Skocz do zawartości

EuroLinux 9 - problemy z instalacją


Jonshu

Rekomendowane odpowiedzi

 Gdy wybiera się jako źródło instalacji plik ISO to trzeba go wybrać  

Po kliknięciu na Wybierz pokazuje listę na której jest wewnętrzny dysk SSD i pendrive podłączony którego nazwę identyfikuje jako Ventoy. 

Anakonda widzi zresztą obydwie partycje na pendrivie :partycję szpilkami iso i partycje rozruchową na której powstaje Bootloader pendrive i wyświetla dwukrotnie napis Ventoy. Gdy wskazuję kursorem myszki partycje z plikami ISO wówczas ekran robi się ciemny tak jakby sterownik grafiki miał problemy i wywala ten błąd co na dołączonym obrazku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dodatkowe informacje.


Udało mi się zreprodukować błąd po wyborze systemy plików z labelem Ventoy.

https://drive.google.com/file/d/1-yYGh1IFxJ_zmuGbhgk3rT8Wo7vfMYZd/view?usp=sharing
 

Ten sam błąd występuje również na CentOS 9 Stream i RHEL9. Wygląda na to, że Anakonda nie otwiera systemu plików exfat. Na wersji 8.6 ten system plików nie jest rozpoznawany, więc anakonda nie przedstawia takiej opcji.

Opcja wybór pliku iso służy do podpięcia pliku iso zawierającego repozytorium dystrybucji. Do instalacji z iso EuroLinux'a zalecane są domyślne źródła instalacji. Pozostawienie opcji "Auto-detected installation media" nie powinno przysparzać problemów. Jeśli chcesz zamontować zewnętrze repozytoria z pliku iso, umieść je na innym systemie plików, np. xfs.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paadpi - a dlaczego instalacja Fedory 36 uruchamia  poprzez Ventoy-a bez problemów ? Przecież w F 36 też jest anaconda ?

Ja po uruchomieniu anacondy na ELD 9 desktop - nie widziałem w ogóle opcji ''auto detection media '' .

Było do wyboru tylko iso lub sieć .

Ja zauważyłem , że te dystrybucje w których instalatorem jest CALMARES - nie mają problemu w rozpoczynaniem instalacji z pendriva z ventoyem .

Dlaczego to tak jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego posta piszę z poziomu śœwieżo zainstalowanej F 36 :D

Zero problemów z instalacją w trybie uefi .

Anakonda nie pytała wcale o źródło instalacji  , a tytlko o miejsce docelowe .

Instalka robiona z pena w ventoyem w trybie uefi .

Czy instalatora ELD 9 nie można by też tak dobrze zrobić ?:huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą chciałem zainstalować aktualizacje do F 36 , ale wywaliło mi coś takiego ;

Cytuj

Razem                                                                                                                                                                                                         1.8 MB/s | 1.3 GB     11:51     
Wykonywanie sprawdzania transakcji
Błąd: sprawdzanie transakcji a rozwiązywanie zależności:
glibc = 2.35-4.fc36 jest wymagane przez (zainstalowane) glibc-langpack-pl-2.35-4.fc36.x86_64
glibc-common = 2.35-4.fc36 jest wymagane przez (zainstalowane) glibc-langpack-pl-2.35-4.fc36.x86_64
libreoffice-core(x86-64) = 1:7.3.1.3-4.fc36 jest wymagane przez (zainstalowane) libreoffice-help-pl-1:7.3.1.3-4.fc36.x86_64
libreoffice-core(x86-64) = 1:7.3.1.3-4.fc36 jest wymagane przez (zainstalowane) libreoffice-langpack-pl-1:7.3.1.3-4.fc36.x86_64
Aby zdiagnozować problem, należy spróbować wykonać: „rpm -Va --nofiles --nodigest”.
Baza danych RPMDB jest prawdopodobnie uszkodzona, wykonanie polecenia „rpm --rebuilddb” może naprawić problem.
Pobrane pakiety zostały zapisane w pamięci podręcznej do czasu następnej pomyślnej transakcji.
Można usunąć pakiety z pamięci podręcznej wykonując polecenie „dnf clean packages”.
[darek@fedora ~]$

I co teraz mam z tym zrobić ?;)

Już sobie z tym poradziłem :P

Zrobiłem ten  „rpm --rebuilddb”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj sprawdzić czy masz repozytoria na iso. Przejdź do tty Ctrl+Alt+F1, Alt+Tab i wykonaj komendy jak w załączniku.

Możesz też sprawdzić czy suma kontrolna iso się zgadza.

sha256sum ELD-9.0-x86_64-20220916-eld.iso
00c35294c808c2f174a127ed1963295393e5630371d59b9035022e72e2915a3f  ELD-9.0-x86_64-20220916-eld.iso

 

ELD-repo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paadpi - a czy twój wybór instalacji był robiony w trybie UEFI czy w trybie BIOS-u ?

U mnie wyniki poleceń w konsoli w trybie tekstowym anacondy są podobne do twoich wyników .

Tylko nie wiem za bardzo jak z trybu tekstowego anacondy przejść z powrotem do normalnego trybu graficznego .....

IMG20221019121446.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą przeczytałem że partycja na pendrivie z ventoyem nie musi być koniecznie w systemie plików EXFAT . Może też być w systemach ;

Cytuj

After install, the 1st partition will be formated in exFAT, and you can manually reformat it with FAT32/NTFS/UDF/XFS/Ext2/3/4

Czy zmiana systemu plików w tym przypadku coś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu changed the title to EuroLinux 9 - problemy z instalacją

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...