Jump to content
Sign in to follow this  
SeeM

raspbian i repo microsoftu

Recommended Posts

Macie jakieś przemyślenia? Microsoft dostał "spod lady" dostęp do raspbianów, żeby łatwiej można było zainstalować VS Code. I nie byłoby w tym nie niezwykłego, gdyby repo oraz stosowne klucze GPG zostały dodane bez zapowiedzi oraz zwykłym sedem przez sekcję post-inst pakietu raspberrypi-sys-mods, przez co można było dosyć łatwo przegapić nowe pliki. Ludzie się lekko zirytowali, napisali co myślą na forum Raspi, więc pare wątków zostało zablokowanych przez moderatorów. Główna dyskusja jest w wątku https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=302591&hilit=microsoft+repository#p1813117  .

Tymczasowym rozwiązaniem jest dodanie

127.0.0.1 packages.microsoft.com

do /etc/hosts . Na docelowe rozwiązanie przyjdzie pewnie poczekać, bo to jest w kwestii fundacji.

I możemy poczekać całkiem sporo, skoro nawet obiecujący wątek na githubie został zamknięty - https://github.com/RPi-Distro/raspberrypi-sys-mods/issues/46#issuecomment-774148468  .

Godzinę temu, SeeM napisał:

skoro nawet obiecujący wątek na githubie został zamknięty

"Podoba mi się" powód jego zamknięcia "This thread's getting too chatty" a jest 10 komentarzy, naprawdę zabawne :)

Chyba będzie trzeba w 2021 zrobić listę największych wtop w świecie OS, po CentoOSie "i przyspieszonym EOL", teraz Raspbian "i tajemnicze repo MS"

Ja tam ich doskonale rozumiem, bo Microsoft jest jednym z trzech największych sponsorów fundacji, a tylko Google daje więcej. Chcą mieć repo - mają repo. Ale słabo to wyszło. To tak jakby Fastly dostało własne repo na Debianie, bo sponsorują im CDN-a.

Dyskusja na githubie nawet nie tyle dotyczyła samego faktu nowego repozytorium, tylko sposobu, w jakim zostało dodane. W pakiecie raspberrypi-sys-mods zaczyna się robić mały bałagan i jest taki trochę od wszystkiego. I tylko tego dotyczy wątek.

6 godzin temu, SeeM napisał:

Ja tam ich doskonale rozumiem

Ja ich też doskonale rozumiem, ale tak jak zauważyłeś problemem nie jest, że dodali repo, ale sposób w jaki to zrobili.

Wygląda na to, że coś się ruszyło: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=302591&hilit=microsoft+repository&sid=344ba421e676f0ea6d9e3c0e0132b5f3&start=150#p1815834 . 1) repo Microsoftu nie ma już priorytetu pozwalającego "nadpisać" dowolny pakiet. 2) Repo nie jest usunięte z wersji "lite", ale myślą nad jakimś rozwiązaniem.