Skocz do zawartości

Uenomen Fbuntu


Theriel

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze ubuntu opisuje pewna fortunka z bash.org.pl

 

<motoguru> Ubuntu chodzi mi juz prawie 7 dni - nie zacioł się ani razu - neostrada chodzi po 24 godziny i połącza sie na nowo, instalacje programow sa jak bajka - mam liste i wybieram co potrzebuję, jak wreszcie udało mi sie ro***bac interfejs graficzny - to sie naprawił - pier**le to i ide na windowsa - tu jest za nudno...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie mam dłuższą chwilę czasu więc opiszę co mi się nie podoba w Fedorze, co mi się podoba, oraz co ma Ubuntu czego Fedora nie ma.

 

Kilka słów wstępu:

Ubuntu używam od wersji 5.10, ale często testowałem inne dystrybucje, m.in. Fedorę 5, której używałem przez kilka miesięcy. Przed Fedora Open Days zainstalowałem u siebie Fedorę 7, a tydzień później zainstalowałem obok Fedorę 6 (powód: na F7 nie mogłem przeprowadzić demonstracji Compiza bo AMD/ATI nie wydało jeszcze sterowników które by współpracowały z xserverem 1.3 [moduł X.org 7.3]).

 

Krytyczne wady Fedory, w oparciu o Fedorę 7:

- Anaconda nie wykrywa innych linuxów/(_linuks_ → Linux) ORTów (btw: co to za idiotyczny system sprawdzania pisowni macie na tym forum? podpowiada błędną odmianę słowa Linux przez przypadki). Inne dystrybucje to potrafią - Suse, Ubuntu... Czemu Fedora zachowuje się jak pewien znany zamknięty system?

- Nautilus domyślnie otwiera katalogi w osobnych oknach, zamiast w 1. Jest to zachowanie rodem z Windows 95. Sorry, ale czasy przeglądania zawartości dysku w 666 oknach skończyły się 10 lat temu.

- Fedora nie ma żadnego repozytorium z niewolnym oprogramowaniem. Nawet Debian ma repo nonfree. Fedora jest bardziej papieska od papieża. To użytkownik powinien mieć wybór czy chce instalować niewolne oprogramowanie czy nie, Fedora mu tą możliwość odbiera.

Powiązane z w/w wadą są:

= Zestawu czcionek msttcorefonts nie ma w standardowych repozytoriach ani nawet w livnie! Bez tych czcionek praktycznie nie da się pracować bo wiele stron www ich używa.

= Flash - nie ma w standardowych repozytoriach, nie ma w livnie, trzeba szukać repo mplug.

= Java (od Suna) - nie ma w standardowych repozytoriach, nie ma w livnie. Trzeba instalować ręcznie.

- pup (updater) nie pokazuje co ile zajmuje - nie wiadomo ile MB będzie ściągał, ani ile czasu mu to zajmie

- yum nie pozwala na wyszukiwanie paczek podczas instalacji/ściągania czegokolwiek - bardzo to utrudnia pracę

- Brak ndiswrappera w standardowych repozytoriach (ale jest w livnie) - come on, przecież to program na GPL! Dlaczego Fedora utrudnia życie posiadaczom kart wifi?

- Fedora 7 ma domyślnie zainstalowane i używane 2 sterowniki do kart wifi Broadcom!!! A mianowicie: bcm43xx oraz bcm43xx_mac80211 (wersja z nową warstwą mac). Po jaką cholerę??? Te sterowniki będą ze sobą w konflikcie i na raz nigdy nie zadziałają. Niech się zdecydują - albo pierwszy albo drugi. A jak chcą dystrybuować oba to niech wrzucą 1 z nich do /etc/modprobe.d/blacklist

- AMD/ATI nie zrobiło sterownika dla xservera 1.3 - w konsekwencji część użytkowników nie ma akceleracji 3D. Wiem że to nie wina Fedory, ale twórcy dystrybucji mogli to przewidzieć i opóźnić wydanie dystrybucji lub naciskać firmę AMD.

- sudo nie działa prawidłowo

[azrael@localhost ~]$ sudo lsmod
Password:
sudo: lsmod: command not found

SElinux wyłączony. Czemu to nie działa???

Zawartość mojego pliku /etc/sudoers:

## Allow root to run any commands anywhere 
root    ALL=(ALL)       ALL
azrael  ALL=(ALL)       ALL

- yum nie zainstaluje niepodpisanej paczki - nie zapyta mnie co zrobić, tylko nie zainstaluje.

- yumex/pirut pokazuje podwójnie niektóre paczki - np. jak paczki są z różnych repo (fc7, lvn7), albo jak się lekko różnią wersją. Przykład: xorg-x11-drv-nvidia, kmod-ntfs-PAE, madwifi. Po co tak zaśmiecać wyniki wyszukiwania paczek?

- W repozytoriach znajdują się te same paczki skompilowane dla i586 oraz i686 na raz (a niektóre jeszcze dla i386 i i486) - po co??? Nie wystarczy raz a dobrze skompilować? Przecież pomiędzy i586 a i686 nie ma aż tak dużej różnicy. Przykłady: kmod-ntfs, kmod-madwifi, beagle

- pirut ma bezużyteczny system wyszukiwania - szukałem rara a podał dużo innych niezwiązanych rzeczy - "rar" nie było w opisie ani nazwie

- niepotrzebne zależności w paczkach - beryl pociągnął za sobą aquamarine a ten pociągnął biblioteki kde

- mało dodatkowych repozytoriów, a te dostępne są niekompatybilne ze sobą

- mało dostępnych paczek w porównaniu z Ubuntu

- Brak ikonki Firefoksa na panelu (tylko jakaś ikonka launchera) - detal, ale ważny z punktu widzenia użytkowników przychodzących z Windows. Tacy użytkownicy będą szukać przeglądarki WWW przede wszystkim po znajomej ikonce.

 

Drobne wady (mało istotne, można je łatwo naprawić i zapewne zostanie to zrobione):

- livecd po angielsku - trzeba wybrać język w GDM (a nie Grubie/Syslinux, tak jak w Ubuntu)

- brak obsługi mp3, a system nie informuje co z tym zrobić - w Ubuntu jest to znacznie lepiej rozwiązane

- klawisze ściszania na laptopie mi nie działają

- network manager nie działa z wifi

- brak wgeta, gcc (trzeba samemu doinstalować

- brak OpenOffica na livecd (Ubuntu ma)

- repozytoria z aptem nie chcą działać

- Fedora po restarcie po instalacji jeszcze coś robi (a Ubuntu nie)

 

Plusy Fedory 7:

+ livecd (tak jak Ubuntu ;))

+ copy2ram - można załadować livecd do RAMu (jak się ma go 1GB lub więcej), tak jak w Knoppiksie

+ katalogi/submenu w menu System/Preferencje - dzięki temu można łatwiej się poruszać w menu

+ świetna, spójna oprawa graficzna (niestety Red Hat niedawno zwolnił autorkę owej grafiki)

+ wysyłanie spisu sprzętu (ala hwdb z Ubuntu) po instalacji (domyślnie wyłączone, ale instalator zachęca do tego)

+ sound test pod koniec instalacji

+ bluetooth wreszcie mi działa

+ aplet przełączania userów

+ yum szybszy niż w FC5/6

+ X selector

+ konfigurator X uruchamiany jak się xorg.conf zepsuje

+ revisor - łatwe tworzenie własnych modyfikacji dystrybucji

+ gdm z wyborem userów (niby plus, niby minus)

+ rozjaśnianie matrycy działa (a w Ubuntu nie)

 

Plusy Ubuntu (czego nie ma Fedora):

+ repozytoria - ponad 20000 paczek, także nonfree, dostępne od razu (jedyne co trzeba sobie samemu dodać to repozytorium medibuntu - libdvdcss, w32codecs)

+ apt - szybki i niezawodny, może wyszukiwać podczas instalacji, lepsze wyszukiwanie (niż yum), użyteczna opcja autoremove, do tego świetna opcjonalna nakładka - wajig

+ stały cykl wydania, zsynchronizowany z cyklem gnome

+ lepsza jakość paczek

+ więcej dostępnych repozytoriów

+ ubuntu-restricted-extras - 1 metapaczka instalująca niewolne badziewie

+ Ubuntu daje użytkownikowi wybór, a Fedora nie (vide mp3, nonfree, etc)

+ sudo - jedno hasło zamiast 2

Na koniec najczęściej powtarzany zarzut do Ubuntu: że nie daje użytkownikowi wyboru środowiska podczas instalacji - zarzut jest bezzasadny bo użytkownik dokonuje wyboru wybierając odpowiednią płytę - Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu. Dzięki temu nie musi ściągać ISO zawierającego tego czego nie będzie używać (dodatkowe środowiska graficzne). A jak ktoś się później rozmyśli to w zainstalowanym *buntu zawsze może doinstalować inne środowiska. Do tego wystarczy 1 metapaczka - ubuntu-desktop, kubuntu desktop lub xubuntu-desktop.

 

Jak komuś z was się chce to niech przetłumaczy moje uwagi i przekaże je developerom Fedory.

Ew. możecie zgłosić sugestie lub bugi tam gdzie trzeba.

 

Podsumowując: polecam wszystkim dokładne testowanie innych dystrybucji - można się dzięki temu sporo dowiedzieć i importować dobre rozwiązania do swojej dystrybucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

 

- AMD/ATI nie zrobiło sterownika dla xservera 1.3 - w konsekwencji część użytkowników nie ma akceleracji 3D. Wiem że to nie wina Fedory, ale twórcy dystrybucji mogli to przewidzieć i opóźnić wydanie dystrybucji lub naciskać firmę AMD.

 

Nie bierz tego do siebie ale to jest tekst z cyklu "Another World". Poza tym jeszcze jedna wada do twej listy, instalacja sterowników ze strony ATI robi bałagan w systemie, nie wiem jak w Ubuntu ale w Fedorze tak jest(było?).

 

+ sudo - jedno hasło zamiast 2

 

Może jestem zbyt ortodoksyjny ale sudo z praktycznie nieograniczonym dostępem, to dla mnie porażka, to nie Windows. Sudo miałem skonfigurowane w 5 i 6(dostęp do yuma i do odpalania niektórych usług), teraz zrezygnowałem z tego.

 

PS

+ lepsza jakość paczek

A co to oznacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja sterowników ze strony ATI robi bałagan w systemie, nie wiem jak w Ubuntu ale w Fedorze tak jest(było?).

W Ubuntu jest ok.

 

Może jestem zbyt ortodoksyjny ale sudo z praktycznie nieograniczonym dostępem, to dla mnie porażka, to nie Windows.

Co to ma wspólnego z Windowsem? Przecież sudo za każdym razem pyta o hasło!

 

lepsza jakość paczek

A co to oznacza?

To że nie znajdziesz w oficjalnych repozytoriach Ubuntu niepodpisanych paczek albo paczek które pociągają za sobą niepotrzebne zależności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się odnieść bardziej kompleksowo do całości posta Azraela, ale niestety przekroczyłem "dozwoloną ilość cytatów"... Dlatego napiszę tylko, że z ogromną większością punktów się zgadzam, co z resztą widać w moim dużym poście.

 

Co to ma wspólnego z Windowsem? Przecież sudo za każdym razem pyta o hasło!

 

Heh, to jest jeden z punktów z którym się nie do końca zgadzam ;) Sudo jest fajne, ale nie do końca. Jednak su jest bezpieczniejsze dla systemu. A pamiętać 2 hasła to znowu też nie taki problem. Aczkolwiek powiem szczerze, że sudo mi się podoba - jest po prostu wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się donieść bardziej kompleksowo do całości posta Azraela, ale niestety przekroczyłem "dozwoloną ilość cytatów"... Dlatego napiszę tylko, że z ogromną większością punktów się zgadzam, co z resztą widać w moim dużym poście.

To napisz z czym jeszcze się nie zgadzasz (oprócz sudo) :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw: co to za idiotyczny system sprawdzania pisowni macie na tym forum? podpowiada błędną odmianę słowa Linux przez przypadki

Linux, Linuksa, Linuksowi, Linuksa, Linuksem, Linuksie, Linuksie, więc chyba jest OK :>

 

Nautilus domyślnie otwiera katalogi w osobnych oknach, zamiast

Kwestia konfiguracji, ale oczywiście racja - ubuntu ma to od razu.

 

Fedora nie ma żadnego repozytorium z niewolnym oprogramowaniem

Taka już są założenia Fedory.

 

Z całą resztą się zgadzam ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz z czym jeszcze się nie zgadzasz (oprócz sudo) :]

 

Tia, tak chyba będzie najlepiej ;)

 

1) Nautilus - osobiście nie poczytywałbym tego za wadę. To kwestia gustu. Są ludzie którzy do dzisiaj wolą takie podejście - sam przez jakiś czas z tego korzystałem i znam kilka osób, które mają włączone przeglądanie w wielu oknach. Oni zapewne są z takiego defaultu zadowoleni. Zmiana tego nie powinna przysporzyć zbyt wielu problemów każdemu, kto zauważy różnicę ;)

 

2) Paczki i386, 486 itd. - To też nie jest imho wada. Są programy w których optymalizacja pod bardzo konkretną architekturę się przydaje. Jest ich niewiele, ale też nie wszystkie paczki w Fedorze są tak zrobione.

 

3) Ikonka FF - tego bym się nie czepiał po prostu ;) Masz rację z tym "szukaniem po znajomej ikonce", ale bez przesady ;)

 

z sekcji "drobne wady"

 

1) brak obsługi mp3... - tego bym nie uznawał za drobną wadę, ale za poważną. Oczywiście nie sam brak obsługi mp3, ale brak łatwego dostępu do mp3. To jest to o czym pisałem "u siebie" - oderwanie od rzeczywistości, bo i tak każdy tego potrzebuje i to doinstaluje.

 

Z sekcji "plusy Ubuntu"

 

stały cykl wydania - w Fedorze jest tak samo - po prostu chyba częściej zdarzają się slide'y

 

Z resztą generalnie się zgadzam. Dodam tylko trochę uwag jeszcze.

 

- yum nie zainstaluje niepodpisanej paczki - To jest wręcz idiotyczne i zawsze mnie to wnerwiało. szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że kiedy instalujesz dwuklikiem pyta co zrobić i nie ma problemu. Spod yuma trzeba permanentnie wyłączyć sprawdzanie podpisu co nie jest dobrym wyjściem.

 

- Pirut - Chyba nikt go nie używa do instalacji softu w już zainstalowanym systemie. Przeczytaj między wierszami co mam na myśli ;)

 

- dodatkowe repozytoria etc. - to jest kwestia popularności distra. Niestety Fedorze daleko do popularności Ubuntu. Dodatkowo Ubuntu miało pod względem ilości paczek dobry start - Debiana

 

I to by było chyba na tyle ;)

 

@Piet

 

Taka już są założenia Fedory.

 

Jasne, "żadnego złego, zamkniętego softu [nawet przez domyślne repa]", podejście któremu z pewnością przyklasnąłby Richard Stallman. Ale czy nie uważasz, że to (_na prawdę_ &#8594; naprawdę) ORT a) utrudnia jednak życie B) jest wyrazem bujania w obłokach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, "żadnego złego, zamkniętego softu [nawet przez domyślne repa]", podejście któremu z pewnością przyklasnąłby Richard Stallman. Ale czy nie uważasz, że to (_na prawdę_ &#8594; naprawdę) ORT a) utrudnia jednak życie B) jest wyrazem bujania w obłokach?

Oczywiście - na ten temat rozmawialiśmy na FOD, pisałem o tym także wcześniej - Linux ma być przede wszystkim wygodny. Osobiście nie jestem aż tak zażartym zwolennikiem "jedynego i słusznego". Popieram akcje takie jak Ubuntu - "Frywolny Fulmar" (wszystkie kodeki, pierdołki i inne bzdetki, które są instalowane od razu), nie trzeba szukać, kombinować tylko po prostu są. Realia są takie a nie inne i jak na razie trzeba na niektóre rzeczy przymknąć oko. Linux jest jeszcze zbyt niszowy, żeby mógł dyktować takie warunki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ubuntu 7.05. Chodzi fajnie. Dlugo sie laduje ale potem dosc szybko chodzi. Zainstalowalem beryla i praca stala sie jeszcze przyjemniejsza i szybsza. Mialem tez openSuSE 10.2 ktoremu jednak cos brakowalo. Ubuntu jest zdecydowanie latwiejszy dla poczatkowych userow i dla tych ktorzy chca przejsc z Windowsa na Linuksa. Gdy czlowiek siedzi od kilku lat na windowsie przyzwyczaja sie do niego a jak wiadomo przejscie na Linuksa wymaga zmiane tych przyzwyczajen co jest naprawde trudne i czasochlonne. To chyba te przyzwyczajenia sa najwieksza przeszkoda w przejsciu na Linuksa i usunieciu windowsa z dysku (nie wspominajac juz o grach czy AutoCADach itp.). Ubuntu zrozumialo to i stara sie stworzyc system OOTB co mu dosc dobrze wychodzi.

 

Mozecie niedoceniac go jako system operacyjny ale Ubuntu trzeba bedzie niedlugo przyznac ze mial ogromny wplyw na migracje userow M$ na Linuksa a w tej wojnie to jest priorytet.

 

"Technology should be as simple as the box it comes in".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozecie niedoceniac go jako system operacyjny...

 

ke? A kto tu mówi o "niedocenianiu"? Dopóki wszystko jest na GPL, Ubuntu może wszystko zerżnąć od Fedory, a Fedora od Ubuntu i tylko od społeczności zależy co jest bardziej, a co mniej przydatne. Oby tylko Fedora nie stała się Ubuntu2 lub odwrotnie, bo nie o to chodzi. Fedora najwidoczniej by się odróżniać od innych, weszła w niszę "tylko open"(lub też przed obawami o pozwy sądowe ale to mniej sympatyczna wersja). Czy to dobrze, czy źle, dla mnie nie sprawia problemu dostosowanie desktopu do codziennego użytku.

Po prostu jedni wolą brunetki, inni blondynki, a jeszcze innym to nie robi różnicy.

 

PS: [OT] Trochę zasmuciła informacja o zwolnieniu autorki grafiki dla Fedory 7. Świetnie to wygląda, zwłaszcza ikony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux jest jeszcze zbyt niszowy, żeby mógł dyktować takie warunki

 

Smutne, ale jakże prawdziwe.

 

Mozecie niedoceniac go jako system operacyjny ale Ubuntu trzeba bedzie niedlugo przyznac ze mial ogromny wplyw na migracje userow M$ na Linuksa a w tej wojnie to jest priorytet.

 

True. I tu pozwolę sobie przytoczyć pewne spostrzeżenie. Jeszcze rok czy 2 temu w gazetach pokroju PC World Komputer czy serwisach typu IDG były porównania Linux vs. Windows. Teraz coraz częściej pojawiają się bardziej konkretne - "Ubuntu vs. Windows", "Ubuntu vs. Vista" czy "Porównanie Ubuntu, Mac OS X i Visty". Ubuntu już teraz stało się synonimem "desktopowego Linuksa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...