Skocz do zawartości

Co warto zainstalować


Banditos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Witam i od razu pytam. Co warto zainstalować? To jest odwieczny problem, jakie środowisko pasuje KDE Plasma, GNOME, XFCE, a może Cinnamon - ten ostatni wylądował na moim laptopie jeszcze w wersji Fedora 36, teraz po aktualizacji jest to Fedora 37. Mam jednak ciągle dylematy czy dobrego wyboru dokonałem. GNOME Workstation jest sztandarowym środowiskiem Fedory, Wcześniej testowałem GNOME, miałem też KDE Plasma przez wiele lat, ale zaczął mnie denerwować ten podział - plasma, aplikacje, framework no i cały śmietnik plików aplikacji plasmy w ~/.config.

Wiele lat korzystałem z Arch Linux były tam różne środowiska i managery okien, a najdłużej KDE Plasma i po ostatnim "wypadku" z grub na Arch Linux - o czym piszą nawet na głównej stronie tej dystrybucji, podjąłem bolesną decyzję zmiany (około 20 lat to szmat czasu). Próbowałem openSUSE - może tydzień, spróbowałem Fedora 36 i tak zostało od września.

Cinnamon jest ciekawym środowiskiem, może też niedocenianym przez wielu, bo widać ciągłą konkurencję pomiędzy KDE Plasma i GNOME - fakt że Cinnamon jest powiązany z GNOME poprzez bibliotekę gtk jak i niektóre aplikacje, jest jakby młodszym bratem GNOME.  Jednak wiele mu brakuje jak choćby wayland - zapewne z czasem i w tym kierunku twórcy tego środowiska będą zmierzali, a GNOME ma to od wielu lat i coraz lepiej się sprawuje i masz wybór między x-ami i waylandem.

Ponawiam pytanie z tematu - Co warto zainstalować?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, urgentino napisał:

Ponawiam pytanie z tematu - Co warto zainstalować?

Nie odpowiem Ci na to pytanie, ile ludzi tyle opinii, i każdy cenni co innego, będziesz musiał sam szukać co tobie odpowiada. Ale jeżeli chodzi o środowiska graficzne, to możesz zainstalować kilka naraz i przełączać się między nimi. Pomocne polecenia to "dnf grouplist" oraz "dnf groupinstall"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sunrise napisał:

ile ludzi tyle opinii, i każdy cenni co innego

To prawda, Zawsze mnie zastanawiało to że mając 32 albo 64 i więcej GB pamięci wybiera się managery okien typu i3, bspwm lub spectrwm, a ja mam tylko 8 GB pamięci i starczało na KDE Plasma, na GNOME które podobno są tak bardzo pamięciożerne. Znam niemal wszystkie WM i DE - jedne są całymi środowiskami ze swoim ekosystemem inne "zbieraniną" różnych aplikacji mniej lub bardziej egzotycznych. Dokonując chwilowego wyboru padło na Cinnamon, ale z tym środowiskiem nigdy nic nie wiadomo tak jak z XFCE bo nie ma jako takiego terminarza wydań tak jak mają KDE Plasma i GNOME. Wiadomo że Cinammon jest środowiskiem wywodzącym się z Mint Linux i bierze wiele aplikacji z GNOME. Natomiast KDE Plasma i GNOME to są swoiste ekosystemy ze swoimi aplikacjami i całym środowiskiem opartym o biblioteki qt i gtk.

5 godzin temu, sunrise napisał:

to możesz zainstalować kilka naraz i przełączać się między nimi

Wybacz ale już wiele lat temu wyrosłem z tego rodzaju zabawy, tak jak kilka systemów na jednym sprzęcie. Za stary wróbel ze mnie żeby skakać z krzaczka na krzaczek. Potrzebuję jednego środowiska linuksowego czyli Workstation i chyba skłaniam się ku temu żeby GNOME u mnie zawitało, tylko chciałem przeczytać opinii innych kolegów co sądzą o wyborze.

Wielkie dzięki kolego @sunrise i mam nadzieję że jeszcze nie raz tu zawitam i może bardziej treściwie niż te pierwsze moje wpisy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam bo mam Cinnamona na mincie i jest prosty dla zwykłego użytkownika.

Mam chęć poznać Gnome lecz integruję się z Twoim e-mailem. Desk to Dock i rozszerzenia jakby. Jednak z drugiej strony korporację narzucają nam pewne swoje akcje.

Ubuntu zauważyłem idzie w stronę Gnome. 

Myślę że warto używać Gnome pomimo że jest to młodszy brat od innych dystrybucji ale przecież jak mam szybki procesor, dużo ramo i dysk ssd to powinno hulać.

KDE mi nie przypadł nie lubię tęczowych kolorów jak w Garudzie i ciężka dla mnie była i te conky.

To zainstaluję wersję workstation. 

Czy jest już tutaj jakiś wątek co zainstalować po instalacji Fedora37?

Ponieważ otwierałem niektóre tematy starsze i nie działają tam linki. Możnaby takie linki czy tematy zamknąć które są nieaktualne. To już ściągam teraz Fedorę workstation.

Chyba Zmaslo na swoim kanale ma opis jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zdecydowałem się na Fedora Workstation i zainstalowałem GNOME z tego obrazu - Fedora-Everything-netinst-x86_64-37-1.7.iso - od razu poszła aktualizacja.

Sporo jest ciekawych kanałów na youtube m.in. kanał Stephen's Tech Talks jak też wczoraj trafiłem na ciekawy filmik - Five unique features that make Fedora one of a kind , a co do rozszerzeń jest kilka ciekawych które "udoskonalają" GNOME, fakt że KDE Plasma może jest bardziej konfigurowalne i wiele opcji już zawiera. Po wielu latach spędzonych na pracy z KDE mogę coś więcej powiedzieć, ale czas przyszedł na GNOME i teraz dam szansę temu środowisku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, urgentino napisał:

Witam ponownie.

Zdecydowałem się na Fedora Workstation i zainstalowałem GNOME z tego obrazu - Fedora-Everything-netinst-x86_64-37-1.7.iso - od razu poszła aktualizacja.

Sporo jest ciekawych kanałów na youtube m.in. kanał Stephen's Tech Talks jak też wczoraj trafiłem na ciekawy filmik - Five unique features that make Fedora one of a kind , a co do rozszerzeń jest kilka ciekawych które "udoskonalają" seriale GNOME, fakt że KDE Plasma może jest bardziej konfigurowalne i wiele opcji już zawiera. Po wielu latach spędzonych na pracy z KDE mogę coś więcej powiedzieć, ale czas przyszedł na GNOME i teraz dam szansę temu środowisku.

Pozdrawiam.

Dzięki za kanały :D Jak znajdziesz jeszcze jakieś ciekawe materiały to daj znać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...