Skocz do zawartości

Bootloadery Poraz Kolejny


Artemis

Rekomendowane odpowiedzi

Wkładam plytke instalacyjną. Wpisuję "linux rescue" i potem nie moge znalezc tego gruba nigdzie.

Dotąd jest dobrze :) Potem musisz wydać polecenie chroot /mnt/sysimage, a następnie grub-install dev/hdx (gdzie x, to numer dysku, przeważnie hda).

Tylko coś wczoraj na forum czytałem, że w Core 4 coś to nie chodzi <_< Ja jej nie mam, więc nie moge sprawdzić...

 

PS. Witamy jedną z niewielu kobitek na forum :)

 

[edit]

 

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...=3919&st=15&hl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilam jak pisales. Ale ta komenda z grubem cos nie wyszla. Bo ja mam gruba tylko chodzi o to ze przez to ze sa 2 dyski i 2 rożne systemy grub nie działa. Podaje ponizej jak wyglada moj grub.conf. Wyciagnelam go z Linuksa total commanderem :lammer: cóż każdy sposób jest dobry...

 

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE: You have a /boot partition. This means that

# all kernel and initrd paths are relative to /boot/, eg.

# root (hd1,1)

# kernel /vmlinuz-version ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00

# initrd /initrd-version.img

#boot=/dev/hda

default=1

timeout=5

splashimage=(hd1,1)/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)

root (hd1,1)

kernel /vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img

title Windows XP SP2

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

no i jeszcze jedno

przeczytalam w googlach ze jest jakis edytor vi czycoś takiego

no i wpisałam w katalogu w ktorym byl grub

"vi grub.conf"

i mozna edytowac, ale nie wiem jak zapisac. Bo jak naciskam esc albo cos innego to tylko mi glosniczek piszczy w komputerze. A przeczytalam wyżej że mozna wpisac to map ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja mam gruba tylko chodzi o to ze przez to ze sa 2 dyski i 2 rożne systemy grub nie działa.

E tam. Ja mam 2 dyski i 4 systemy i chodzi :)

 

To może od końca. Tak, jest coś takiego jak vi, ale lepszy vim ;>

Więc teraz tak. Jak chcesz coś w pliku dopisać/napisać, to naciskasz i i możesz robić. Jak chcesz wyjść z edycji tekstu, to klikasz esc, a potem wpisujesz :wq i dzięki temu zapiszesz zmieniony plik i wyłączysz edytor. (ktoś mnie kiedyś zbeształ, że polecam vima początkującemu, dlatego, jeżeli masz pakiet mc, to możesz użyć polecenia mcedit grub.conf -> IMO prostrzy).

 

Dalej.

 

Po włączeniu komputera wchdzi Windows a grub w ogole nie podaje zadnych komunikatow

Czyli od razu wchodzi windows bez niczego? To znaczy, że jednak grub nie znajduje się w mbr. Musisz go tam przywrócić.

/dev/VolGroup00/LogVol00

Nie wiem, co to jest zabardzo. Instalowałaś może system na LVM?

przeczytalam wyżej że mozna wpisac to map ....

Opcji map używa się w wypadku, kiedy nie instalowałaś systemu (winda) na hda1, czyli 1-szej partycji 1-go dysku.

Wyciagnelam go z Linuksa total commanderem  cóż każdy sposób jest dobry...

Tylko przypadkiem nie zapisuj nim nic na tej partycji linuksowej, bo to się może źle skończyć <_<

Dlatego nawet, jeżeli chciałabyś coś zmieniać w grub.conf, to lepiej to zrobić z płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to znaczy LVM. Ale moze opisze dokładnie co jest. Najpierw chłopak zainstalował mi Windowsa na jednym dysku. Ale "Winda" mi się znudziła a poza tym to cały czas się wiesza z byle powodu. Na drugim dysku postanowiłam wiec zainstalować F 4. Wrzucilam pierwsza plytke instalacyjna. Zmieniłam w Biosie zeby startowal z plytki. Potem postepowalam wg polecen instalatora. Potem zrestartowal komputer i Wlazi mi od razu Winda. No to kombinowalam dalej i od nowa instaluje. Fedora wykryła fedore, ze tak powiem i zaproponowala mi instalacje gruba. Wybralam instalacje tym razem nie w MBR tylko tę drugą opcje (chyba na partycji). No i dalej nic. Czyli teraz musze zrobic tak samo i wybrac MBR? :)

 

Faceci chyba lepiej dogadują się z Fedorą bo to kobieta.... A ja jak baba z babą

 

Pozdr

 

Teresa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zainstalowałaś go na partycji, to teraz, aby się do niego dostać możesz zainstalować dodatkowy programik -> np. acronis os selector.

Chyba wystarczy też, aby ta partycja z grubem była bootowalna, ale nie sprawdzałem.

Czyli chyba najlepiej dla Ciebie, to zainstalować gruba jeszcze raz w mbr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...No to kombinowalam dalej i od nowa instaluje. Fedora wykryła fedore, ze tak powiem i zaproponowala mi instalacje gruba. Wybralam instalacje tym razem nie w MBR tylko tę drugą opcje (chyba na partycji). No i dalej nic. Czyli teraz musze zrobic tak samo i wybrac MBR? :)

 

Faceci chyba lepiej dogadują się z Fedorą bo to kobieta.... A ja jak baba z babą

 

Pozdr

 

Teresa

 

U mnie wyglądało ta tak: na dysku ATA 160 GB dwie partycje, podstawowa fat32, aktywna 10 GB i na niej win98, partycja rozszerzona fat32 60 GB poddzielona na dwa dyski logiczne, reszta wolna - puste miejsce. Na tej wolnej przestrzeni zainstalowałem sobie FC4 z grubem w mbr. Wtedy grub. conf wyglądał tak:

 

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE: You have a /boot partition. This means that

# all kernel and initrd paths are relative to /boot/, eg.

# root (hd0,2)

# kernel /vmlinuz-version ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00

# initrd /initrd-version.img

#boot=/dev/hda

 

default=0

timeout=5

splashimage=(hd0,2)/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

 

title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)

root (hd0,2)

kernel /vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro vga=6 root=/dev/VolGroup00/LogVol00 quiet

initrd /initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img

title Całkiem inny, przyzwoity system

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

Oczywiście grub był w mbr. Teraz mam gruba skonfigurowanego inaczej, dołozyłem sobie dodatkowy kontorler z 32 GB dyskiem scsi i przeniosłem na niego tego windowsa. Grub nie działa dobrze w tej konfiguracji, a że windowsa mam na tym dysku scsi, to poprostu ustawiam botowanie w biosie w zależności od zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Chłopaki za wszystko. Szczególnie dziękuje lszk. Jestescie ok! Piotrkowi znowu szczęka opadnie że ja też potrafie coś czego on na pewno nie bo on używa tylko Windowsa i uważa go za najlepszy system operacyjny. A ja nie bo pracowałam już na Maczkach i wiem co to znaczy dobry system operacyjny.

 

Zrobiłam tak:

 

Zainstalowałam jeszcze raz tylko tym razem nie wybrałam, żeby za mnie ustalił partycje, tylko sama poustawiałam ich wielkość. Porady na temat swap i innych partycji znalazłam na forach i w google. Podczas poniwnej instalacji okazało się że mam partycje LVM. Dzieki lszk domyśliłam się że mam je usunąć i ustaliłam własne wielkości. Na początku się bałam, partycjonowania., ale czytałam dokładnie opisy i to co tu pisaliście i już zaczynam rozumiec o co chodzi z tym hda i hdb itd...

 

Nie wiem czy powinnam tak pisać na takim samczym forum ale muszę:

 

jesteście Kochani ---> Buziaki :D

 

Teresa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak z ciekawości przeczytałem ten wątek i chciałem kilka sprostowań podać... Swoją drogę, inaczej rozwiązałbym ten problem. No cóż

każdy sposób jest dobry...

 

Wkładam plytke instalacyjną. Wpisuję "linux rescue" i potem nie moge znalezc tego gruba nigdzie.

Dotąd jest dobrze :) Potem musisz wydać polecenie chroot /mnt/sysimage, a następnie grub-install dev/hdx (gdzie x, to numer dysku, przeważnie hda).
Powinno być chyba: grub-install /dev/hdx (wcięło Ci "slesza": "/").

przeczytalam wyżej że mozna wpisac to map ....

Opcji map używa się w wypadku, kiedy nie instalowałaś systemu (winda) na hda1, czyli 1-szej partycji 1-go dysku.

Wydaje mi się, że niezupełnie tak jest. Zwykle problemy pojawiają się, gdy Windows jest na drugim dysku(slave) albo jak ktoś używa SCSI lub pokrewnych systemów. Jeśli Windows jest na pierwszym dysku (master), to mapowanie nie jest konieczne nawet, gdy nie jest na pierwszej partycji.

Oczywiście można mapować też partycje a nie tylko dyski i istnieją (nawet dość często), odstępstwa od reguł, które podałem powyżej.

 

Powodzenia w świecie Linuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Hmm ja mam podobny problem do Tereni. Zainstalowałem FC4 i wszystko fajnie ale podczas reboota wlaczają się tylko windy. Fedorę instalowałem już ze 3 razy - raz jakoś tak byle jak, raz z własnym podziałem na partycje (/, /swap i /home) i raz z automatycznym podziałem. Raz ustawiałem instalację gruba w części Linuxowej (na linuxowej partycji) raz chciałem aby wgrał się on w MBR i za żadnym razem nie chce działać.

Podczas wydawania polecenia chroot /mnt/sysimage wyskakuje blad w stylu: "cannot change root directory to /mnt/sysimage : not a directory"

 

nie wiem co mam teraz zrobić ... :lammer:

 

btw. instalację systemu zawsze rozpoczynałem poleceniem linux ide=nodma ponieważ jak normalnie instaluję to zawsze znajduje jakieś błędy na płytkach i nie da się zainstalować. Czy to może mieć jakiś związek z grubem? Co oznacza to ide=nodma?

 

z góry dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...