Skocz do zawartości

Czynności po zainstalowaniu Fedory


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę dać sobie rady z zainstalowaniem wszystkich sterowników, kodeków i wszystkiego co nieotwarte  itp. po postawieniu Fedora Gnome. Jak to prosto zrobić? Wiem, ze terminal, ale w necie jest mnóstwo porad, które uwalają kompa, zamiast pomóc. Na dodatek filmy mi tnie w Firefox. Proszę o pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, xarx napisał:

Nie mogę dać sobie rady z zainstalowaniem wszystkich sterowników, kodeków i wszystkiego co nieotwarte  itp. po postawieniu Fedora Gnome. Jak to prosto zrobić? Wiem, ze terminal, ale w necie jest mnóstwo porad, które uwalają kompa, zamiast pomóc. Na dodatek filmy mi tnie w Firefox. Proszę o pomóc.

W sterownikach pomożemy, ale musisz napisać, do czego potrzebujesz sterowników. Podłącz do komputera wszystko, czego chcesz używać i skopiuj nam wyniki
poleceń:

lspci
lsusb

Z kodekami jest prościej:

sudo rpm -Uvh https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-36.noarch.rpm
sudo rpm -Uvh https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-36.noarch.rpm
sudo dnf install ffmpeg gstreamer1-plugins-ugly vlc

i z grubsza wszystko Ci zagra.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[alieno@alieno-pc ~]$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 07)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family Thermal Subsystem (rev 31)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 31)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Q170/Q150/B150/H170/H110/Z170/CM236 Chipset SATA Controller [AHCI Mode] (rev 31)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family PCI Express Root Port #5 (rev f1)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family PCI Express Root Port #7 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation H110 Chipset LPC/eSPI Controller (rev 31)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family Power Management Controller (rev 31)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family HD Audio Controller (rev 31)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation 100 Series/C230 Series Chipset Family SMBus (rev 31)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK208B [GeForce GT 710] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GK208 HDMI/DP Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)
[alieno@alieno-pc ~]$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 001 Device 005: ID 09da:2268 A4Tech Co., Ltd. USB Keyboard
Bus 001 Device 003: ID 1a40:0101 Terminus Technology Inc. Hub
Bus 001 Device 002: ID 046d:c077 Logitech, Inc. Mouse
Bus 001 Device 006: ID 0bda:8179 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188EUS 802.11n Wireless Network Adapter
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
[alieno@alieno-pc ~]$ 

Kodeki wgrałem i wszystko gra. Dzieki. Szkoda, że nie można pogodzić nvidii z waylandem... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, xarx napisał:

Kodeki wgrałem i wszystko gra. Dzieki. Szkoda, że nie można pogodzić nvidii z waylandem... :(

Ponoć niedługo będą się godzić. Akurat niedawno instalowałem sterowniki nvidii do Optimusa, ale na Red Hacie, według poradnika https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA  . Jest tutaj trochę dużo informacji, ale to dlaczego, że dotyczy wszystkich możliwych modeli karty graficznej. Przejrzyj i napisz, gdzie masz kłopoty.

Akurat nouveau wcale nie jest taki zły. Mi się sterowniki nvidii przydają tylko podczas grania w X-Coma, bo lubię. Tak, to mógłbym ich nie mieć i pracować na Waylandzie, na którym Gnome jest jakiś taki trochę szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SeeM napisał:

Ponoć niedługo będą się godzić.

Już się godzą, stopniowo wdrażają jakieś tam wsparcie i usprawnienia pod Waylanda (ponoć na sporej części konfiguracji już używalne), a nawet opublikowali moduły GPU jako Open Source. Problem w tym, że to dotyczy tylko najnowszych wersji sterowników i sprzętów przez te sterowniki obsługiwanych (czyli architektura Maxwell i w górę), a kolega @xarx ma GeForce GT 710 oparty na niewspieranej już architekturze Kepler (i jeśli dobrze kojarzę pracuje ze sterownikami max. 470, a więc tuż przed tym jak Nvidia zaczęła pracę nad jakimkolwiek wsparciem dla Waylanda) – jeśli liczyć na Waylanda czy jakieś dodatkowe ficzery to tylko nouveau może coś zmienić.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz po prostu korzystać z Waylanda to integra Intela (chyba wszystkie Xeony mają wbudowaną grafikę) będzie najlepszy m wyborem, przynajmniej z twoim sprzętem (nie mam pojęcia jak wygląda sprawa z Nouveau w tej kwestii). Jeśli myślisz o graniu (ale tylko w starsze lub mało wymagające gry) lub jakimś poważniejszym wykorzystaniu karty graficznej to tylko X11 i własnościowe sterowniki Nvidii. Jeśli zaś chcesz po prostu wyświetlać pulpit, to tak naprawdę nie powinno cię obchodzić, co jest pod spodem, ważne, że jest obraz :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...