Skocz do zawartości

Siec lokalna i udostepnianie.


Arukard

Rekomendowane odpowiedzi

Mam banalny problem.A mianowicie mam w domu siec zlozona z 2 komputerow i (_niewiem_ → nie wiem) ORT czym przegldac siec lokalna w linie.Pliki udostepnione w linie widze na drugim kompie gdzie jest jak narazie Xp ale nie wiem jak zrobic w druga strone.A drugie pytanie dotyczy udostepniania polaczenia internetowego.Komputer (tam gdzie jest Xp) ma dwie sieciowki i jedna to wlasnie wyjscie na swiat.Niestety nie moge udostepnic internetu drugiemu komputerowi bo w sieci jest wlaczone rozpoznawanie kart sieciowych (adresow wewnetrznych) a kiedy tylko w ustawieniach zaznacze "pozwol innym komputerom laczyc sie z internetem przez ten komputer" internet mi sie blokuje.Czy jest jakis sposob w linie by to obejsc? :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mozna zrobic tak ze na kompie z wyjsciem na \"swiat\" byl postawiony win XP a na drugim linux ?

 

pewnie, że można ..... ale ja się w tym dopatruję braku logiki ,,, (oczywista to subietywna ocena :mrgreen: - ale tak blisko obiektywnej, że już sam nie wiem ... 8) )

 

Najelepiej jednak jak "na kompie z wyjsciem na "swiat" bylby postawiony linux a na drugim linux"

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to zrobić na Xp bo tymczasowo nie moge na kompie z \"wyjściem\" zainstalować (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Mozecie mi pomoc czy raczej odnośnie Xp ma tego szukać gdzie indziej.

 

*A co na tym "Twoim" wyjściu jest? masz SDI, NEO, ...?

*Masz jakiegoś firewalla ?

*Jaki konkretnie masz problem i z czym nie możesz sobie poradzić w związku z powyższym pytaniem ....

 

Pytanko jest bardzo ogólne - i może się wiązać z wieloma innymi aspektami - np.

*czy wiesz jak konfigurować prostą sieć?

 

Słuchaj, jak poproszę w jakimś BAR CAFE o "kawe" to jak myślisz co zrobi kelner?

 

--------

Jak masz 2 kompy gdzie na wejściu jest xp, to przy założeniu ze nie masz np. podłączonego SDI przez router, to ów xp pełni role "bramki do neta", serera i routera...... ;):) :mrgreen:

 

Standardowo: Ustawiasz sobie lokalne ip itp. ... (na obu kompach),

Aby mieć dostęp do neta: na drugim kopie podajesz jako adresik bramy --> IP kompa z XP ....

(tyle w wielkim skrócie)

 

Na razie nie ma podstaw aby coś więcej dodać ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lana i serwer przez ktory moge sie laczyc z internetem rozpoznaje adresy wewnetrzne kart sieciowych i blokuje lacze tym ktorych nie ma w rejestrze oraz blokuje te komputery ktore maja wlaczone "udostepnianie internetu" to znaczy ze kiedy chce by na drugim kompie byl internet i ustawie to na pierwszym(z Xp i podlaczonym do serwera) to serwer blokuje mnie i nie odbieram juz zadnych pakietow.I chodzi mi o to czy mozna zrobic tak by moja siec domowa byla cala zaopatrzona w internet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lana i serwer przez ktory moge sie laczyc z internetem [...]

 

! Miałeś napisać jak \"otrzymujesz\" ten internet ....

! Mówiłeś wcześniej że masz 2 kompy, teraz piszesz że masz serwer i lana... Tzn (uściślając nieco)

* Twój lan składa się:

1) z dwóch kompów z których jeden jest jednocześnie 'stacją roboczą' i 'serwerem' z zainstalowanym XP a drugi tylko 'stacją roboczą' z zainstalowanym linuxem

czy

2) z trzech kompów - czyli jednego 'serwera' (z zainstalowanym XP) i dwóch 'stacji roboczych'

??

 

[...]rozpoznaje adresy wewnetrzne kart sieciowych i blokuje lacze tym ktorych nie ma w rejestrze oraz blokuje te komputery ktore maja wlaczone \"udostepnianie internetu\" [...]

 

Sorry - ale nie rozumiem tego zdania ...

I ponawiam pytanko - \"Kto spełnia te ww. zadania? Sam serwer czy jakiś router ? ...\"

i jeszcze zapytam - \"Sam \"tworzyłeś\" ową sieć?\"

 

[...]I chodzi mi o to czy można zrobić tak by moja siec domowa byla cala zaopatrzona w internet ?

 

Pewnie, że można....

Przy Twoim "lekkim" oporze, spróbuję Ci pomóc opisując jakąś przykładową konfigurację (wyssaną z palca, ale z którą się spotkałem) .... nie dowiedziawszy się jak ona wygląda u Ciebie - jest to jedyne wyjście (wszystkich możliwych konfiguracji nie dam rady - ale może ktoś się dorzuci :mrgreen: ):

 

Założenia

*Sieć lokalna --> 3 stacje robocze połączone w prostą sieć o adresach IP

- 192.168.1.2 -> XP

- 192.168.1.3 -> Win98

- 192.168.1.4 -> Fedora

i masce 255.255.255.0

*Wszystkie stacje robocze podłączone są do switcha

*INTERNET - SDI podłączone poprzez prosty router do switcha

*Role bramki pełni "wirtualny IP" (router) 192.168.1.1

*Wszystkie 'stacje robocze' mają wpisane:

-swój IP (patrz powyżej)

-maskę (patrz powyżej)

-bramkę 192.168.1.1

-DNS -->w tym przypadku są to DNSy TEPSY

^194.204.159.1

^194.204.152.34

 

i tyle ....

 

może Ci się przyda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie to dokladnie wytlumaczyc choc nie wiem jak :D

W domu mam 2 komputery z czego jeden ma 2 sieciowki.Pierwsza laczy komputery domowe ze soba a druga laczy sie z serwerem,przez ktory mam udostepniany internet(w sieci osiedlowej- nie wiem jak to mozna nazwac).Wiec ten komputer mozna by powiedziec jest jakoby w 2 sieciach.Pierwsza osiedlowa na ktora nie mam wplywu i jedynie jestem stacja robocza i druga domowa ktora moge dowolnie konfigurowac.W tym problem ze siec osiedlowa dziala tylko na karty ktore sa zarejestrowane.Nie moge udostepnic internetu w sieci domowej poniewaz jak tylko to zrobie to zostaje odciety od sieci osiedlowej.I chcialbym wiedziec czy jest jakis sposob by wszystkie komputery w sieci domowej mialy dostep do internetu a nie tylko ten z 2 sieciowkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna to spokojnie ominac i na XP i na (_linuxie_ → Linuksie) ORT. Poprostu server blokuje wszystkie inne ip i inne MAC'ki kart sieciowych. Win XP robiac udostepnianie tworzy tak zwany most i druga karta jest tez widoczna w sieci, i tu wlasnie jest potrzebna ta maskarada. Zainstaluj WinGate i przez niego udostepnij dalej polaczenie. WinGate ma wbudowana maskarade. Oczywiscie dobry admin moze to jeszcze wykryc poprzez sprawdzenie TTL pakietow ale miejmy nadzieje ze tego nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...