Skocz do zawartości

Głębia bitowa i częstotliwość próbkowania dźwięku w Linux


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W Wind10/11 można korygować głębię bitową dźwięku i częstotliwość próbkowania i tym samym dostosować je do różnych wymagań i możliwości sprzętu. Jak to zrobić w Linux?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak, że to nie moja działka i najważniejsze dla mnie, że odtwarza dźwięk :) to jedyne co mogę zasugerować to lekturę https://wiki.archlinux.org/title/PipeWire#Changing_the_sample_rate oraz https://gitlab.freedesktop.org/pipewire/pipewire/-/wikis/Config-client

PS. Jeszcze jeden artykuł https://discovery.endeavouros.com/audio/audiophile/2022/01/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to sobie zawsze klikam w programach do nagrywania dźwięku, w każdym osobno. Problem pojawia się niestety, kiedy mam inne próbkowanie w różnych aplikacjach. Dlatego nadal używam 16 bitów i 44,1 kHz.

Zrobiłem sobie małe studio muzyczne w taki sposób, żeby nie używać przy tym komputera. Doceniam pipewire, które absolutnie pozamiatało wreszcie audio na Linuksie. Ale próbkowanie w różnych aplikacjach to nadal jest dla mnie problem nie do obejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem biegły w anielskim ;). Zapoznałem się z artykułami, ale chciałbym wiedzieć jak w Fedorze ustawić 24 bit / 96000 Hz? Chodzi o komendy. Pytam, bo jedne dystrybucje brzmią lepiej, inne gorzej. Chyba domyślne ustawienia mają inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, xarx napisał:

Nie jestem biegły w anielskim ;). Zapoznałem się z artykułami, ale chciałbym wiedzieć jak w Fedorze ustawić 24 bit / 96000 Hz? Chodzi o komendy. Pytam, bo jedne dystrybucje brzmią lepiej, inne gorzej. Chyba domyślne ustawienia mają inne...

Jeżeli jesteś w stanie usłyszeć różnicę pomiędzy 24 i 16 bitowym próbkowaniem, to wielki szacun.

Utwórz plik /etc/pulse/daemon.conf i napisz w nim

default-sample-format = s24le
default-sample-rate = 96000

Zabij proces pulseaudio za pomocą:

$ killall -v pulseaudio

Uruchomi się automatycznie. Niektóre programy mogą brzmieć trochę dziwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SeeM opisał jak to zrobić dla pulseaudio, ja opisze dla pipewire, które jest obecnie domyślne dla Fedory.

 

Wygląda, że musisz skopiować plik /usr/share/pipewire/pipewire.conf do ~/pipewire/pipewire.conf a następnie ustawić

default.clock.rate  =  96000

default.clock.allowed-rates = [ 48000 44100 96000 ]

 

Pipewire wewnętrznie używa 32 bitów i chyba jeżeli masz przetwornik 24 bitowy to automatycznie konwertuje je do 24 bitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, xarx napisał:

Wszystko jasne, tylko co znaczy ta tylda

Jest to katalog domowy użytkownika, w ten sposób polecenie jest uniwersalne i wykonuje się dla dowolnego użytkownika w ten sam sposób np.

cp plik.txt ~/

jeżeli je wykona root to plik zostanie skopiowany do katalogu /root natomiast jeżeli wykona je użytkownik bob, to plik znajdzie się w jego katalogu domowym, czyli np. /home/bob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
6 godzin temu, xarx napisał:

Jest tak jak poniżej. Czy to Okej?

Aby to zadziałało musisz usunąć znaki komentarza (#) z przed linii które zmieniłeś. Czyli to ma wyglądać tak:

default.clock.rate  =  96000
default.clock.allowed-rates = [ 48000 44100 96000 ]

a nie tak

#default.clock.rate  =  96000
#default.clock.allowed-rates = [ 48000 44100 96000 ]

 

W dniu 1.03.2023 o 22:36, xarx napisał:

A jeszcze spytam jak by to zapisać dla 192000Hz?

Tak jak w poprzednich przypadkach, czyli:

default.clock.rate  =  192000
default.clock.allowed-rates = [ 48000 44100 96000 192000 ]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...