Skocz do zawartości

Git wytłumaczony w miarę prostym językiem


Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp
Wyobraźmy sobie grę komputerową. Masz w niej możliwość zapisania stanu gry. Oczywista sprawa. A teraz wyobraź sobie, że każdy save jest archiwizowany i możesz do niego wrócić w dowolnej chwili. Możesz po powrocie napisać w grze nową linię czasową, tocząc wydarzenia w innym kierunku niż wcześniej.
Git to w uproszczeniu taki system do zarządzania tymi "save'ami", tylko możesz zapisać stan dowolnych plików i je odtwarzać, pisać nowe historie, łączyć je, etc.
W tym celu określeniem projekt nazwijmy katalog przechowujący wszystkie takie "save'y".

Trochę więcej
Repozytorium zdalne (remote repo) to centralna "baza". Kiedy chcę popracować nad projektem, klonuję repozytorium. Teraz mam kopię na moim lokalnym komputerze. Wprowadzam jakieś zmiany, przechodzę w grze jakiś etap. Teraz je zatwierdzam. Zatwierdzanie zapisuje zmiany, które wprowadziłeś, tak jak punkt kontrolny, ale tylko na lokalnym komputerze. Kiedy już wprowadzisz wszystkie zmiany i je zatwierdzisz, możesz je przesłać do głównego repo zdalnego. Ten proces powoduje włączenie napisanej przez ciebie w grze historii do centralnej bazy.
Skomplikowane? Trochę tak, bo poruszyłem tutaj temat zdalnego repozytorium. Możesz je pominąć i po prostu zatwierdzać zmiany i skakać po danej linii czasowej tylko w lokalnym repozytorium.

Źródło: https://camaro96.neocities.org/git.htm

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...