwięku: https://fedoramagazine.org/tune-up-your-sound-with-pulseeffects-speakers/.

PS.: Pewnie już sobie poradziłeś sam. Daj znać na forum.

Dziękuję, za czas poświęcony na odpowiedź. Instrukcji w internecie jest kilka (set?). Nie wiedziałem, którą wybrać. Nad każdą instrukcją można spędzić morze czasu i uzyskać zerowy efekt. Pisząc na forum miałem nadzieję na odpowiedź typu: "z najnowszego jądra usunięto "cośtam" i musisz to sobie jakoś sam załadować", albo jakiejś innej wyjaśniającej i ukierunkowującej odpowiedzi. Nawet teraz sobie myślę, że ci, co wiedzą o co chodzi to nie zabrali głosu w tym wątku. Ja mam niejasność, lubię wiedzieć, co się stało, że było ok i przestało być ok. Po angielsku wszystkiego nie rozumiem, nie czytam stron dla deweloperów. A myślałem, że tu są osoby, co czytają takie strony.

Posiadanie dźwięku w komputerze nie jest jakąś geekowską fanaberią, ale potrzebą dnia codziennego.

Na dzisiaj moje pytanie zasadnicze: Czy aktualizacja lub instalacja od nowa fedory 32 mi pomoże na problemy z dźwiękiem? Nie mam w zapasie komputera z windows. To jest jedyny mój komputer, na którym pracuję. Zaraz kończy mi się urlop a ja nie mam narzędzia do pracy.

Instalowałem jakieś alsamiksery, pavucontrole..., pulse... i inne takie. Efektu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze wynik polecenia

 pactl info

Czy jeżeli wybierzesz jako wyjście HDMI to masz dźwięk?

Czy po uruchomieniu odtwarzania dźwięku i uruchomieniu polecenia pactl list masz w

0. odpływ lub 1. odpływ masz stan RUNNING zamiast SUSPENDED

oraz czy pojawia się "sekcja" zaczynająca się linią

<tu jakieś cyfry>. odpływ wejścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[user@localhost ~]$ pactl info
Ciąg serwera: /run/user/1000/pulse/native
Wersja protokołu biblioteki: 33
Wersja protokołu serwera: 33
Czy jest lokalny: tak
Indeks klienta: 9
Rozmiar kafla: 65472
Nazwa użytkownika: nnaa
Nazwa komputera: localhost.localdomain
Nazwa serwera: pulseaudio
Wersja serwera: 13.99.1-rebootstrapped
Domyślne określenie próbki: s16le 2 k 44100 Hz
Domyślna mapa kanałów: front-left,front-right
Domyślny odpływ: alsa_output.pci-0000_07_03.0.analog-stereo
Domyślne źródło: alsa_output.pci-0000_07_03.0.analog-stereo.monitor
Ciasteczko: 30c1:495e

Ale jako root to mam takie coś

[root@localhost ~]# pactl info
Połączenie się nie powiodło: Odrzucono połączenie
pa_context_connect() się nie powiodło: Odrzucono połączenie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, JanuszWo napisał:

Ale jako root to mam takie coś

To jest akurat OK. Ogólnie wszystko wygląda w porządku. Sprawdź jeszcze te punkty które wspomniałem wcześniej

W dniu 24.08.2020 o 14:48, sunrise napisał:

Czy jeżeli wybierzesz jako wyjście HDMI to masz dźwięk?

Czy po uruchomieniu odtwarzania dźwięku i uruchomieniu polecenia pactl list masz w

0. odpływ lub 1. odpływ masz stan RUNNING zamiast SUSPENDED

oraz czy pojawia się "sekcja" zaczynająca się linią

<tu jakieś cyfry>. odpływ wejścia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...