Skocz do zawartości

FEDORA CORE vs MANDRAKE :> (i inne)


Luka

Rekomendowane odpowiedzi

all right 8)

 

po zagorzalej dyskusji tutaj:http://www.fedora.pl/pl/forum/viewtopic.php?t=457,(1/3 postu jest na temat :)), przemysleniach wlasnych i namowach Jerzego, umieszcze link do tego topicu na niektorych forach uzytkownikow Mandraka;

 

tamat topicu chyba jest chyba jasny, dobrze byloby gdyby wypowiadajacy sie stosowali sie do ponizszej wskazowki:

Jerzy napisal:

"Zachęcam do krytyki konstruktywnej. Czyli M$ jest zły bo ..... A nie M$ jest zły i kropka. W ten sposób środowisko open source zamyka sie na uzytkowników windy. A wielu z nich oczekuje merytorycznej a nie ideologicznej dyskusji :wink: ."

 

let the fight begin :wink:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na linku rzeczywoście gorąco :). Prwadą jest jednak, że nie ma się o co spierać. Każdy ma własny gust co do dystrybucji... Ja siedzę np. dla odmiany na Fedorze ;), wcześniej zaś na czystych RedHatach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na linku rzeczywoście gorąco :). Prwadą jest jednak, że nie ma się o co spierać. Każdy ma własny gust co do dystrybucji... Ja siedzę np. dla odmiany na Fedorze ;), wcześniej zaś na czystych RedHatach :)

 

Ale wręcz przeciwnie - to bardzo konstruktywny spór :D

Każdy ma jakieś doświadczenia, uwagi odnośnie różnych distro i to jest jak najbardziej ciekawe :)

 

Ja się w sumie wypowiedziałem na temat mandrake i fedory ale z przyjemnością rozszerzę dyskusję i "pospieram się" na forum ... :D

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda dystrybucja ma swoj niepowtzrzalny styl i klimat. Jelsi chodzi o moje subiektywne zdanie, to bardzo lubie slackware. To moja ulubiona dystrybucja. Doceniam mocno debiana. Najwiekszy sentyment jednak mam do RedHata. Byla to moja pierwsza dystrybucja. Jego stabilnosc i ogrom profesjonalnego wsparcia robi na mnie wrazenie. Stad moje zainteresowanie Fedora.

NIe lubie mandrake. Dla mnie to dosc 'lamerski' system, dla ludzi ktorzy ledwo co przesiedli sie z win98 na winxp i szukaja innych wrazen, regularnie czytuja chipa i po przejsciu przez instalacje mysla ze sa bogami linuxowymi. Nie lubie ich. Nie mam natomiast nic do uzytkownikow windowsa. Kazdy urzywa tego, czego potrzebuje i co spelnia jego oczekiwania.

Osobiscie probuje roznych dystrybucji, ostatnio suse, ale jakos zawsze wracam do RH albo slacka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT
Dla mnie to dosc 'lamerski' system [mandrake], dla ludzi ktorzy ledwo co przesiedli sie z win98 na winxp i szukaja innych wrazen, regularnie czytuja chipa i po przejsciu przez instalacje mysla ze sa bogami linuxowymi. Nie lubie ich.

Ostatnio coraz częściej spotykam się z krytyką chipa. Reasumując wszystko co przeczytałem, nie ma ku temu powodów, by tak krytykować tę gazetę. Pewnie głównym czynnikiem jest brak konkurencji na poziomie ... (lub ogólnie brak poziomu :)) Z łaski swojej przedstaw mi swoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo,

Nie krytykuje gazety, ktora weglug mnie stoi na wysokim poziomie. Chodzi o krytyke ludzi, ktorzy bezwarunkowo wierza we wszystko co tam jest napisane. Mam czasem takie sytuacje, ze rozmawiajac z kims o pewnych zagadnieniach informatyczno - sprzetowych, ja podaje argumentu oparte na moich doswiadczeniach, a ten ktos podpiera sie chipem jako najwiekszym autorytetem, (_wogle_ → w ogóle) ORT nie biorac moich argumentow pod uwage.

Moja krytyka polega na zauwarzeniu pewnego zjawiska jakie ma miejsce. Chodzi o to, ze sa ludzie ktorzy w informatyce wlasciwie wiedza tyle ile przeczytaja w chipie. I pozniej nie przyjmuja do siebie ze cos jest inaczej jak to w chipie napisano. To tyle jesli chodzi o krytyke chipa, a wlasciwie pewnegogrona odbiorcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT

Hmmm... a więc mamy do czynienia z fanatyzmem! Trakotwanie CHIPa jako bóstwa jednak czasem niesie korzyści, choć nie są niewymierne. Z autopsji wiem (kumpela pewnego mam w klasie), że jak on coś gdzieś wyczyta, to za żadne skarby świata nie da się do niego dotrzeć i mu wytłumaczyć, że jest nieco inaczej. Ludziom brakuje otwartości we współczesnym świecie (a także brakuje chęci) i chyba stąd takie "krzywe" podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe lubie mandrake. Dla mnie to dosc 'lamerski' system, dla ludzi ktorzy ledwo co przesiedli sie z win98 na winxp i szukaja innych wrazen, regularnie czytuja chipa i po przejsciu przez instalacje mysla ze sa bogami linuxowymi. Nie lubie ich.

eee tam... Po prostu Mandrake jest uważany za system dla początkujących i dlatego ludzie ktorzy dopeiro zaczynaja zabawe instaluja sobie mandrake ( i watpie zeby mysleli ze sa bogami linuxowymi- np. ja nawet nie uwazam sie nawet za lame, coraz wiecej sie dowiaduje jak bardzo jest zacofany i nie uwazalem sie nawet odrobinke lepszy od innych po instalacji Mandrake). A jezeli chodzi o CHIPA to nie mam pojecia o co sie wpierasz sama gazeta jest bardzo dobra, a jezeli chodzi o ludzi o ktorych wspominasz .. no coz nie wszyscy rodza sie z klawiatura... mam na mysli to ze kazdy kiedys zaczynal i ty zapewne tez, a ludzie ktorzy sie wpieraja to po prostu ludzie, ktorzy maja juz taki charakter ze lubi sie wspierac ze jego zdanie jest najwazniejsze tfuu kazdy lubie sie o to wspierac... dlatego mysle ze jestes niewyrozumialym egoista jezeli chodzi o poczatkujacych...

 

Ps. Bez urazy, na pewno jestes bardzo dobry "w te klocki" ale troche wyrozumialosci oni (my hehe chciaz CHIPA nie kupuje) tez chceli by dowiedziec sie jak to sie robi i "z czym to sie je"

 

Pozdr. (_na prawde_ → naprawdę) ORT sorry nie chce Cie urazic, bo na 100 jestes profesjonalista ale mysle ze pojechales pioczatkujacych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT
AlienJR myślę, że jeśli poużywasz linuksa jeszcze z rok też stwierdzisz, choć może w mniej krytyczny sposób, że mandrake jest lepszy dla ludzi przesiadających się z windows i bardzo do niego przywiązanych, a tym bardziej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem (mimo to zapewne poradziliby sobie z innymi dystrybucjami). Dla ludzi, którzy swoje zdanie (znalezione na www.xxxxxxxxx.pl) uznają za najlepsze i stoją za windowsem na pewno mandake będzie bardziej przystępny. Ale nie myślcie sobie - ja mam swoją Fedorę (i trochę ekperymentuję z PLD) i Mandrake'a nie wgram.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo,

Niech kazdy uzywa co mu najlepiej pasuje, niezamykajmy sie tylko na to co mowia inni...

AlienJR - nie mam urazy, chodzi o to ze nielubie ludzi ktorzy spieraja sie nie majac racji, albo operuja wiedza tylko z jednego zrodla.

Zaczynajac przygode z linuxem warto tez miec pozytywne wzorce... :> Moj lokalny GURU ma PLD. I ja tez zaczalem grzebanie w systemie od PLD. Mandrake mimo ze nie lubie tez znam i testowalem. Uwazam ze ciezko bylo by mi sie czegos nauczyc grzebiac w Mandrake. Bardzo cenie natomiast RedHata 7.3, w ktorym grzebalem na poczatku. NIe byla to moze najlepsza wersja, ale sporo sie na niej nauczylem.

Reasumujac, chac zajmowac sie linuxem szukajmy pozytywnych wzorcow, chcac miec troche innego windowsa zainstalujmy mandaryne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AlienJR myślę, że jeśli poużywasz linuksa jeszcze z rok też stwierdzisz, choć może w mniej krytyczny sposób, że mandrake jest lepszy dla ludzi przesiadających się z windows i bardzo do niego przywiązanych, a tym bardziej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem (mimo to zapewne poradziliby sobie z innymi dystrybucjami). Dla ludzi, którzy swoje zdanie (znalezione na www.xxxxxxxxx.pl) uznają za najlepsze i stoją za windowsem na pewno mandake będzie bardziej przystępny. Ale nie myślcie sobie - ja mam swoją Fedorę (i trochę ekperymentuję z PLD) i Mandrake'a nie wgram.

Tak tak zgadza sie Mandrake jest dla początkujących przesiadajacych sie z windowsa (to mialem na mysli). Masz całkowitą racje, ja też mam swoją Fedora od tygodnia (moze dwoch) i narazie mi sie podoba. Na poczatku mialem Madnrake (najpeirw 9.2 pozniej 10.0), pozniej kolega powiedzial mi zebym sie przesiadl na Red Hata 9.0 i zaczal sie uczyc oblusgi (_linuxa_ → Linuksa) ORT na powaznie bo z mandrake'iem to nie ma co... i zaczalem szperac po necie w poszukiwaniu iso z RH 9.0 i znalazlem Fedore, i postanowilem zainstalowac... w koncu to bliski krewny RH 9.0. Po prostu uwazam ze Mandrake jest dobry dla ludzi ktorzy nie dokonca radzili sobie z windą jezeli chodzi o administracje a przesiadaj sie na (_linuxa_ → Linuksa) ORT...

  Elo,

Niech kazdy uzywa co mu najlepiej pasuje, niezamykajmy sie tylko na to co mowia inni...

AlienJR - nie mam urazy, chodzi o to ze nielubie ludzi ktorzy spieraja sie nie majac racji, albo operuja wiedza tylko z jednego zrodla.

Zaczynajac przygode z linuxem warto tez miec pozytywne wzorce... :> Moj lokalny GURU ma PLD. I ja tez zaczalem grzebanie w systemie od PLD. Mandrake mimo ze nie lubie tez znam i testowalem. Uwazam ze ciezko bylo by mi sie czegos nauczyc grzebiac w Mandrake. Bardzo cenie natomiast RedHata 7.3, w ktorym grzebalem na poczatku. NIe byla to moze najlepsza wersja, ale sporo sie na niej nauczylem.

Reasumujac, chac zajmowac sie linuxem szukajmy pozytywnych wzorcow, chcac miec troche innego windowsa zainstalujmy mandaryne...

No wlasnie o to chodzi, przeciez sa ludzie ktorzy znaja sie na linuksie i korzystaja z Mandrake, na pewno ten system ma swoje plusy i minusy jak kazda dystrybucja, ale nie mozna sie zamykac umysl na jedna dystrybucje, uwazam ze trzeba eksperymentwoac i i uczyc sie tez na innych i o innych.. Heh, przed chwila sprawdzalem co to jest PLD, i myslalem ze tylko Aurox jest polski... hmmm... Ciekawe co z tego bedzie... Znaczy sie ciekawe czy bedzie popularny, no wlasnei Co to jest za dystrybucja dla kogo i ogolnie jaka, pewnie na desktopy ... no wlasciwie to nie wiem...

 

Ps. Chdzilo mi o to aby byc tolerancyjnym ( kurcze z pol godziny probowalem sobie przypominiec to slowko ) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda trzeba eksperymentowac i testowac na roznych dystrybucjach, ale nie powinno sie chyba dlugo zostawac na tych labych. Droga powinna isc od tych dobrych po te lepsze.

PLD jak dla mnie bardzo dobrze sprawdza sie na serwerach. Nie duzych oczywiscie, od tak do uzytku "domowego", tj. www, poczta, moze jakies bazy, routing itp( bardzo male wymagania sprzetowe). Na desktopach tez chodzi wporzadku, ale nie ma tyle kolorkow co Fedora :>. Ciekawy jest natopmiast sposob instalowania pakietow zwany "poldek". Zachecam do lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jeszcze odnosnie CHIPA, otoz bywa, ze redaktorzy tego pisma wrecz imponuja mi fachowym podejsciem do niektorych tematow. Nie mam tutaj na mysli spraw zwiazanych z softem, a raczej ze sprzetem. Techniczne nowinki, bardzo rzeczowe opisanie wiekszosci tematow (np. drukarki, monitory itd.) i co najbardziej mi sie podoba, nie boja sie uzywac fachowego jezyka i wglebiac w techniczne szczegoly. No ale to podoba sie akurat mi, jak juz mam CHIPA w lapkach, artykulow zwiazanych z softem praktycznie nie czytuje. Rzecz jasna nie urodzil sie jeszcze taki, ktory by wszystkim dogodzil.

 

A co do linuksow, to przepadam za fedora i suse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...