Skocz do zawartości

Fedora 33 - chorendalne obciązenie procesora. Nieznana przyczyna


bartoszp1992

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

od instalacji Fedory 33 mam dziwny problem z PC. Często zdarza się, że system po prostu staje lub zaczyna działać horrendalnie wolno powodując u mnie białą gorączkę.

Cudem udało mi się odpalić monitor systemu(zajęło mi to chyba z 15 minut) który pokazywał 90% użycia CPU na wszystkich 4 wątkach. Mimo to na liście procesów na szczycie znajduje się sam monitor obciązając procesor na 15%.

 

Ostatio taka sytuacja wystąpiła kiedy w firefox oglądałem film na YT robiąc coś innego. Nagle film zaczął straszliwie przerywać(obraz i dźwięk). Jak się  okazało, nagle bez żadnej przyczyny przestałem móc robić  n anim cokolwiek.

Pomaga tylko restart systemu(a raczej reset, bo wyłączenie systemy trwałoby kolejne 2 minuty).

Czasami sytuacja taka występuje od razu po starcie systemu- jest to totalnie losowe.

Ostatnio też przy takiej sytuacji sprawdziłem ilośc pamięci RAM- 4GB wolne, 4GB swap wolne.

SSD nie jest obciązany, lampka zazwyczaj się nie odzywa.

Jak zdiagnozować przyczynę problemu?

 

 

Konfiguracja: Latitude E4310, 8GB RAM, SSD 860 EVO, i5 540M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Spróbuj zamiast monitora systemu, w terminalu jako root, uruchomić polecenie "top" (bez cudzysłowu). Zakończenie polecenia "top" to "q" albo "ctrl+c"
Czy to zwalnianie kiedyś przestaje? Zostaw komputer bez resetu na pół godziny, godzinę lub dłużej. Od czasu do czasu porusz myszą, żeby nie przysnął.
Sprawdź czy komputer zwalnia przy włączonym lub wyłączonym internecie albo czy nie ma różnicy (uruchom raz z włączoną siecią, a raz bez włączonej sieci)
Sprawdź jakie usługi masz powłączane polecenie "systemctl list-units" (bez cudzysłowu, w terminalu jako root)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w momencie jak system ponownie zamuli, możesz przełączyć się na inny terminal (CTRL+ALT+F[1-6]), 
i tutaj dopiero sprawdzać kolejno użycie CPU/pamięci/dysku/łącza, powinno to ominąć czekanie na wolne zasoby...

jeśli problem jest w samej przeglądarce (a Firefox do zbyt optymalnych nie należy), możesz sprawdzić procesy przeglądarki używając skrótu SHIFT+ESC,
polecam też wypróbować Brave-browser i Vivaldi jako dobre alternatywy względem Firefoksa,

a Youtube sam w sobie jest cholendarnym pożeraczem zasobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...