Skocz do zawartości

brak możliwości wklejania do zamontowanego dysku


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zauważyłem dziwny błąd. Do wymiany plików między systemami Windows i Fedora służy mi często osobny dysk z danymi sformatowany w NTFS. Do tej pory nie było żadnych problemów. Używam środowiska Gnome wchodzę w "inne położenia' wskazuję dysk, wpisuję hasło i do tej pory mogłem wklejać pliki z Linuxa by przejrzeć je na Windowsie 10. Teraz jednak występuje dziwny problem, po skopiowaniu pliku , chcąc go wkleić nie mogę tego zrobić bo przycisk wklej jest nieaktywny. Co ciekawe problem występuje dość wybiórczo. Otóż, gdy uruchamiam Fedorę i występuje ten problem to nic nie pomaga wielokrotne uruchomienie systemu ponownie (próbowałem do trzech razy dziś) - problem nie znika, wklejanie pozostaje nieaktywne, ale gdy tylko uruchomię raz Windows i później ponownie uruchomię Fedorę problem sam znika. Już dwa czy trzy razy próbowałem tego sposobu i za każdym razem uruchomienie Windowsa pomaga. Czy moglibyście mi pomóc? Mało się znam a często wykorzystuje ten sposób do przenoszenia plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym na jakość "czystego" odmontowania i zamknięcia systemu Windows. Zamknięcie Windows przez "Start"->Zamknij system" (czy jakoś tam podobnie) robi "fast shutdown" i albo uda się odmontować i pozamykać wszystko albo nie :) Windowsowi to nie przeszkadza a linuksowi tak.

Sposoby są 2 (z pierwszego korzystam w razie potrzeby, drugi podobno też działa, ale wymaga odpalania i zamykania windy):

sposób 1.:

ntfsfix /dev/sdXY (podaj odpowiednie wartości dla swojego dysku). 

Partycja musi być w tym momencie odmontowana. Po ponownym zamontowaniu powinno być OK.

sposób 2.:

Otwierasz Windows, otwierasz "cmd" jako administrator i wpisujesz:

shutdown /s

po ponownym uruchomieniu Linuksa dysk nie powinien sprawiać problemów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...