Jump to content
perkoz

Instalacja - problemy z punktami montowania Btfrs

Recommended Posts

Witam. mam problem z zainstalowaniem Fedory 32. Wbudowany w instalator program do partycjonowania niestety za zadne skarby nie pozwala mi utworzyc punktow montowania o wybranych przeze mnie wielkosciach partycji BTFRS. Jak juz udalo sie utworzyc punkt montowania pod system, pozniej tworze osobno na home i wtedy laczy mi to w jedna partycje. Nie moge ustawic nic po swojemu nawet partycji EFI. Wybor z automatu mnie nie zadowala. Probowalem nawet utworzyc w zewnetrznym programie partycje ale nie da sie ich wybrac podczas instalacji fedory. Czy zawsze sa takie problemy przy jej instalacji, czy moge ja jakos zmusic by zainstalowala sie z takimi partycjami jak sobie chce ustalic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

mam podobny problem. Przy instalacji nowych wersji Fedory przyjąłem następującą strategię. Kiedyś tam założyłem partycje: /, /home, /boot i swap jako ext4 LVM. Przy instalowaniu nowych wersji zostawiałem /home z poprzedniej wersji bez formatowania i zachowywałem dane, tylko tworzyłem nowego użytkownika, w moim przypadku imię z numerem instalowanej wersji. Zabierałem więc z poprzedniej wersji potrzebne dane do aktualnej wersji /home/XXXyy i problemu nie miałem. Inne partycje były formatowane. Następnie tylko instalacja nowych wersji oprogramowania, z którego korzystam i miałem gotowy system.

Ponieważ w F33 domyślny jest brtfs chciałem się więc przestawić, raz na kilka lat mogę zrobić backup. W tym przypadku tak nie mogę zrobić, przynajmniej nie wiem w jaki sposób można to osiągnąć. Poszczególne punkty montowania tworzą całość i nie można przy ponownej instalacji zachować /home nienaruszonej. Mogę oczywiście /home zrobić jak było, czyli ext4 LVM. Tylko jakoś nieelegancko to wygląda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musicie zmienić podejście bo  BTRFS jest na jednej partycji i z niej dopiero wydziela się subwolumeny do montowania /,  /home lub innych.

Co do partycji EFI to powinna być tylko jedna, jeżeli posiadacie Windowsa to będzie ona wspólna (nie wolno jej formatować, no chyba, że chcecie się pożegnać z windowsem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alkam - Jak w końcu to zrobiłeś? Może trochę więcej szczegółów i rezultat! Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...