Skocz do zawartości

Cpuspeed


slaveq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

 

W Fedorze jestem prawie całkiem zielony ale mimo to postanowiłem zainstalować ją na moim nowym notebooko (Acer Aspire 3003 Lmi)- wszystko skonfigurowałem w miarę normalnie ale niestety cpuspeed nie działa - pod oddaniu go do paska narzędzi pojawia się komunikat o błędzie

You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.

 

Niestety moje poszukiwania modelu płyty głównej - którą wykorzystuje mój laptop spełzły na niczym.

 

Zainstalowałem pakiet lmsensors - który niejako miał mi pomóc. Poza tym z danych technicznych : pracuje na najnowszym jądrze (v. 2.6.14 -1).

 

 

Jeśli ktoś spotkał się z takim problemem to proszę o pomoc.

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W /etc/cpuspeed.conf (czy jakoś tak) włącz obsługę amd-k8. Wystarczy odznaczyć jedną linijkę, z tego co pamiętam. Wskaźnik baterii Ci działał od razu? Mi nie, musiałm kompilować nowe DSDT... Jakby co, to mogę pomóc w konfiguracji WiFi, karty sieciowej (bo Ci pewnie nie działa jak masz włączone dobrze acpi), gdyż mam ten sam notebook i FC4 smile.gif

Mój cpuspeed.conf:

VMAJOR=1
VMINOR=1

# uncomment this and set to the name of your CPUFreq module
DRIVER="powernow-k8"

# Let background (nice) processes speed up the cpu
OPTS="$OPTS -n"

# Add your favorite options here
#OPTS="$OPTS -s 0 -i 10 -r"

# uncomment and modify this to check the state of the AC adapter
OPTS="$OPTS -a /proc/acpi/ac_adapter/*/state"

# uncomment and modify this to check the system temperature
OPTS="$OPTS -t /proc/acpi/thermal_zone/*/temperature 75"

 

Pakiet lm_sensors powinien być zainstalowany od samego początku (sprawdź czy jest taka usługa i ewentualnie wystrtuj ją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie - cpuspeed działa wzorcowo smile.gif .

 

 

A co do pomocy byłbym wdzięczny - ten wydawał mi się najważniejszy więc pozostałych nie poruszałem. Główne problemy jakie z tym laptopem mam to

 

1. Miernik baterii - wyświetla mi całkowite rozładowanie i brak podpiętego zasilacza.

 

2. Karta grafiki - SIS M760GX - sterowniki dostarczone z fedorą nie wspierają w ogóle akceleracji sprzętowej, wszystkie aplikacje 3d strasznie się tną. Próbowałem instalować sterowniki ze strony http://www.winischhofer.at/ ale to też nie pomogło. Czytałem gdzieś, że moja karta w ogóle nie wspiera OpenGL albo wspiera go w jakiejś bardzo starej wersji więc możliwe, że w ogóle tego problemu nie rozwiąże.

 

3. Wi-Fi - totalny brak pomysłu na konfigurację.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Miernik baterii - wyświetla mi całkowite rozładowanie i brak podpiętego zasilacza.

poszukaj na forum, bo temat byl juz poruszany (jednak nie pamietam zeby go ktos rozwiazal tongue.gif)

 

2. Karta grafiki - SIS M760GX
z tego co ja wiem to ona nie wspiera OpenGL

 

3. Wi-Fi - totalny brak pomysłu na konfigurację.
moze ndiswrapper?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak:

baterie rozwiązałem, ale napiszę o tym jak tylko wróce do domu. Od razu wyślę Ci zmienione DSDT.

SIS wspiera 3D? mie wiedziałem smile.gif zobaczę

WiFi - ndswrapper +2.6.14.2 i chula 48 Mb/s z pobliskiej firmy... smile.gif

 

Narazie popatrz tutaj: http://www.linuxquestions.org/questions/sh...15&pagenumber=1

 

//Updated

Właściwie może powinien to być nowy wątek, ale...

Opiszę teraz jak skonfigurować laptop Acer 3003LMi i prawdopodobnie też inne modele do działania. Pewnie się komuś przyda, bo te laptopy są chyba dość popularne...

 

1. Karta sieciowa SIS900

Począwszy od kerneli bodajże 2.6.10 karty oparte na tym układzie SIS900 przestały byc dobrze obsługiwane ze względu... na konflikt a acpi. Aby ją uruchomić dodaj do opcji kernela jedną z następujących opcji:

acpi=ht - sam sprawdziłem, karta działa, ale acpi kompletnie nie;
acpi=noirq lub pci=noacpi - czytałem na bugzilli, że te opcje usuwają błąd i pozwalają działać acpi tam gdzie to konieczne.

 

2. Konfiguracja Battery Monitor & WiFi (bo obie wymagają źródeł kernela, więc zrobimy je razem)

Radzę sciągnąć najnowsze jajko z kernel.org (i chyba to będzie naprawdę konieczne, bo nie mogłem znaleźć dobrych źródeł w rpmach fedory, jak ktoś je zna, to proszę mnie oświecić smile.gif ) i rozpakowywujemy.

Sciągamy patch ze strony http://gaugusch.at/kernel.shtml o nazwie acpi-dsdt-initrd-v0.8b-2.6.14.patch oraz skrypt initrd-add (te na tej stronie, wszystko jest tam opisane dokładnie).

Nastepnie patchujemy kernel.

cd /usr/src/kernels/linux-numerek
patch -p1 < /scieżka/do/pliku/*.patch
make oldconfig #tu naciskamy wszędzie enter :) uwaga! opcja z DSDT w nazwie ma być zaznaczona jako wkompilowana w jądro!

Kompilujemy i instalujemy jądro:

make; make modules; make modules_install; make install

Teraz sciągamy Intel iasl compiler stąd: http://developer.intel.com/technology/iapc...i/downloads.htm.

Rozpakowywujemy go i kompilujemy. Wchodzimy w tym celu do rozpakowanego katalogu/compiler i wydajemy polecenie make.

Teraz musimy wyciągnać tablice DSDT z BIOSU poleceniem:

cat /proc/acpi/dsdt > dsdt.dat

i dekompilujemy je:

iasl -d dsdt.dat

Edytujemy je:

Tuż za

 Scope (_PR)
{
Processor (CPU0, 0x00, 0x00008010, 0x06) {}
}

wstawiamy:

External(\_PR.CPU0._PPC)

Z kolei tutaj:

 Name (PBST, Package (0x04)
{
0x00,
Z007,
Z007,
0x2710
})

wszystkie "Z007" zamieniamy na "Ones".

Musimy jeszcze zamienić:

 Method (_WAK, 1, NotSerialized)
{
Store (0x00, \_SB.PCI0.LPCB.ALED)
Store (\_SB.BTEN, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.BLTH)
Store (\_SB.WLAN, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.WLAN)
Store (0x01, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.CPLE)
If (LEqual (Arg0, 0x03))
{
\_SB.PHSR (0x00, 0x00)
}

na

[CODE] Method (_WAK, 1, NotSerialized)
{
Store (0x00, \_SB.PCI0.LPCB.ALED)
Store (\_SB.BTEN, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.BLTH)
Store (\_SB.WLAN, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.WLAN)
Store (0x01, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.CPLE)
If (LEqual (Arg0, 0x04))
{
\_SB.PHSR (0x03, 0x00)
}
Return(0x0)
}

Kompilujemy poleceniem

iasl -tc dsdt.dsl

Dodajemy DSDT do initrd-* używanego przez nowe jądro, tak, aby mogło być wczytane przy starcie systemu poleceniem

initrd-add initrd.img DSDT.aml

To jest oczywiście ten sciągnięty na samym początku skrypt smile.gif

Restartujemy system i wskaźnik baterii powinna działać, jeśli tylko mamy włączone acpi.

 

Odwiedzamy stronę http://ndiswrapper.sourceforge.net/ i sciagamy najnowsze stabilne źródła. Rozpakowywujemy i kompilujemy (wystaczy chyba tylko "make" i "make install").

Teraz dodajemy sterowniki do naszej karty poleceniem:

/usr/sbin/ndiswrapper -i /sciezka/do/pliku/btwa15a.inf

Jest on na dostarczonej przez Acer płytce w katalogu Drivers/802BC (nazwa pliku i katalogu mogą być złe, ale chodzi o literówki, musicie poszukać).

Teraz:

/sbin/modprobe ndiswrapper
/sbin/iwlist wlan0 scan
/sbin/iwconfig wlan0 essid ESSID_ID_SIECI
/sbin/ifconfig wlan0 up
/sbin/dhclient wlan0

To jest dla sieci niezabezpieczonej. Po więcej info odsyłam na google, fora, lub stronę ndiswrappera.

Oczywiście trzeba ręcznie dodać DNSy do resolf.conf i... jeśli polecenie iwlist nic Wam nie zwraca to znaczy, że albo nie ma sieci albo... trzeba nacisnąć przycisk włączania WiFi (ten koło wejść/wyjść audio) do oporu.

 

3. CPU Speed

Opisałem to już wcześniej (patrz wyżej).

 

No, to wszystko jak narazie powinno działać. Czekam na komentarze, bo pewnie coś przeoczyłem.

 

Thx goes to:

author of: http://crippledcanary.se/?page_id=9

forumfedora.org

linuxquestions.org

others

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acpi=ht - sam sprawdziłem, karta działa, ale acpi kompletnie nie;

acpi=ht na maszynach bez HT jest równoznaczne z acpi=off. Samo korzystanie z acpi=ht na takich komputerach jest troche bez sensu - lepiej od razu dać acpi=off.

acpi=noirq lub pci=noacpi - czytałem na bugzilli, że te opcje usuwają błąd i pozwalają działać acpi tam gdzie to konieczne.

Ich opis jest w /usr/share/doc/kernel-doc-2.6.14/Documentation/kernel-parameters.txt :-)

 

<propaganda>

ndiscrapper sux ;-)

</propaganda>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...